Przytulenie to czasem wszystko, czego Ci trzeba

18 lipca, 2016

Przytulenie jest czymś, czego wszyscy potrzebujemy. Sprawia ono, że czujemy się lepiej, zmniejsza poziom stresu, a także zwiększa w nas uczucie bycia kochanymi. Ważne jest nie tylko zostać przytulonym przez kogoś, ale także objąć tę drugą osobę własnymi rękami.

Czasem przytulenie jest tak naprawdę wszystkim, czego Ci potrzeba do uzdrowienia swojej duszy.

Jest to doskonały sposób na wyrażenie uczuć, zrozumienia, miłości i akceptacji. Mówi ono drugiej osobie, że „wszystko jest w porządku” i „Jestem tutaj z Tobą”, czyli przekazuje dwa sygnały, których każdy z nas czasami potrzebuje usłyszeć.

W kilku wcześniejszych artykułach publikowanych na naszym blogu poruszaliśmy tematykę potrzeby rozwijania uczuć takich, jak miłość, poczucia własnej wartości i zdolności do walki o swoje marzenia i unikanie niekorzystnych dla siebie związków.

Szczęśliwa para

Dzisiaj chcemy zagłębić się w kwestię korzyści wynikających ze sposobu wyrażania miłości wobec drugiej osoby, który jest czymś znacznie więcej, niż tylko zetknięciem się dwóch ciał i zbliżenia do siebie obu serc.

Mamy na myśli poczucie oferowania otwartości i przytulenie także w rozumieniu psychiki – czyli nie tylko ciała, ale i duszy.

Pora najpierw zastanowić się nad jedną podstawową kwestią… czy przytulasz bliską Ci osobę co najmniej raz na dzień?

Przytulenie leczy duszę i łagodzi niepokój

Zacznijmy od wspomnienia o tym, że przytulenie jest niekiedy zdolne do rozwiązywania problemów bez konieczności wypowiadania choćby jednego słowa.

Założymy się, że także i Tobie zdarzyło się tego doświadczyć, na przykład po wcześniejszej scysji ze swoimi dziećmi lub też partnerem, gdy po prostu nie bardzo wiedziałeś, co możesz innego zrobić.

Często bywa tak, że w ciągu dnia pojawia się szereg drobnych nieporozumień wynikających z niepotrzebnie wypowiedzianych słów, często wywołujących niepotrzebne napięcie i stres.

Trzymanie się za ręce

W pewnym momencie umysł być może nie pozwali myśleć rozsądne wskutek nadmiaru wrażeń, ale wciąż pozostają jeszcze uczucia i emocje, które mówią nam o tym, że kochamy tę drugą osobę i należy znaleźć jakieś rozwiązanie tak, aby nie sprawiać jej niepotrzebnego bólu.

Coś tak prostego jak jedno krótkie przytulenie może natychmiast zlikwidować całe niepotrzebne napięcie, poczucie stresu i rozpaczy. Nagle wszystko znów staje się jednością: Wasze ciała, emocje i wspólne zmartwienia.

Inną kwestią, o jakiej warto pamiętać, jest to, że w związkach o romantycznym charakterze bardzo często wspólnie przeżywa się chwile zwątpienia, strachu i niepokoju.

 • Są takie chwile, w których do związku wkracza się rutyna dnia codziennego, każdy kolejny dzień jest taki sam, jak poprzedni i w jakiś sposób tracicie tę magiczną aurę, która kiedyś Was otaczała. To jest właśnie ten moment, w którym pojawiają się wątpliwości.
 • Zaczniesz się bać, być może zaczniesz zadawać sobie pytanie, czy Twój partner lub partnerka nadal Cię kocha, czy w dalszym ciągu chce spędzić życie z Tobą i czy Wasz związek pozostanie na zawsze trwały.
 • To jest właśnie ten moment, w którym pojawia się potrzeba okazania uczucia. W niektóre dni po prostu wystarczy powiedzieć coś w stylu „wszystko jest dobrze”, „oczywiście, że wciąż cię kocham, co za szalona myśl?”, ale w sytuacji, o której piszemy takie coś po prostu nie wystarczy.
 • Nie potrzebujesz słów, ale oczekujesz działania. I w tym momencie nie ma niczego lepszego, niż długie, mocne przytulenie bez dodatkowych słów.

Musisz przy tej okazji pamiętać o tym, że istnieje naprawdę wiele sposobów na przytulenie, a za każdym razem, gdy już przytulisz tę drugą osobę, musisz mieć poczucie tego, że jest to w pełni realne, naprawdę czułe i autentyczne.

Tylko wtedy Twoje obawy znikną, kiedy cały otaczający Cię wszechświat stanie się jednością.

Przytulenie łączy Cię ze światem i tymi, których kochasz najbardziej

Najlepsze przytulenie to te, które otrzymasz w momencie, gdy najbardziej go potrzebujesz, kiedy w pełni uda Ci się odkryć, co tak naprawdę definiuje Twoje życie i Twoje własne serce.

 • Na ulicach miast z całego świata przeprowadzono liczne eksperymenty pod nazwą „darmowe przytulenia” (z ang. Free Hugs), podczas których zupełnie anonimowe osoby przytulały przypadkowych przechodniów.
 • Za każdym razem osoby tak potraktowane określały to zdarzenie, jako pozytywne spotkanie, które oferuje poczucie bliskości, ale jednak prawdziwe przytulenie o działaniu terapeutycznym wiąże się bezpośrednio z osobami, które kochamy.
 • Jeśli przytulenie łączy Cię ze światem, to tylko dlatego, że otrzymujesz je od kogoś ważnego dla Ciebie. Zastanów się, na przykład, jakie byłyby Twoje dzieci, gdyby nie dostawały od Ciebie stałego kontaktu fizycznego, takiego jak pieszczoty oraz przytulenie zawsze na dzień dobry i przed zaśnięciem.
Matka i dziecko

 • Przytulenie to także sposób, aby zapewnić poczucie wspólnoty z drugą osobą, dzieckiem lub osobą starszą, pozwalając im pamiętać o ich korzeniach i pochodzeniu.
 • Mówi ono im, że są one także częścią Ciebie, a Ty je widzisz, pamiętasz o nich oraz o ich miłości, a obejmujesz te osoby swoimi ramionami przede wszystkim dlatego, że są one także częścią Twojej duszy.
 • Nic innego na świecie nie oferuje choćby porównywalnej siły jeśli chodzi o zapewnienie ulgi, jak właśnie przytulenie, o ile wystąpi ono w odpowiednim momencie i jest oferowane w pełni szczerze, z głębi serca.
 • Serce staje się wtedy żywe, wzmacnia poczucie własnej wartości przytulanej osoby i daje przyjemne uczucie dzięki uwalnianiu endorfin.

Jeśli druga osoba nie robi niczego, aby Cię przytulić, zrób to Ty!

Czasami ludzie skarżą się, że ich dzieci lub partner sprawiają wrażenie nieco „oziębłych”, przez co rozumieją pozorną niechęć do okazywania uczuć, albo nawet ich odrzucania.

 • Jest to istotną częścią ich osobowości, dlatego też należy tę cechę uszanować. Jednak tylko z tego powodu, że nie okazują ochoty do przytulania, nie należy uważać, że tego nie potrzebują lub nie doceniają.
 • Są na świecie osoby, którym sprawia trudność okazywanie potrzeb emocjonalnych, nie mają wystarczająco odwagi, by się otworzyć lub sprawiają wrażenie, że im na tym nie zależy.
 • Gdy dzieci osiągną pewien wiek, z reguły nastoletni, zaczynają kojarzyć przytulenie z pewnymi oznakami sympatii, które kojarzą im się bezpośrednio z wiekiem dziecięcym, co może być odbierane przez nie niekorzystnie w okresie wewnętrznego buntu i walki o swoją niezależność.
 • Nie martw się kiedy to nastąpi, nie złość się na nie i myśl o tym, że już Cię nie kochają. Wierz lub nie, ale nagłe, ukradkowe i intensywne przytulenie zawsze wywoła uśmiech na ich twarzy i pozwoli także jej się zarumienić.

Wszyscy potrzebujemy takich drobnych gestów, jak codzienne przytulenie, czy też uściski, co pozwoli na wzmocnienie więzi łączących dwie osoby. Przypominają one drugiej stronie o tym, że „jestem tutaj z Tobą i nigdy nie przestanę Cię kochać. Jesteś najlepszą częścią mojego życia.”