Stosowanie ciepła i zimna niezbędne przy kontuzjach sportowych

Stosowanie ciepła i zimna w leczeniu kontuzji sportowych jest powtarzającą się praktyką. Ale czy wiesz, którą z tych technik zastosować w zależności od problemu fizycznego? Tym razem pomożemy Ci rozwiać te wątpliwości.
Stosowanie ciepła i zimna niezbędne przy kontuzjach sportowych

Ostatnia aktualizacja: 27 sierpnia, 2021

Uprawianie jakiejkolwiek aktywności fizycznej automatycznie niesie ze sobą ryzyko nieprzewidzianych kontuzji. Kiedy tak się dzieje, pojawia się wiele wątpliwości, jak sobie z nimi radzić. I chociaż stosowanie ciepła i zimna w przypadku urazów sportowych jest powszechnie zalecane, istnieją pewne luki w wiedzy, które należy wypełnić.

Kiedy zaleca się stosowanie ciepła i zimna? Jak się stosuje te techniki? Jakie są ich zalety? Jaki czas należy pozostawić okład na obolałym miejscu? Znajdziesz odpowiedź na każde z tych pytań, jeśli będziesz kontynuować czytanie. Naucz się skutecznie leczyć kontuzje!

Stosowanie zimna na kontuzje sportowe

Stosowanie zimnych okładów ma na celu leczenie schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. W ściślejszym znaczeniu, krioterapia miejscowa służy do przeciwdziałania stanom zapalnym, urazom i obciążeniu mięśni. Aby poszerzyć zakres opcji, w których zaleca się użycie lodu, weź pod uwagę następujące problemy fizyczne.

Działanie zimna polega na zwężeniu, czyli obkurczeniu naczyń krwionośnych. W ten sposób przepływ krwi do dotkniętego obszaru zaczyna się zmniejszać, co pomaga w krótkim czasie zmniejszyć stan zapalny.

Korzyści

Korzyści ze stosowania zimna na urazy polegają na łagodzeniu bólu spowodowanego urazem, zmniejszaniu obrzęku i minimalizowaniu skurczu mięśni.

Uraz nogi
Terapia zimnem pomaga stymulować zwężenie naczyń i zmniejszać stany zapalne.

Jak się stosuje zimne okłady?

Zaleca się nakładanie zimnych okładów za pomocą woreczka żelowego lub kawałka lodu owiniętego w szmatkę, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu ze skórą. Czas stosowania okładu waha się od 10 do 30 minut.

Ponadto wymaga się, aby nie nakładać zimna w sposób ciągły, ale powtarzać zabiegi w cyklach po 2 godziny.

Z drugiej strony stosowanie zimna w ramach zabiegu leczniczego jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

Stosowanie ciepła na urazy sportowe

W ten sposób zrobiliśmy pierwszy krok, aby rozwiać wątpliwości, jeśli chodzi o stosowanie ciepła i zimna w przypadku kontuzji sportowych. A zatem kiedy zaleca się podnieść temperaturę okładów?

W istocie, wykorzystanie ciepła jest szczególnie ukierunkowane na urazy (przykurcze) mięśni i dyskomfort stawów. Ponadto jego zastosowanie w leczeniu staje się niezbędne, gdy sportowiec odczuwa przewlekły ból.

Wpływ termoterapii polega na rozszerzaniu naczyń krwionośnych. Ten stan powoduje zwiększony przepływ krwi, składników odżywczych i tlenu do dotkniętego obszaru. Oprócz tego katalizuje się aktywność metaboliczna. Oczywiście wzrasta również stan zapalny.

Korzyści

Korzyści płynące ze świadomego stosowania ciepła w celu uporania się z wyżej wymienionymi dolegliwościami są wymienione poniżej:

Jak się stosuje ciepłe okłady?

Gorące okłady, wanny do hydromasażu, ściereczki wysokotemperaturowe, lampy grzewcze i ultradźwięki to najczęściej używane elementy do nakładania ciepła na miejsca urazu.

Z kolei czas, w którym powinien rozpocząć się proces rekonwalescencji przy użyciu termoterapii, ustala się między 48 a 72 godzinami po wystąpieniu urazu fizycznego.

Po początkowym etapie wybrany materiał nakłada się na skórę (w sposób nieciągły) na czas od 10 do 30 minut.

Podobnie jak w przypadku zimna, są scenariusze, w których nie należy stosować gorących okładów. Wśród okoliczności, w których nie zaleca się tego zabiegu, są:

  • Zapalenie.
  • Bardzo gorąca okolica urazu.
  • Nowotwory złośliwe.
  • Świeże uderzenia.
  • Różnice we wrażliwości.
  • Infekcja.
  • Krwotok.
Masaż kamieniami
Ciepło może pomóc złagodzić ból mięśni i stawów. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ w niektórych przypadkach nie jest zalecane.

To może również  Cię zainteresować: Psychiczne konsekwencje kontuzji – jak sobie z nimi radzić?

Stosowanie ciepła i zimna na zmianę (kąpiele kontrastowe)

W tym momencie istnieje już znacznie szersze spektrum i solidne podstawy dotyczące ciepła i zimna w przypadku kontuzji. I okazuje się, że zabiegi o różnej temperaturze nie zawsze są niekompatybilne. Stąd tak zwane „kąpiele kontrastowe”.

Terapię tę wykonuje się poprzez naprzemienne stosowanie ciepła i zimna w celu leczenia niektórych urazów i kontuzji. W związku z tym na przemian pobudza się rozszerzanie i zwężanie naczyń krwionośnych, aby poprawić krążenie miejscowe, zwłaszcza w kończynach.

Przed zanurzeniem należy szczegółowo zadbać o temperaturę zarówno ciepłej, jak i zimnej wody, ponieważ od tego będzie zależeć skuteczność procesu. Dlatego ciepła woda powinna mieć temperaturę od 38 do 44 ℃.

Tymczasem zimną wodę należy zachowywać w temperaturze między 10 a 20 ℃. W większym stopniu stosuje się go w przypadku problemów z więzadłami i skręceń.

Końcowe wskazówki dotyczące ciepła i zimna w przypadku urazów

Należy przez cały czas pamiętać, że stosowanie zimna i ciepła w leczeniu kontuzji jest uzupełnieniem innych metod przyspieszających powrót do zdrowia. Oprócz tego ćwiczenia zalecane przez fizjoterapeutę oraz masaże doskonale uzupełnią kompletny proces rehabilitacji.

Wreszcie wybór krioterapii, termoterapii czy kontrastu, należy bezwzględnie pozostawić specjalistom, aby uniknąć szkodliwego działania początkowego, które osłabia adekwatność zaników.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Van der Bekerom M, Struijs P, Blankevoort L, Van Dijk C y Kerkhoffs G. ¿Cuál es la evidencia de la terapia de reposo, hielo, compresión y elevación en el tratamiento de los esguinces de tobillo en adultos? J Athl Train. 2012.
  • Thorsson O. Kylbehandling av idrottsskador. En aktuell litteraturöversikt [Cold therapy of athletic injuries. Current literature review]. Lakartidningen. 2001 Mar 28;98(13):1512-3. Swedish. PMID: 11330146.
  • Fisucus K, Kaminski T y Power M. Cambios en el flujo sanguíneo de la parte inferior de la pierna durante la terapia de agua caliente-fría y de contraste. Arch Phys Med Rehabil. 2005.
  • Cochrane J. Una revisión de la inmersión alterna en agua fría y caliente para la recuperación del atleta. Fisioterapia en el deporte. 2004.
  • Malanga GA, Yan N, Stark J. Mechanisms and efficacy of heat and cold therapies for musculoskeletal injury. Postgrad Med. 2015 Jan;127(1):57-65. doi: 10.1080/00325481.2015.992719. Epub 2014 Dec 15. PMID: 25526231.
  • Llor J. Evidencia científica de la hidroterapia, balneoterapia, termoterapia, crioterapia y talasoterapia. Medicina naturista. 2008. Disponible en: https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=2574514.
  • Andrade J, Costa S, Facó S, Magalhães A, Silva A, Minghini B et al. LA INFLUENCIA DE LA TERMOTERAPIA EN LA GANANCIA DE FLEXIBILIDAD DE LOS MÚSCULOS ISQUIOTIBIANOS. Rev Bras Med Esporte [Internet]. 2016. Disponible en: http://www.scielo.br/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1517-86922016000300227&lng=en.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.