Przewlekłe wyczerpanie - co zrobić, żeby poczuć się lepiej

Odczuwasz nieustanne zmęczenie? Oto kilka naszych najlepszych wskazówek, pozwalających przetrwać przewlekłe wyczerpanie.
Przewlekłe wyczerpanie - co zrobić, żeby poczuć się lepiej
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy dominuje cię przewlekłe wyczerpanie? Czy jesteś wyczerpany tym, że nie możesz zasnąć ? Możesz pokonać przewlekłe wyczerpanie bez ciągłego picia dużej ilości kawy! Oto najlepsze naturalne sposoby na walkę ze zmęczeniem! Brak snu i chroniczne zmęczenie to niemal epidemia. Chociaż powszechne, nie jest to coś, co można po prostu zlekceważyć.

W rzeczywistości brak snu jest powiązany ze wzrostem ryzykownych zachowań, wahaniami nastroju, a nawet myślami samobójczymi. Dlatego zdecydowanie powinieneś uczynić swój sen priorytetem! Niemniej jednak, chociaż starasz się zmieścić kilka godzin więcej snu, masz więcej opcji. Chociaż wiele osób codziennie walczy ze zmęczeniem, niewielu z nich wie, jak to zrobić, poza wypiciem dużej filiżanki gorącej kawy lub sięgnięciem po coś słodkiego.

Istnieje jednak więcej opcji z dużo mniejszą ilością kofeiny, których możesz spróbować. Dzięki tym zaleceniom możesz podnieść poziom energii i trochę się pobudzić. W ten sposób obędziesz się bez niezdrowych nawyków. Oto lista najłatwiejszych rzeczy, które możesz zrobić, gdy czujesz się senny lub potrzebujesz naładować baterie.

Przewlekłe wyczerpanie – jak je pokonać?

1. Wstań i poruszaj się

Jeśli jesteś przywiązany do biurka i nie masz dużo miejsca, to jest coś do wypróbowania. Wstań i potrząśnij rękami i nogami. Możesz pobiegać w miejscu lub dotykać palców u nóg. Robienie tego wszystkiego pozwala twojej energii lepiej przepływać przez twoje ciało.

Jeśli masz trochę więcej dostępnego miejsca, możesz wybrać się na energiczny spacer. Pomaga to przyspieszyć krążenie krwi, jednocześnie dając zastrzyk energii. Ponadto, jeśli masz szansę, wyjdź i zaczerpnij świeżego powietrza i słońca. Pomaga to znacznie lepiej walczyć ze zmęczeniem.

2. Oszukaj mózg

Mózg. Stymulacja

Jeśli poruszanie ciałem nie jest możliwe, możesz stymulować mózg. Rozwiązaniem Twojego problemu może być rozwiązanie krzyżówki lub Sudoku. Z drugiej strony możesz również skłonić swój umysł do pracy nad czymś nowym. Dzięki tej pracy umysłowej utrzymujesz pracę mózgu. Pomaga to obudzić umysł po wykonaniu powtarzających się zadań.

3. Zastosuj cytrynę

Czy wiesz, że zapach cytryny jest bardzo przydatny do rewitalizacji i stymulacji mózgu?

Z tego powodu możesz użyć cytryn, aby zatrzymać mózg przed snem. Może to oznaczać ssanie cytrynowego cukierka, wypicie odrobiny cytrynowej herbaty, a nawet wgryzienie się w cytrynę.

W rzeczywistości charakterystyczny cytrusowy zapach niektórych owoców aktywuje mózg i może zwalczać senność. Jeśli więc wolisz, możesz wybrać owoce cytrusowe, które lubisz najbardziej. Lub wypróbuj je wszystkie, aż znajdziesz to, co działa najlepiej dla Ciebie

4. Ochłodź się

Woda z lodem

Odstaw swoją zwykłą filiżankę popołudniowej kawy i zamiast tego wypij szklankę zimnej wody. Zimna woda pomaga się obudzić i ponownie nawodnić organizm. Daje ci to dodatkową energię potrzebną do przetrwania popołudnia.

Możesz nawet spryskać twarz odrobiną zimnej wody. Inną opcją jest pocieranie nadgarstka kostką lodu. To szybciej budzi twoje ciało. Zimno to świetny sposób na podniesienie poziomu adrenaliny. To stymulujący hormon, który pomoże ci być bardziej uważnym na to, co robisz.

5. Zjedz miętowego cukierka

Podobnie jak cytryny, mięta ma pobudzający zapach, który pomoże Ci zwalczyć zmęczenie. Dobrym pomysłem jest schowanie na biurku awaryjnych cukierków miętowych. Możesz także spróbować miętowej gumy do żucia. Jeśli dodasz odrobinę mięty do swojej lodowatej wody lub umyjesz ręce mydłem miętowym, uzyskasz ten sam efekt.

6. Słuchaj energetycznej muzyki

Kobieta słucha muzyki

Energetyczna muzyka może Cię obudzić. Załóż więc słuchawki i zwiększ głośność ulubionej, optymistycznej piosenki. Ponadto, jeśli potrafisz zmusić się do śpiewania, twój poziom energii wzrośnie jeszcze bardziej! Wykonanie nieoczekiwanej czynności aktywuje Twój mózg i pomoże Ci pozbyć się zmęczenia.

Z drugiej strony wstawanie z krzesła i taniec może dodać ci jeszcze więcej energii. Twój szef może jednak uznać to za trochę dziwne…

7. Oddychaj ogniem

Nie dosłownie! Mówimy o jednej z technik oddechowych stosowanych w jodze. Ta technika może dać ci duży zastrzyk adrenaliny. Fala tlenu płynie w kierunku twojego mózgu. To sprawia, że się budzisz. „Technika oddychania ogniem” jest łatwa do nauczenia. Możesz znaleźć w sieci filmy, które nauczą Cię tego wszystkiego.

8. Oszukaj umysł

Czasami uzyskanie zastrzyku energii może być tak proste, jak udawanie, że masz więcej energii. Oznacza to po prostu, że oszukujesz siebie, myśląc, że masz więcej energii niż w rzeczywistości. Wszystko, co musisz zrobić, to dwa razy powiedzieć sobie, że jesteś całkowicie przebudzony i pełen energii.

Pomoże ci to ukończyć wszystkie zadania (i miejmy nadzieję, że wkrótce utniesz sobie krótką drzemkę). Zaskoczy cię, jak szybko automatycznie znajdziesz energię, pomimo że wydaje ci się, że jesteś całkowicie wyczerpany.

9. Medytuj

Kobieta medytuje

Medytacja jest bardzo przydatna w zmniejszaniu stresu i zwiększaniu koncentracji. Powinieneś ćwiczyć to regularnie. Jeśli to zrobisz, możesz odkryć, że jest to również świetne narzędzie do walki ze zmęczeniem.

Niemniej jednak często zdarza się, że ludzie próbują medytacji i nie lubią jej. Jeśli wcześniej próbowałeś medytacji, ale nadal nie wyszedłeś z popołudniowego załamania, może to być spowodowane tym, że nie znalazłeś dla siebie tej właściwej.

10. Śmiej się

Śmiech jest terapeutyczny. Dzieje się tak z powodu endorfin, które uwalniają twoje ciało. Hormony te wpływają na ogólne samopoczucie i poziom energii. Z tego powodu powinieneś poświęcić kilka minut, aby pośmiać się z wirusowego wideo lub podzielić się z kimś zabawną historią. Może to pomóc w walce ze zmęczeniem i poprawie wydajności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.