Drobiazgi, które robią różnicę w związku

Drobiazgi, które robią różnicę w związku
Raquel Aldana

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Raquel Aldana.

Ostatnia aktualizacja: 04 stycznia, 2023

Na ogół nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że najważniejsze w życiu nie są wcale te wszystkie niezwykłe wydarzenia. Ale raczej te wszystkie drobiazgi i osoby, które otaczają nas każdego kolejnego dnia. Dopóki nie będzie już za późno.

Na dziesięć losowo wybranych osób aż dziesięć uwielbia w swoim życiu właśnie te wszystkie małe szczególiki, drobiazgi i detale.

Te drobne rzeczy nie potrzebują żadnych ważnych dat ani górnolotnych frazesów. Po prostu występują na bieżąco w naszym codziennym życiu. I tworzą długą listę powodów dających nam motywację do wykonywania kolejnych kroków do przodu.

Przeczytaj także: Jak wyleczyć rany emocjonalne

Dają nam powody, dla których powinniśmy się czuć pełni pokory. Pomagają też dowiedzieć się, jak lepiej dbać o ludzi, których kochamy.

Dzieje się tak dlatego, że to właśnie te pozornie nieistotne małe rzeczy mają największy wpływ na nasze życie. To właśnie one mogą zademonstrować siłę tkwiącą w innych. A także zapewnić ogromny uśmiech na naszej twarzy.

Te drobne szczegóły są zawsze najważniejsze. Każdego dnia. Bo to właśnie one powodują, że nasz związek się umacnia, a my stajemy się z dnia na dzień coraz to lepsi.

Drobiazgi, które powodują, że możemy się naprawdę zakochać się w swoim własnym życiu

Jak wspomnieliśmy nieco powyżej, to te pozornie nieznaczące drobiazgi pozwalają nam się zakochać. Ponieważ to właśnie one pozwalają coś zmienić w naszym codziennym życiu, tak abyśmy mogli w pełni je przeżyć.

Są one odzwierciedleniem wielkości ludzkich osobowości i naszej zdolności do kochania w sposób ciągły i bezwarunkowy.

Ale prawda jest taka, że codziennie możemy wygrać los na loterii, w każdej sekundzie i w każdym małym szczególe. Będą to po prostu drobiazgi takie jak budzenie się codziennie u boku kogoś, kogo kochasz.

Albo takie, jak napady śmiechu przy konwersacji z ukochaną osobą, czy też rozmowy trwające do 3 w nocy, albo wspólne podziwianie zachodu słońca.

Para śpiąca razem

Takie drobiazgi są tym, co jest naprawdę ważne i co utrzymuje nas przy życiu z dnia na dzień. Ale zazwyczaj zdasz sobie z tego sprawę dopiero wtedy, gdy stracisz coś ważnego dla siebie, albo kiedy coś pójdzie nie tak, jak zaplanowałeś.

Ten ostatni punkt jest niezwykle istotny, ponieważ gdy już tak się wydarzy, to mimo Twojego rozczarowania zazwyczaj bywa jeszcze tak, że coś wewnątrz Ciebie jeszcze pulsuje.

Małe drobiazgi przekładają się na wspaniałe chwile

Przestrzeganie diety, chodzenie na siłownię lub bycie wysoce produktywnym w pracy to wspaniałe codzienne cele, ale wśród nich musi się znaleźć jeszcze miejsce na coś ważniejszego: musisz stać się kolekcjonerem chwil o wysokim ładunku emocjonalnym.

Wynika to z tego, że momenty nacechowane emocjami są tym, co wnosi do Twojego życia poczucie szczęścia.

Aby przyzwyczaić się do tego rodzaju aspektów codzienności, możesz zacząć od prowadzenia specjalnego dzienniczka, w którym będziesz codziennie notować wszystkie te szczególne chwile, które odzwierciedlały Twoje uczucia i emocje.

Małe dzienne drobiazgi

Po kilku dniach zapisywania tego typu wydarzeń, poczujesz naprawdę spore zaskoczenie na widok tego, jak Twoja świadomość dotycząca związku się u Ciebie rozwinęła.

Dzięki tej odrobinie wysiłku możesz naprawdę poważnie wzmocnić więzi łączące Cię z innymi osobami, co jest o tyle istotną kwestią, że w ten sposób możesz spowodować ogromną różnicę w swoim dotychczasowym życiu.

Może to również pomóc Ci rozwinąć znacznie wyższą wrażliwość pozwalającą na stworzenie “mapy miłości” bliskich Ci osób. Twój mózg będzie przechowywał te informacje, co pozwoli Ci uzyskać poczucia większego zaangażowania w szczegóły życia ludzi, na których Ci najbardziej zależy.

Drobiazgi do uwzględnienia w Twojej “mapie miłości”

Poniżej zamierzamy wpisać wszystkie aspekty, które według psychologa Johna Gottmana musimy znać podczas tworzenia naszej własnej listy ważnych dla naszego życia drobnych szczegółów:

 • Ulubione danie bliskiej Ci osoby?
 • Jej ulubione filmy, programy telewizyjne i książki?
 • Co najmniej dwie osoby, które bliska Ci osoba głęboko podziwia?
 • Jej ulubione zwierzęta?
 • Jej idealne miejsce na wypoczynek?
 • Pierwsza rzecz, którą ten ktoś kupi po trafieniu głównej wygranej na loterii?
 • Coś, co możesz zrobić, aby poprawić swoje relacje z nim / nią?
 • Co on / ona chciałby / chciałaby u Ciebie zmienić?
 • Jaki jest jego / jej ulubiony sposób na spędzenie popołudnia w domu?
 • W jakich rodzajach aktywności on / ona czuje się najlepiej?
 • Jakie są ukryte ambicje bliskiej Ci osoby?
 • W jaki sposób on / ona chce się stać lepszy / lepsza i pod jakim względem?
 • Jakie ulubione restauracje tej bliskiej Ci osoby?
 • Jaki rodzaj literatury on / ona preferuje?
 • Jakie jest jego / jej ulubione zajęcie podczas choroby?
 • Co byłoby idealnym prezentem urodzinowym dla tego kogoś?
 • Czym obecnie się ta osoba niepokoi lub co ją stresuje?
 • Jaki jest jego / jej ulubiony sposób na zyskanie Twojej uwagi?
 • Jakie jest jego / jej największe, niespełnione marzenie?
 • Z czego on / ona czuje się najbardziej dumny / dumna?

Mężczyźni także przykładają wagę do małych rzeczy

Wiele osób przyjmuje całkowicie błędne założenie, że większość mężczyzn nie zwraca uwagi na drobiazgi i że nie są one dla nich istotne. Faceci nie wydają się w ogóle doceniać małych lub subtelnych detali i uznają pewne rzeczy za zwyczajną stratę czasu.

Wspólne spędzanie czasu

Ale prawda jest taka, że mężczyźni także doceniają drobiazgi, tak samo, jak kobiety.

Dlatego musimy mieć świadomość tego, że oni również zasługują na te wszystkie drobiazgi, które mogą dać im nadzieję – mogą to być na przykład słowa, przytulenia, czy też nieoczekiwane całusy. Oni także chcą być zaskakiwani, bo także zasługują na miłość.

Nieważne, czy jesteś mężczyzną czy też kobietą, musisz nauczyć się doceniać ludzi, którzy żyją wokół Ciebie każdego dnia.

Dobrym sposobem aby zacząć to robić jest nauczenie się dostrzegania różnic w drobnych detalach, z jakich składa się ich życie, przy zachowaniu jednocześnie szczególnej ostrożności i wyczuciu pod tym względem.

Drobne gesty

Wzbudzanie poczucia wyjątkowości u osób, które kochasz jest absolutnie kluczowym aspektem na drodze do szczęścia i udanego związku. Pokaż im, że są one ważne w Twoim życiu, ponieważ z dnia na dzień ludzie mają tendencję do zapominania o tym, jak ważne jest okazywanie uczuć i tego, że są dla Ciebie ważni – ze wzajemnością.

Jest to niewątpliwie coś, co zapewnia powiew świeżości w każdej miłości.

Wskazówka dla czytelników:

 • Jeśli kwestia usprawnienia wzajemnej komunikacji w Twoim związku wzbudziła Twoje zainteresowanie, możesz zapoznać się z pracami autorów takich jak John M. Gottman i Joan DeClaire. Książki te mogą być dla Ciebie niezwykle cennym źródłem informacji i pomogą Ci bez wątpienia poprawić jakość Twojego związku.

Zdjęcia pochodzą zez zbiorów Puuung.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.