Natychmiastowy zastrzyk energii - zdrowe nawyki

Aby zwiększyć poziom energii, nie musisz pić wielu kaw dziennie. Aby dać sobie natychmiastowy zastrzyk energii, zastosuj zdrowe nawyki.
Natychmiastowy zastrzyk energii - zdrowe nawyki

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Wbrew powszechnemu przekonaniu, aby zwiększyć poziom energii w ciągu dnia, nie musisz pić filiżanki po filiżance kawy. W rzeczywistości, wykonując kilka bardzo prostych czynności, można pozbyć się senności i zapewnić sobie natychmiastowy zastrzyk energii. Na czym polega wspomniana rutyna?

Czasem nie wiesz dlaczego, ale jakoś budzisz się i czujesz, że brakuje Ci siły, aby bez trudu wypełnić wszystkie zaplanowane zadania. Próbujesz pysznej kawy, ale prawda jest taka, że wybudza cię ona znacznie słabiej, niż się tego spodziewałeś… Potem zastanawiasz się, co możesz zrobić. Wypić kolejną filiżankę kawy? Niekoniecznie! Klucz tkwi w twoich nawykach. Łatwo możesz zapewnić sobie natychmiastowy zastrzyk energii.

Codzienny natychmiastowy zastrzyk energii

Codzienna rutyna może wycieńczyć Twoje ciało, a jeśli dodamy do tego złe odżywianie lub spanie, to zupełnie normalne, że nie masz wystarczająco dużo energii, aby stawić czoła całemu dniu. Z tego powodu dzielimy się z Tobą następującą radą, abyś czuł się pełen energii przez cały dzień. Zacznij je już dziś!

Przeczytaj również: Jedzenie dodające energii – 8 najlepszych produktów

1. Śpij spokojnie

Kobieta śpi.

Może wydawać się to oczywiste, ale ważne jest, aby pamiętać o tym pierwszym zaleceniu. Dobry sen idzie w parze z większą energią w ciągu dnia.

Nie ma to nic wspólnego z tym, jak długo śpisz (chociaż 8 godzin byłoby idealne), ale z jakością. Postaraj się ułożyć wygodnie w łóżku, z wystarczającą ilością kołdry i jak najmniej światła. Powinieneś także unikać telewizora i telefonu przez około godzinę przed pójściem spać.

2. Ćwiczenia zwiększają poziom energii

Wykonywanie aktywności fizycznej przed 10 rano może wydawać się kompletnie sprzeczne, jest to o wiele lepsze dla Ciebie niż robienie tego po południu lub wieczorem. Dzieje się tak, ponieważ ćwiczenia uwalniają endorfiny, które poprawiają nastrój i przygotowują na resztę dnia.

Nie musisz mieć pracy, która pozwoli Ci zacząć później w ciągu dnia, możesz przynajmniej zabrać psa na spacer 15 minut po przebudzeniu. Będziesz musiał ustawić alarm nieco wcześniej, ale warto.

Inną opcją, jeśli nie lubisz wstawać wcześnie, jest wprawienie swojego ciała w ruch w mniej „formalny” sposób. Na przykład jedź rowerem do pracy, skorzystaj ze schodów zamiast windy lub zaparkuj samochód dalej od pracy, aby przejść trochę dalej (i wrócić).

3. Medytuj

Być może ćwiczenia nie są dla ciebie (chociaż są świetne dla twojego zdrowia) i chcesz bardziej zrelaksowanej aktywności, ale nadal masz więcej energii przez cały dzień. W takim przypadku zalecamy poświęcenie 10 minut na medytację.

Nie musisz być tybetańskim mnichem ani ekspertem w medytacji. Musisz po prostu ustawić się w pozycji lotosu (z nogami skrzyżowanymi i wyprostowanymi plecami), zamknąć oczy i skupić się na oddychaniu. Odłóż na bok wszelkie myśli o pracy, pieniądzach, związkach lub innych sprawach domowych. Skoncentruj się na swoim ciele i nic więcej.

Zobacz też: Odmiany orzechów, które dodadzą Ci energii

4. Wpuść naturalne światło do swojego domu

Kobieta wygląda przez okno.

Najlepszym sposobem na poinformowanie umysłu, że czas wstać, jest naturalne światło. Dlatego nie przegap okazji, aby pozostawić źródło światła na wyciągnięcie ręki. Mózg zaczyna się aktywować, gdy zasłony są zaciągnięte po uruchomieniu budzika. Podobnie poprawia się nastrój.

5. Zjedz porządne śniadanie

Ważne jest, aby nie opóźniać ani nie pomijać tego posiłku, ponieważ z definicji jest on po to, aby dostarczyć Ci wszystkich składników odżywczych potrzebnych na rozpoczęcie dnia. Bardzo często zdarza się, że ludzie, którzy spieszą się wyjść z domu, po prostu po drodze napiją się kawy, ale to nie wystarczy. Wstań 10 minut wcześniej i przygotuj pełne śniadanie obejmujące owoce, płatki zbożowe i nabiał.

Śniadania, które zawierają węglowodany i błonnik i lepiej dostarczają energii przez cały dzień. Przykład: garnek jogurtu greckiego z płatkami owsianymi, kromka pełnoziarnistego chleba z serem i bananem.

6. Prawidłowa postawa i wysoki poziom energii idą w parze

Możesz także zmienić niektóre nawyki po pracy, aby poczuć się bardziej energicznym lub obudzić się bez konieczności uprzedniego wypicia dwóch filiżanek kawy. Pierwszą rzeczą, którą zalecamy, jest umieszczenie biurka w pobliżu okna, do którego wpada naturalne światło. Pomoże to utrzymać aktywność mózgu.

Innym zaleceniem jest zachowanie dobrej postawy, nie tylko po to, aby uniknąć sęków i bólów, ale także po to, aby nie „spać” przed ekranem. W tym celu ramię powinno być jak najprostsze, ramiona daleko od uszu, a szyja wygodna.

7. Poruszaj się

Kobieta rozciąga się
Rozciąganie przed joggingiem powinno odbywać się w pomieszczeniu w zimową pogodę.

Unikaj sztywności spowodowanej spędzaniem godzin w tej samej pozycji. Wstawaj z krzesła na około pięć minut co godzinę i chodź po biurze. Będziesz mieć więcej energii, gdy będziesz się poruszać i aktywować krążenie krwi.

8. Włącz muzykę

Czasami nic nie może Cię obudzić, nawet jeśli spróbujesz różnych technik. A co powiesz na zagranie optymistycznej muzyki? Posłuchaj go sam lub podziel się nim w pracy lub w domowym biurze. Przyjemne melodie aktywizują mózg i pozwalają zwiększyć koncentrację i skupienie. Zmniejszają również stres i napięcie oraz sprawiają, że życie jest o wiele przyjemniejsze!

Na co czekasz, aby zastosować te wskazówki w praktyce, skoro już je znasz? Idź i korzystaj z tego wszystkiego!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pilcher, J. J., Ginter, D. R., & Sadowsky, B. (1997). Sleep quality versus sleep quantity: Relationships between sleep and measures of health, well-being and sleepiness in college students. Journal of Psychosomatic Research. https://doi.org/10.1016/S0022-3999(97)00004-4
  • Seo, D. Y., Lee, S., Kim, N., Ko, K. S., Rhee, B. D., Park, B. J., & Han, J. (2013). Morning and evening exercise. Integrative Medicine Research. https://doi.org/10.1016/j.imr.2013.10.003
  • Karageorghis, C. I., & Priest, D. L. (2012). Music in the exercise domain: a review and synthesis (Part II). International Review of Sport and Exercise Psychology. https://doi.org/10.1080/1750984X.2011.631027
  • Thoma, M. V., La Marca, R., Brönnimann, R., Finkel, L., Ehlert, U., & Nater, U. M. (2013). The Effect of Music on the Human Stress Response. PLoS ONE. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0070156
  • Lykins, E. L. B., & Baer, R. A. (2009). Psychological Functioning in a Sample of Long-Term Practitioners of Mindfulness Meditation. Journal of Cognitive Psychotherapy. https://doi.org/10.1016/j.ijrefrig.2013.09.027

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.