Bieganie i słuchanie muzyki - poznaj wady i zalety tej praktyki

Czy czujesz, że Twoje ulubione piosenki dodają Ci dodatkowej energii? Tutaj podzielimy się zaletami i wadami biegania i słuchania muzyki.
Bieganie i słuchanie muzyki - poznaj wady i zalety tej praktyki
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Jogging to idealna aktywność dla wielu osób szukających krótkich, intensywnych codziennych ćwiczeń, aby zachować formę. Dla nich para słuchawek jest idealnym uzupełnieniem tej aktywności. Jednak choć sprawia to, że jest to przyjemniejsze, bieganie i słuchanie muzyki również może wiązać się z pewnym ryzykiem.

Bieganie jest bardzo zdrową praktyką, o ile nie narażamy się na niepotrzebne niebezpieczeństwa. Poniżej podzielimy się zaletami i wadami wynikającymi z tego, że łączymy bieganie i słuchanie muzyki. W ten sposób będziemy mogli ocenić, co jest dla nas wygodniejsze w każdej sytuacji.

Bieganie i słuchanie muzyki – korzyści

Na początek przedstawimy trzy wielkie korzyści płynące z jednoczesnego biegania i słuchania muzyki, które zwiększają wytrzymałość, spalanie kalorii i witalność:

Bieganie i słuchanie muzyki zwiększa wytrzymałość

Muzyka pomaga nam utrzymać tempo, jakiego pragniemy. Musimy tylko wybrać odpowiednie utwory, a kroki z łatwością podążą za muzyczną bazą. Możemy nawet przygotować playlistę z utworami, które ustalają różne prędkości biegu.

Według badań rowerzystów opublikowanych w International Journal of Sports Medicine sportowcy, którzy słuchali muzyki podczas 10-kilometrowej jazdy na czas, byli w stanie utrzymać wyższą kadencję pedałowania.

Jest więcej dowodów łączących wytrzymałość fizyczną z muzyką. Na przykład badania opublikowane w Perceptual and Motor Skills stwierdzają, że osoby słuchające muzyki podczas testu wytrzymałościowego znacznie zwiększają tę zdolność.

Dzieje się tak, że kiedy słuchamy bazy muzycznej, prawie nieumyślnie utrzymujemy ten rytm podczas chodzenia. Z tego powodu jest to dobry sposób na trening wytrzymałościowy. Nie należy jednak przesadzać, ale stopniowo zwiększać popyt.

Biegnąca kobieta

 

Spraw, aby aktywność była przyjemniejsza

Nie wolno nam zapominać o tym, jak ważne jest czerpanie radości z każdego uprawianego przez nas sportu. Większość ludzi, którzy rezygnują z ćwiczeń, robi to, ponieważ robili to z obowiązku. Przyjemność jest gwarancją, że nie przestaniesz uprawiać sportu i będziesz w stanie wyznaczać krótko- i długoterminowe cele.

Bieganie i słuchanie muzyki, zwłaszcza jeśli są to nasze ulubione piosenki, może być najlepszą porą dnia. Rozpoczęcie lub zakończenie dnia bieganiem może napełnić nas energią lub przygotować do odpoczynku.

Ponadto muzyka może sprawić, że treningi będą bardziej skuteczne, zgodnie z badaniem opublikowanym przez Perceptual and Motor Skills.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Bieganie na torze lekkoatletycznym – 6 ważnych zasad

Bieganie i słuchanie muzyki pomaga spalić więcej kalorii

Zarówno trenując dłużej, jak i dzięki zwiększonej intensywności spalimy również więcej kalorii. Wynika to z większej stymulacji metabolizmu, który odpowiada za wydatek energetyczny, co według badań opublikowanych przez Annals of Nutrition & Metabolism jest podstawą odchudzania.

Wady i zagrożenia związane z bieganiem podczas słuchania muzyki

Teraz, gdy znamy korzyści płynące z muzyki na ćwiczenia fizyczne, nadszedł czas, aby rozważyć wady i możliwe zagrożenia związane ze słuchaniem muzyki podczas biegania:

Słuchanie muzyki utrudnia usłyszenie tego, co się dzieje

Bieganie i słuchanie muzyki może stanowić poważne ryzyko, ponieważ tracimy zdolność słyszenia tego, co dzieje się wokół nas. Samochód, sygnał dźwiękowy, krzyk… każdy sygnał alarmowy zostanie zakamuflowany muzyką, której słuchamy.

Jest to jeszcze bardziej niebezpieczne podczas biegania w terenie miejskim, zwłaszcza w nocy. Dobrą alternatywą jest zmniejszenie głośności lub używanie tylko jednej słuchawki. Przede wszystkim to, co zawsze powinniśmy traktować priorytetowo, to bezpieczeństwo.

 

Słuchając muzyki, nie tylko tracimy możliwość słyszenia tego, co dzieje się w otoczeniu, ale również nasza uwaga zostaje zmniejszona. Dzieje się tak, ponieważ muzyka z dużą łatwością przenosi nas do sytuacji i wspomnień.

Kiedy biegamy, ważne jest, aby zwracać uwagę na wszystko, co się dzieje, niezależnie od tego, czy jesteśmy w mieście, czy na łonie natury. W przeciwnym razie możemy nie być w stanie ominąć przeszkód i doznać niepożądanej porażki.

Wpływa na percepcję doznań cielesnych

We wszystkich ćwiczeniach fizycznych, zwłaszcza intensywnych, musimy zwracać uwagę na różne istotne kwestie: między innymi oddychanie, postawę, ruch. To jedyny sposób na maksymalne wykorzystanie wysiłku, a także zapobieganie kontuzjom.

Biegając i słuchając muzyki, kierujemy naszą uwagę na piosenki i trudniej jest nam być świadomym własnego ciała. Nawet sam rytm muzyki może mieć negatywny wpływ na sposób, w jaki oddychamy.

Bieganie i słuchanie muzyki – zachowaj środki ostrożności

Krótko mówiąc, wniosek byłby taki, że musimy ocenić wady i zalety biegania i słuchania muzyki, aby zdecydować, co w danym momencie najbardziej nam odpowiada. Jeśli jesteśmy do tego bardzo przyzwyczajeni, nie powinniśmy też nagle tego odcinać.

Dobrą alternatywą byłoby rozpoczęcie korzystania z zestawu słuchawkowego lub bieganie w towarzystwie. Ważne jest, aby nadal cieszyć się tym dobrym nawykiem, który przynosi tak wiele korzyści zdrowotnych, ale także zachować niezbędną ostrożność, aby uniknąć wypadków i urazów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.