Jak zapobiegać kontuzjom sportowym - 7 wskazówek

Aktywność fizyczna na wszystkich jej poziomach niesie ze sobą zarówno zalety, jak i zagrożenia związane z maksymalnym wysiłkiem. Tym razem pokażemy Ci najważniejsze wskazówki, jak zapobiegać kontuzjom sportowym.
Jak zapobiegać kontuzjom sportowym - 7 wskazówek

Ostatnia aktualizacja: 02 października, 2021

Poprzez regularne uprawianie sportu zyskujemy ogromną ilość korzyści, dlatego nie dziwi jego rosnąca popularność w ramach poprawy jakości życia. Jest jednak druga strona medalu, na którą składają się trudności i urazy fizyczne. Dlatego znajomość najlepszych wskazówek, jak zapobiegać kontuzjom sportowym, ma w tym kontekście kluczowe znaczenie.

Przyczyny kontuzji sportowych w większości przypadków są ściśle związane ze złymi technikami wykonania. Inne czynniki to również nieproporcjonalny wysiłek utrzymywany przez długi czas, nagła zmiana intensywności i nienaturalne ruchy.

Jednocześnie bierze się pod uwagę indywidualne granice, które ma każdy organizm a także zastosowanie odpowiedniego sprzętu do każdej aktywności. Teraz nadszedł czas, aby nauczyć się najlepszych praktyk, które można zastosować, aby zapobiegać kontuzjom sportowym. To pozwoli wydatnie zmniejszyć ryzyko kontuzji. Czytaj dalej!

Wskazówki, jak zapobiegać kontuzjom sportowym

Proponowane przez nas wskazówki dotyczące zapobiegania kontuzjom sportowym nie stanowią osobnych alternatyw. Oznacza to, że zwiększają szanse na skuteczność, gdy są stosowane razem.

Ponadto należy wziąć pod uwagę, że istnieje większe prawdopodobieństwo dolegliwości fizycznych u kobiet, ponieważ jako populacja wykazują one następujące cechy (nie dotyczy wszystkich kobiet sportowców):

  • Zwiększona niestabilność stawów.
  • Większe ryzyko niskiego poziomu wapnia i witaminy D, szczególnie w okresie menopauzy.
  • Szersza miednica.
  • Zmniejszona przestrzeń na więzadło krzyżowe przedniego stawu kolanowego.

1. Aby zapobiegać kontuzjom sportowym, przeprowadź odpowiednią rozgrzewkę

Pierwszą wskazówką, aby zapobiegać kontuzjom sportowym, jest ścisłe przestrzeganie rozgrzewki. Chociaż to podstawa, fakt uprawiania jakiejś dyscypliny przez długi czas prowadzi czasami do zbytniej pewności siebie.

Średni czas rozgrzewki powinien wynosić 15 minut. Podobnie zaleca się rozciąganie, umiarkowany jogging i stopniową serię ćwiczeń siłowych. Efekty prawidłowego procesu adaptacji wyrażono poniżej:

  • Lepszy przepływ krwi i transport tlenu do mięśni.
  • Dostosowanie do ruchów konkurencyjnych.
  • Zwiększony zakres ruchu dzięki zwiększonej elastyczności.
  • Zwiększona koncentracja.
Rozgrzewka ma kluczowe znaczenie. Ciało z wyprzedzeniem przygotowuje się do czynności, która będzie wymagała wysiłku.

2. Zastosuj właściwą technikę

Uprawianie jakiegoś sportu przez wiele lat nie oznacza, że ​​stosuje się idealną mechanikę wykonania. W rzeczywistości może to oznaczać nagromadzenie niechcianych naprężeń w obszarach, które prędzej czy później mogą spowodować uraz.

Z tego powodu ucz się poprawnej techniki i dbaj o każdy ruch, zanim zwiększysz trudność. Zaleca się, aby trener sportowy uważnie obserwował wykonanie i udzielił odpowiednich wskazówek, aby udoskonalić technikę.

3. Utrzymuj odpowiedni poziom nawodnienia, aby zapobiegać kontuzjom sportowym

Nawodnienie jest niezbędne, ponieważ podczas ćwiczeń utrata płynów jest zauważalna. Ten stan pogarsza się, gdy dochodzi do tego gorące środowisko. Podstawą tej rady jest uzupełnienie tego, co organizm utracił. To pozwoli utrzymać homeostazę i wspierać późniejszą regenerację.

W związku z tym brak niezbędnej ilości płynów w organizmie powoduje osłabienie, brak koordynacji i koncentracji, co zmniejsza kontrolę nad ruchami i może prowadzić do kontuzji.

4. Określ swoje granice

Sport ma również składnik emocjonalny. W związku z tym wielokrotnie wola dominuje nad siłą, sprawiając, że ruchy docierają do punktów, które są poza rzeczywistymi możliwościami i pojawiają się kontuzje.

Dlatego kolejną ze wskazówek, jak zapobiegać kontuzjom sportowym, jest wiedza, jak określić maksymalny zakres fizyczny organizmu. Ponadto należy pielęgnować wrażliwość na sygnały, które wysyła ciało.

5. Wybierz sposób odżywiania odpowiedni dla uprawianego sportu

Nie możesz dążyć do osiągania doskonałych wyników i zapobiegać kontuzjom sportowym bez zachowania optymalnej równowagi. W tym celu żywienie powinno spełniać ogólne normy pod względem proporcji węglowodanów, tłuszczów, białek, witamin i minerałów. Jednak prawdziwa różnica polega na osobistym dostosowaniu diety.

Z tego powodu każdy sportowiec potrzebuje osobistego dietetyka, który dostosuje posiłki do indywidualnych wymagań. Ponadto każdy z nich wykazuje odmienne potrzeby, którymi należy się zająć. Biorąc to pod uwagę, można lepiej kontrolować nawracające urazy.

6. Zapewnij sobie masaże po treningu

Masaże to bardzo skuteczna opcja w walce z problemami z mięśniami. Dlatego stosowanie po wysiłku tradycyjnych i głębokich wariantów masaży uwalnia napięcia.

Masaż rozkurczowy raz w tygodniu pozwala osiągnąć zredukować ryzyko i zapobiegać kontuzjom sportowym. Poza tym masz do dyspozycji inne możliwości:

  • Szwedzki masaż.
  • Masaż gorącymi kamieniami.
  • Automasaż.
  • Masaż ajurwedyjski.
  • Lomi Lomi czyli masaż hawajski.
  • Masaż punktów spustowych.
Masaże profesjonalne są bardziej specyficzne i ukierunkowane na konkretne dolegliwości lub zapobieganie przyszłym problemom. W sporcie wyczynowym są stosowane powszechnie.

7. Odpoczywaj aż do odzyskania sił – to pozwoli ci zapobiegać kontuzjom sportowym

Odpoczynek jest prawdopodobnie najskuteczniejszą z porad dotyczących zapobiegania kontuzjom sportowym. Teoretycznie odpoczynek powinien się skończyć, gdy regeneracja mięśni zostanie zakończona, a sportowiec poczuje pełną swobodę ruchów bez dyskomfortu. Oczywiście w praktyce zawodowej trudno to osiągnąć, ze względu na napięty kalendarz.

Jeśli dana osoba uprawia sport z elastycznym harmonogramem, musi uwzględnić dni odpoczynku w odstępach i nie trenować w zbyt bliskich odstępach czasu. Można również codziennie trenować różne grupy mięśni.

Wskazówki, jak zapobiegać kontuzjom sportowym pozwolą ci cieszyć się sportem

Wskazówki dotyczące zapobiegania kontuzjom sportowym to sposoby na zminimalizowanie ryzyka obrażeń fizycznych. Istnieją jednak nieprzewidywalne zdarzenia, w których musisz działać szybko, korzystając z odpoczynku, miejscowych zimnych okładów, kompresji i uniesienia kończyny.

Podsumowując, kiedy poczujesz dyskomfort podczas wykonywania pewnych ruchów, których wymaga sport lub sesja ćwiczeń, najlepszą alternatywą jest natychmiastowe udanie się do specjalisty, aby znaleźć przyczynę na czas. Nie pozwól, aby kontuzja się skomplikowała!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.