Opiekuńczy dotyk to wszystko, czego Ci trzeba

· Czerwiec 30, 2016
Czasami nie jest nawet potrzebny kontakt fizyczny. Odpowiedni komplement lub dobre słowo w odpowiednim momencie może być równie skuteczne, co pieszczota.

Opiekuńczy dotyk jest czymś więcej niż tylko gestem, czy też zwykłym kontaktem skóry ze skórą. na skórze. Pieszczota jest rodzajem własnego, intymnego języka, który daje poczucie fizycznego i emocjonalnego wsparcia i bliskości. Mówiąc prościej: pieszczota lub opiekuńczy dotyk może pomóc w rozwijaniu swoich emocji.


Niektórzy ludzie nie praktykują tego typu zachowań, a z kolei inni boją się ich. I choć może się to wydawać dość zaskakujące.

Pomijanie lub niechęć do komunikacji emocjonalnej może spowodować poczucie braku satysfakcji, czy też spełnienia w życiu i stanowić czynnik odczuwalny jako pustkę, czy też naprawdę poważny brak w życiu.

Każda osoba potrzebuje odrobiny czułości każdego dnia, którą można zrealizować właśnie poprzez opiekuńczy dotyk. Jest to coś równie naturalnego, jak oddychanie – pozwala wzmocnić więź łączącą dwoje kochających się osób, wywołując zarazem poczucie, że jesteś dla kogoś kimś naprawdę ważnym.

Dlatego w naszym dzisiejszym artykule zamierzamy dokładniej omówić to zagadnienie.

Opiekuńczy dotyk jest czymś w rodzaju emocjonalnej pieszczoty

Każda żywa istota potrzebuje jakiejś formy kontaktu fizycznego, aby uzyskać dzięki niemu poczucie przynależności do danej grupy, ich rodziny lub wspólnoty. Jeśli masz zwierzęta w domu, to pewnie niejeden raz zauważyłeś, jak wdzięczne potrafią być za dotknięcie, czy też odrobinę pieszczot.

Traktują to nie tylko jako nagrodę, ale także jako sposób identyfikacji ich jako członków Twojej grupy.

Pieszczoty

Zarówno ludzie, jak i wiele innych grup zwierząt występujących w przyrodzie potrzebuje tę więź, którą mogą zbudować wykorzystując do tego różnego rodzaju zmysły i sposoby, między innymi w celu uzyskania potwierdzenia przynależności do grupy, którą uznają za istotną dla siebie.

Spójrzmy bliżej jak to wygląda w praktyce.

Opiekuńczy dotyk może zapewnić Ci poczucie uznania

Poszukiwanie dowodów uznania nie jest potrzebą typowo egoistyczną. Wierzcie lub nie, ale uznanie w oczach kogoś innego jest istotnym elementem w życiu każdego człowieka. I choć dla większości z nas wysoka samoocena i wiara w samego siebie jest naprawdę istotną kwestią, to jednak wciąż nie można pominąć faktu takiego, że jesteś mimo wszystko istotą społeczną.

Oznacza to ni mniej, ni więcej, że uzyskanie uznania w oczach innych jest kolejną z podstawowych potrzeb każdego człowieka.

 • Każde dziecko od momentu przyjścia na świat potrzebuje tego rodzaju więzów międzyludzkich i rozwija swoją własną więź z rodzicami w oparciu o uznanie i zaufanie.
 • Pieszczoty, pocałunki, uściski oraz opiekuńczy dotyk skutecznie wpływają na rozwój tkanki mózgowej w dziecka – są to bodźce niosące istotny dla dziecka przekaz emocjonalny, który zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa i dobre samopoczucie.
 • Wszelkie pozytywne emocje pomagają zwiększyć poziom odczuwanego szczęścia.
 • Gdy już wkroczysz w okres dorosłości, to jednak pieszczoty oraz opiekuńczy dotyk wciąż stanowią ważną częścią codziennych relacji z partnerami i dziećmi.
 • Para, która nie szuka kontaktu fizycznego poza własną sypialnią, nie dotyka się w ciągu dnia, może szybko napotkać na różnego rodzaju problemy, których efektem często jest rozstanie.
Dotyk

Każda osoba musi się nauczyć przyjmować i dawać pieszczoty bez żadnej konkretnej przyczyny lub celu.

Gesty i czyny mają o wiele większe znaczenie, niż słowa

Czasami po prostu nie wystarczy informacja słowna na temat tego, że ktoś Cię rozumie, zapewnia Ci wsparcie, czy też po prostu jest z Tobą na dobre i na złe. Czasami w związek między dwojgiem osób może wkraść się rutyna, w wyniku której partnerzy mogą poczuć, że się od siebie oddalają lub, co jest jeszcze gorszym zjawiskiem, traktować wiele spraw jako pewnik.

 • Uczucie pomiędzy dwoma osobami, zarówno między partnerami lub dorosłymi i ich dziećmi nie powinno być jednak być brane za coś stuprocentowo pewne. Wręcz przeciwnie, należy jego obecność podkreślać każdego dnia, a szczególnie często w trudniejszych chwilach.
 • Gdy nadchodzą te mniej przyjemne momenty w życiu każdego człowieka, słowa nie zawsze są wystarczająco skuteczne. Są to właśnie te chwile, w których największą rolę może odegrać opiekuńczy dotyk – to właśnie te małe, niewerbalne i pozornie mało istotne sygnały mają znacznie większy wpływ emocjonalny, niż nawet najczulsze słowa.
 • Mówienie słów takich, jak „przepraszam”, „wybacz mi”, czy „jestem przy Tobie zawsze, gdy mnie potrzebujesz” warto w takich chwilach uzupełnić o szczery uścisk, opiekuńczy dotyk lub cokolwiek innego, co zapewnia drugiej osobie dodatkowe poczucie bezpieczeństwa, miłości i wsparcia.

Opiekuńczy dotyk – wszystkie jego rodzaje, jakie warto znać

Opiekuńczy dotyk i pieszczoty nie dają się jednoznacznie zdefiniować. Psychologowie bez ogródek twierdzą, że wyróżnić można zarówno pozytywne, jak i negatywne rodzaje dotyku oraz pieszczot.
Zobaczmy zatem, jak wiele różnych rodzajów zachowań można podpiąć pod termin „dotyk”:

 • Istnieją na przykład odmiany pieszczot, które wcale nie muszą wiązać się z kontaktem fizycznym: mogą to być na przykład komplementy, pochwały i właściwie dobrane słowa. Gdy pojawią się w odpowiednim momencie, gdy tylko ich najbardziej potrzebujesz, to mogą odnieść taki sam skutek, jak opiekuńczy dotyk lub fizyczne przytulenie, czy też inna pieszczota.
 • Dotyk o negatywnym znaczeniu wynika bezpośrednio z zachowań określanych jako „toksyczne”.
 • Rozmowa z kimś, w której wyrażasz się o drugiej osobie z pogardą lub sarkazmem, ignorowanie rozmówcy lub publiczne umniejszanie jego pozycji jest na poziomie psychologicznym traktowane jako „dotyk negatywny „, czyli postępowanie atakujące bezpośrednio poziom samooceny drugiej osoby.
 • Pieszczota lub dotyk mogą zapewnić pozytywne lub negatywne emocje. Znane w psychologii są pewnego rodzaju zachowania, które zamiast zapewnienia poczucia bezpieczeństwa, w efekcie dają wrażenie chłodu lub poczucie fałszywej troski – co z kolei może być bardzo bolesne dla adresata takich zachowań.
 • Prawdziwy opiekuńczy dotyk i pieszczota muszą być prawdziwe i szczere, opierające się o rzeczywiste uczucia pomiędzy „nadawcą” i „odbiorcą”.Smutek
 • Psychologowie dzielą także pieszczoty na warunkowe i bezwarunkowe:
  • Poprzez pieszczoty warunkowe określamy zachowanie polegające na tym, że ktoś okazuje swoje uczucia poprzez dotyk postępując tak tylko dlatego, że oczekuje czegoś w zamian.
  • Bezwarunkowe pieszczoty są przekazywane w pełni swobodnie, bez oczekiwania rewanżu w dowolnej postaci. Stanowią one prawdziwy gest uznania i sympatii stanowiąc w pełni szczery opiekuńczy dotyk.
  • Eksperci z dziedziny kwestii związanych z emocjami mówią nam wyraźnie, że ludzie potrzebują tego rodzaju języka w celu zapewnienia sobie dobrego fizycznego i psychicznego samopoczucia. Należy zatem na zawsze zapamiętać, że gesty te będą mieć znaczenie tylko wtedy, gdy zostaną użyte w przypadku odpowiedniej osoby i w odpowiednim kontekście.
  • Pieszczoty oraz opiekuńczy dotyk muszą być prawdziwe i pełne szczerości – tylko wtedy zostaną w ten sam sposób odebrane przez osobę, w stosunku do której gesty te kierujemy.

Zacznij już dziś stosować opisane powyżej porady i ćwicz je wraz ze swoimi dziećmi lub partnerem. Opiekuńczy dotyk i pieszczota będąca wyrazem miłości najsilniej działa w momencie, kiedy druga strona się jej najmniej spodziewa. Ma ona wtedy skumulowaną w sobie moc całego wszechświata pozwalając skutecznie zwalczyć stres i wzmocnić łączącą Was więź.