Przytulanie lekiem na wszystko

Poznaj niezwykłą moc przytulania - ten z pozoru mały gest doskonale redukuje poziom stresu i wzmacnia poczucie własnej wartości.
Przytulanie lekiem na wszystko

Ostatnia aktualizacja: 02 maja, 2019

Przytulanie to niezwykle prosty, a jednocześnie niezwykle potężny gest, który może zdziałać naprawdę wiele. W pewien sposób łączy on w sobie siłę naszego umysłu, ciała i serca. Uścisk może pocieszyć, okazać wsparcie czy budować więź między ludźmi.

Oczywiście są wśród nas osoby, dla których przytulanie jest przekroczeniem pewnej granicy, jednak w większości przypadków, każdy z nas od czasu do czasu potrzebuje, by ktoś wziął nas w ramiona i wyściskał z całych sił.

Przytulanie na tysiąc sposobów

Niedźwiedzi uścisk

Nawet skromny uścisk potrafi osuszyć łzy, jedno proste słowo może wywołać uśmiech, a jeden uśmiech wystarczy, by zmienić cały świat. To proste gesty i słowa wypełniają nasz świat radością i miłością…

Przytulanie mogłoby stać się tematem niejednej książki, ale trudno byłoby całą moc przytulania zawrzeć w ograniczonej liczbie słów. Siła ta zdaje się być bowiem nieskończona. Istnieje wiele rożnych rodzajów przytulania – wszystko zależy od sytuacji i osób w nią zaangażowanych.

Oto nasza propozycja krótkiej klasyfikacji:

Niedźwiedzi uścisk

Tzw. przytulanie na niedźwiedzia to potężny i silny uścisk. Osoba obejmuje Cię ramionami i dosłownie ściska całe Twoje ciało. Zamknięta w czyichś ramionach możesz teraz spokojnie położyć głowę na ramieniu drugiej osoby i poczuć się bezpiecznie.

Uścisk w kształcie litery A

Jest to bardziej formalny rodzaj przytulenia, jednak nie musi być mniej nacechowany emocjonalnie. Osoby pochylają się w swoją stronę i obejmują się, delikatnie opierając się o siebie.

Kanapka

Przytulanie o wiele mówiącej nazwie ,,kanapka” to nic innego jak uścisk pomiędzy trzema bliskimi osobami. Świadczy o wzajemnym zrozumieniu i bezwarunkowym wsparciu.

Silny uścisk

Ten rodzaj przytulenia to mocny i dynamiczny uścisk mający wyrazić swoje wsparcie, zaangażowanie czy najlepsze życzenia dla drugiej osoby.

Uścisk prosto z serca

Jest to przytulanie angażujące niemal całe ciało i jest to jeden z najmocniejszych uścisków jakie możesz komuś zaoferować. Obejmujesz ramionami całe plecy i ramiona drugiej osoby, aby przekazać jej wszystkie pozytywne emocje.

Objęcie ramieniem

Jest to rodzaj uścisku idealny na wspólny spacer. Pokazuje bliskość i jedność spacerującej w ten sposób pary.

Grupowe przytulanie

Taki rodzaj przytulania świadczy o jedności i wsparciu członków pewnej grupy. Zapewnia wsparcie i komfort wszystkich uczestników, którzy czują, że nie są sami.

Uścisk od tyłu

Przytulanie od tyłu jest jednym z najbardziej romantycznych rodzajów uścisku. Jedna osoba stoi za swoją drugą połówką i obejmuje ją ramionami. Przypomnij sobie tylko słynną scenę z filmu Titanic, a na pewno zrozumiesz, co mamy na myśli.

Titanic

Przytulanie, niezależnie od jego rodzaju, jest niezwykłym lekiem na wszelkie negatywne uczucia i mentalnym plastrem na emocjonalne rany. Tak prosty gest wywołuje tysiące niepowtarzalnych emocji, z których każda jest warta zapamiętania.

Czy umiesz się przytulać?

Niektórzy przytulają tak, jakby chcieli w ramionach zmieścić cały świat.

Inni łapią świat w ramiona tak, jak sami są przytulani.

Przytulanie wymaga od nas otwartego serca i umiejętności wtopienia się w drugą osobę. Aby jednak nasze uściski były szczere i niosły ze sobą cały bagaż emocji, należy nauczyć się robić to prawidłowo i szczerze.

Przede wszystkim zapytaj sam siebie, jaki uścisk pamiętasz najlepiej? Kto przytulał Cię tak, jak nikt inny nie potrafi? Jakie emocje czujesz, gdy o tym myślisz?

Czy wiesz, że obejmując samego siebie, w szczerym i naturalnym odruchu, poznajesz lepiej swoje własne ,,ja” i łamiesz pewne podświadome bariery?

Przytulając siebie udowadniasz sobie, że kochasz samego siebie. Gdy pokochasz siebie, zrozumiesz siebie, a gdy zrozumiesz, pójdziesz o krok dalej ku rozwojowi osobistemu. W tym sensie przytulanie jest kluczem do spełnienia.

Niezwykła siła przytulania

Uścisk jest jak wiersz wypisany na skórze, który chroni Cię przed fałszywym uczuciem, uzależnieniem, grą pozorów i wszystkim innym, co osłabia Cię i pozbawia poczucia własnej wartości.

Szczery uścisk sprawia, że wreszcie czujesz się sobą i dajesz sobie prawo do odczuwania, tworzenia i kochania. Bardzo trudno jest wypisać wszystkie korzyści płynące z przytulania, jednak spróbujemy wymienić chociaż kilka z nich:

  • Przytulanie redukuje poziom stresu
  • Uścisk zapewnia poczucie bezpieczeństwa.
  • Podnosi poczucie własnej wartości.
  • Przez uścisk przekazujemy sobie energię i siłę.
  • Przytulanie poprawia relacje pomiędzy ludźmi.
  • Pozwala się zrelaksować.
Para w objęciach

Uścisk – dotyk duszy

Uważa się, że za każdym razem, gdy przytulamy kogoś z głębi serca, zyskujemy dodatkowy dzień życia.

Paulo Coelho

Przytulanie pogłębia więź pomiędzy dwiema osobami. Nasze najbardziej osobiste wspomnienia bardzo często gdzieś w tle zawierają uściski z ważnymi dla nas ludźmi. Jest to wspaniały sposób okazywania uczuć, który dotyka bezpośrednio naszej duszy.

Szczery uścisk to najlepsza terapia, dzięki której czujemy się kochani i bezpieczni. Każde przytulenie jest inne i wynika z różnych sytuacji, jednak niezależnie od wszystkiego jest jednym z najszybszych i najprostszych sposobów komunikacji.

Uścisk, dotyk może bowiem powiedzieć więcej niż tysiąc słów.

Przytulanie pozwala się zrelaksować i zrozumieć świat, który nas otacza. Nie ma lepszego sposobu, by okazać komuś wsparcie i uczucie. Potęga przytulania jest naprawdę nie do ocenienia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.