Zapalenie kaletki maziowej - charakterystyka i leczenie

Pacjenci cierpiący na zapalenie kaletki maziowej najczęściej nie znają przyczyny tej choroby. Bardzo często spowodowana jest złą postawa ciała, bezpośrednim urazem czy nieprawidłościami w ułożeniu stawów.
Zapalenie kaletki maziowej - charakterystyka i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dotknęło Cię uporczywe zapalenie kaletki maziowej i nie wiesz jak poradzić sobie z tym problemem? W tym artykule odkryjesz charakterystykę i najczęstsze wykonywane zabiegi lecznicze.

Pacjenci cierpiący na zapalenie kaletki maziowej najczęściej nie znają przyczyny tej choroby.

Bardzo często spowodowana jest złą postawa ciała, bezpośrednim urazem czy nieprawidłowościami w ułożeniu stawów.

W większości przypadków przyczyna nie jest klarowna i jasna. Dlatego w tym artykule dzielimy się wiedzą, co do najczęstszych możliwych sposobów leczenia choroby. Poznajmy je wspólnie.

Zapalenie kaletki maziowej – czym charakteryzuje się choroba?

Czym jest kaletka? Stanowi ona wytwór błony maziowej i ma postać worka zbudowanego z tkanki łącznej. Łączy się z jamą stawową i wytwarza maź stawową. 

Zapalenie kaletki to stan zapalny uzupełnienia torebki stawowej, które to spełnia funkcje ochronnej poduszki między mięśniami i kośćmi w stawach. Zapalenie to powoduje ból w dotkniętym obszarze, uczucie sztywności, obrzęku lub zaczerwienienia.

Ból w kolanie spowodowany przez zapalenie kaletki

Ból jest czasami tak ostry i kłujący, że pacjenci mogą uciekać się do leków przeciwbólowych, zanim nawet zorientują się co jest przyczyną tego bólu. Niezbędne jest wtedy skonsultowanie się ze specjalistą i rozpoczęcie leczenia, aby zatrzymać chorobę.

Uporczywy ból nasila się podczas ruchu i aktywności. Zapalenie kaletek maziowych występuję najczęściej w obrębie stawu łokciowego, barkowego, biodrowego i kolanowego.

Przyczyny

Do najczęstszych przyczyn można zaliczyć:

  • silne obciążenie mięśni i stawów,
  • różnicę długości kończyn,
  • zmiany kąta szyjkowo-trzonowego, np. w przypadku biodra szpotawego,
  • dna moczanowa,
  • choroby zwyrodnieniowe.

Zapalenie kaletki – jak wygląda leczenie?

Wiele razy pacjenci zjawiają się w gabinetach lekarskich mając ogromne doświadczenie z epizodami bólu wywołanego zapaleniem kaletek. Jaki był powód niezwrócenia się o pomoc wcześniej?

W łagodnych przypadkach zapalenia – ból i wszelkie objawy z czasem mijają bez potrzeby leczenia, stan uśpienia trwa do kolejnego epizodu choroby. Dlatego tak wielu z pacjentów nie ma pojęcia o schorzeniu z jakim się mierzą.

Czasami ból jest mylony z tym wywołanym złą postawą ciała. Myślimy, że jest to cios, który zadaliśmy sobie sami, nie zdając sobie sprawy z faktycznych przyczyn.

Często zganiamy winę na nieprawidłowe nawyki i złą postawę jako przyczyny stanów zapalnych, bólu i obrzęku. Mają one ogromny wpływ na występowanie choroby, ale nie są odpowiedzialne za bezpośrednie objawy.

Jednak po tym pierwszym epizodzie, który może się powtórzyć, objawy najczęściej nasilają się. Ból może stać się nie do zniesienia, czasami pojawiają się też siniaki, a nawet gorączka.

Ważne: W najcięższych przypadkach możemy nie być w stanie poruszać uszkodzonym stawem. Ma to niezwykle niekorzystne implikacje dla osób, które regularnie wykonują pracę fizyczną.

Środki farmakologiczne w leczeniu zapalenia

  • Najczęściej stosowanym leczeniem w przypadku zapalenia kaletki jest kuracja środkami farmakologicznymi. Wielu osobom pomogą one zmniejszyć stan zapalny i dokuczliwy ból.
  • Jeśli zapalenie kaletki jest w fazie łagodnej – lekarz może zalecić zastosowanie środków przeciwbólowych, takich jak ibuprofen lub acetaminofen.
  • W przypadkach kiedy zapalenie kaletki prowadzi do zmniejszenia naszej aktywności i konsekwencji w poruszaniu się – lekarz może przepisać środki przeciwzapalne.
    Tu wymienić można NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) czy kortykosteroidy. Są one podawane w celu wyeliminowania nadmiernego stanu zapalnego, który uniemożliwia nam poruszanie stawami.
  • Jeśli przyczyną jest infekcja, lekarz przepisze antybiotyk.

Fizjoterapia na ratunek stawom

Cenionym sposobem w leczeniu zapalenia jest fizjoterapia. Masaże lecznicze mięśni, indywidualny program ćwiczeń pod nadzorem, czy zastosowanie ultradźwięków mogą przynieść owocujące efekty.

Fizjoterapia może być zalecana także w celu zapobiegania przyszłym urazom. Będzie to wymagało pracy nad codziennymi nawykami i wdrożenia konkretnych ćwiczeń. Całość z odpowiednim zaangażowaniem pomoże nam wyjść z choroby. 

  • W fizjoterapii stosuje się też diatermię krótkofalową oraz prądy diadynamiczne. W stanie przewlekłym można zastosować naświetlanie promieniami nadfioletowymi, ale i ultradźwięki.
  • Warto skorzystać też z peloidoterapii, tj. okładów borowinowych, mułowych czy algowych. 

Urządzenia i akcesoria ortopedyczne a zapalenie kaletki

Odpowiednie akcesoria medyczne pomogą nam w ustabilizowaniu sytuacji, kiedy męczy nas stan zapalny kaletek. Bardzo często umożliwiają odpoczynek obarczonym problemem stawom i nam przy okazji.

W ten sposób możemy uniknąć forsowania tego obszaru i pogłębiania problemu.

Usztywniacz ortopedyczny na łokieć

W odciążeniu stawów mogą pomóc usztywniacze i ochraniacze. Wszystko zależy jednak od miejsca, w którym doszło do zapalenia kaletek. Mów się też o laskach, które skutecznie pozwalają ulżyć schorowanym stawom.

Wiele razy z przydatnymi urządzeniami ortopedycznymi spotkasz się podczas fizjoterapii i wykonywanych tam ćwiczeń. Zachęcamy do próbowania innowacyjnych rozwiązań pod okiem specjalisty. Pamiętaj jednak, że kluczowa będzie Twoja codzienność i zmiana rutynowych nawyków.

Ostateczność – chirurgia

Pomimo wszystkich podjętych działań, pacjent może nadal zmagać się ze stanem zapalnym. W takim przypadku należałoby rozważyć przeprowadzenie interwencji chirurgicznej.

Operacja jest wykorzystywana w wcale z tym schorzeniem dość rzadko, bowiem najcześciej pozostałe metody osiągają dobre wyniki. Jednak jeśli wykończyliśmy już wszelkie alternatywy operacja da nam możliwość na powrót do zdrowia i zapobiegnie nowym epizodom.

Przed operacją lekarz może podać kortykosteroidy w celu szybkiego złagodzenia bólu stawów i zmniejszenia stanu zapalnego, w ciężkich przypadkach.

Czasami lekarz może zdecydować się na mniej inwazyjną interwencję: nakłucie kaletki i usunięcie z niej płynu w celu zmniejszenia dolegliwości.

Profilaktyka

Ćwiczenia fizyczne
  • Jeśli chodzi o zapobieganie, to możemy w tym celu zażywać produkty bogate w kwas hialuronowy i chondroitynę.
  • Ich odpowiednie poziomy w organizmie zapewnią odpowiednie smarowanie stawów i zmniejsza prawdopodobieństwo występowania zapaleń.
  • Nie zapominajmy o ćwiczeniach wzmacniających stawy.

Podsumowanie

Zastanawiasz się kogo najczęściej dotyczy opisywane schorzenie?

  • Co interesujące, ostre albo przewlekłe zapalenie kaletki maziowej występuje zazwyczaj u osób uprawiających sport.
  • Spotyka też osoby wykonujące czynności, wymagające powtarzających się ciągle ruchów (np. ogrodnicy).

U wielu pacjentów zapalenie kaletki maziowej pojawia się, gdy dojdzie do przeciążenia stawu. Zanim poczynisz jakiekolwiek przypuszczenia koniecznie odwiedź lekarza. Objawy przy stanie zapalnym nie są charakterystyczne wyłącznie dla tego schorzenia.

Podzielcie się z nami swoim doświadczeniem. Czy Ciebie spotkało zapalenie kaletek? Jak radzisz sobie z tym problemem?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.