Przytulanie lekiem dla duszy i ciała!

Zarówno osoba, która go otrzymuje, jak i ta, która go daje, odczuwa jego pozytywne skutki. Oprócz tego korzystne efekty przytulania trwają nie tylko podczas jego trwania, ale długo po jego zakończeniu.
Przytulanie lekiem dla duszy i ciała!

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Uściski, objęcia, przytulanie, któż z nas tego nie lubi? Chyba nie ma takiej osoby! Na samą myśl o tej formie okazywania czułości na pewno pojawia Ci się uśmiech na twarzy.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego przytulanie wzbudza w nas tak pozytywne emocje i tak bardzo podoba nam się ściskać ludzi, których darzymy sympatią? Dziś dowiesz się, dlaczego uściski tak korzystnie wpływają na stan nie tylko naszego ducha, ale i ciała!

Objęcia i uściski mogą pochodzić od różnych osób, z którymi mamy różne relacje i które wzbudzają w nas różne emocje. Może to być przyjaciel, krewny, osoba, którą kochasz, partner, dzieci.

Przytulanie jest najbardziej powszechnym przejawem ludzkiej natury. W dalszej części dowiesz się, dlaczego jest tak korzystny dla naszego zdrowia.

Przytulanie i płynące z niego korzyści emocjonalne

Badania dowodzą, że jeden uścisk może spowodować uwolnienie endorfiny z mózgu, a to właśnie powoduje, że mają moc uzdrawiania. Z drugiej strony uważany jest za świetny sposób terapii uwalniającej dobro i pozytywne emocje.

Może przyczynić się do zmniejszenia ciśnienia krwi, a u kobiet zmniejszyć bóle miesiączkowe.

Uścisk dzieci

Przytulanie również wpływa łagodząco na bóle głowy, zmniejsza uczucie lęku i stresu.

Ponadto, wpływa korzystnie na depresję, buduje poczucie własnej wartości, zwalcza uczucie samotności, leczy bezsenność, pomaga przezwyciężyć strach, pobudza zmysły, uspokaja duszę.

Według wielu źródeł spowalnia procesy starzenia, a nawet pomaga kontrolować apetyt.  Chyba nie trzeba więcej argumentów, aby przekonać Cię do jak najczęstszego przytulania prawda?

Przytulanie nie tylko poprawi nasze samopoczucie, ale i korzystnie wpłynie na fizjologiczne procesy, które zachodzą w naszym ciele. Jednym z przykładów jest wydzielanie oksytocyny.

Oksytocyna to hormon więzi społecznych, odpowiada między innymi za przywiązanie i budowanie zaufania między ludźmi, ale i ułatwia prowadzenie normalnego życia bez względu na wiek biologiczny.

Miłość w związku

Korzyści płynące z przytulania już zostają wykorzystywane jako forma terapii leczniczych zwanych terapiami uścisku i są one stosowane przy leczeniu depresji i innych chorób związanych z emocjami.

Innymi hormonami uwalnianymi podczas przytulania są serotonina i dopamina, które między innymi mają działanie uspokajające, łagodzące uczucie lęku i strachu.

Najciekawsze jest to, że efekt uścisku nie kończy się w momencie jego zakończenia, ale jego skutki są odczuwane długo po jego zakończeniu. Naukowcy twierdzą, że tak samo przytulanie, jak i pieszczoty – wywierają większy wpływ na kobiety niż mężczyzn, ale obydwie płcie z nich korzystają.

Czytając książkę Kathleen Keating pod tytułem „ Terapia uścisków ” dowiadujemy się, że przytulanie nie tylko powoduje, że czujemy się dobrze i błogo, ale również pozytywnie wpływa na rozwój i poziom inteligencji dzieci , pomaga przezwyciężyć niepokój i lęki, ale i spowalnia procesy starzenia.

W książce znajdziemy następujący cytat:

 Kontakt fizyczny nie jest tylko miłym akcentem, który poprawia nam samopoczucie, ale czymś niezbędnym dla utrzymania równowagi psychicznej, emocjonalnej i fizycznej, zwiększa uczucie radości oraz jest konieczne do zachowania zdrowia zarówno jednostki, jak i społeczeństwa. Przytulanie to swojego rodzaju zabawa, która pozwala nam się lepiej zaakceptować, ale i poczuć się akceptowanym przez innych. ″

Podsumowując korzyści płynące z przytulania i uścisków:

  • ochrona — my ludzie sami w rzeczywistości jesteśmy kruchymi słabymi istotami, które potrzebują czuć się bezpiecznie, a przytulanie jest świetnym sposobem na zaspokojenie tej potrzeby
  • zaufanie — to uczucie powoduje, że nie odczuwamy strachu przed konfrontacją z kolejnym dniem, dlatego nigdy nie szczędź uścisków i nie pozwól by Twoje zaufanie zostało zachwiane
  • bezpieczeństwo — jest niezbędne do normalnego, codziennego funkcjonowania. Można powiedzieć, że jest to paliwo, które generuje wiarę w siebie i pozwala osiągać zamierzone cele i piąć się coraz wyżej
  • siła — jeżeli odczuwasz, że masz w sobie moc, nawet nie zorientujesz się jak przepełni Cię pozytywna energia, którą będziesz mógł obdarzać innych

Kilka ważnych słów na koniec!

Bez względu na to, jakie znaczenie ma uścisk, nie patrząc na to, czy jesteśmy dającym, czy odbierającym, również nie oglądając się na relacje z osobą, z którą się przytulamy, pamiętaj o tym ,jakie korzyści niesie ze sobą przytulanie nie tylko dla Ciebie, ale i dla drugiego człowieka.

Tak jak relacje między ludźmi są różne,  również emocje związane z uściskiem będą różne. Objęcia przyjacielskie generują radość, ale te, którymi obsypuje Cię partner, są pełne miłości i zaufania. To, co najważniejsze nigdy nie odrzucaj uścisku, pozbawisz się bowiem dużej dawki szczęścia i radości!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cohen S, et al. (2014). Does hugging provide stress-buffering social support? A study of susceptibility to upper respiratory infection and illness.
  • Denison B. (2004). Touch the pain away: New research on therapeutic touch and persons with fibromyalgia syndrome.
  • Waring B. (2006). A cuddle a day keeps the doctor away.
  • Ellen Connolly, “Hugs and smiles, but not everyone embraces the trend” Sydney Morning Herald, 1 de diciembre de 2004
  • Kathleen Keating, Abrázame, 1983

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.