Obrzęki- zwalcz je dietą na 6 sposobów

Od zwiększenia spożycia wody, do eliminacji pokarmów o dużej zawartości sodu - wszystko to może pomóc w pracy nerek i układu limfatycznego, a w konsekwencji w zwalczaniu powstałych obrzęków.
Obrzęki- zwalcz je dietą na 6 sposobów
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 stycznia, 2023

Osoby, które cierpią na uciążliwe obrzęki, mogą znaleźć swoje ukojenie w odpowiedniej diecie i poprzez wprowadzenie należytych zdrowych nawyków. Owszem, istnieje kilka czynników, które przyczyniają się rozwojowi tego schorzenia, tak jak istnieją sposoby, aby je powstrzymać. 

Niektóre z pokarmów pozytywnie wpływa na funkcjonowanie nerek i układu limfatycznego, co ma kluczowe znaczenie w przypadku uwalniania płynów nagromadzonych w naszych tkankach. Ponadto odpowiednia dieta zawiera istotne składniki odżywcze, regulujące elektrolity i zapobiegające stanom zapalnym.

Czy także Ty odczuwasz nieprzyjemne uczucie ciężkości, szczególnie pojawiające się w dolnych kończynach? Zauważyłeś niepokojące objawy i obrzęki? Jeśli dotknął Cię ten problem, nie wahaj się i zastosuj do opisanych w tym artykule wskazówek.

Zbilansowana dieta jest kluczem do zdrowia!

Obrzęki – czym są?

Obrzęk jest zaburzeniem funkcjonowania organizmu, którego objawem jest zatrzymanie płynów w naszym ciele. Spowodowane jest to brakiem należytej kontroli procesów, które za zadanie mają regulację płynów ustrojowych, co w konsekwencji prowadzi do stanów zapalnych.

Obrzęki same w sobie nie są chorobą, jednak mogą występować, jako jeden z objawów: chociażby choroby nerek, wysokiego ciśnienia krwi, czy nagłych zmian hormonalnych. 

W rzeczywistości, w wielu przypadkach jest konsekwencją siedzącego trybu życia, oraz złej diety bogatej w tłuszcze, sód i cukry proste.

Obrzęki i objawy towarzyszące

Opuchlizna może pojawić się u każdego, bez względu na wiek i płeć. Istnieje natomiast szereg objawów towarzyszących i przyczyn ich występowania.

Na poziomie ogólnym przejawia pewne powszechne symptomy, które pozwolą na odpowiednią identyfikację problemu. 

  • Obrzęk kończyn, nadgarstków i brzucha.
  • Uczucie ciężkości w ciele. 
  • Przyrost masy ciała bez wyraźnego powodu.
  • Zmęczenie i złe samopoczucie.
  • Cellulit na pośladkach, udach i brzuchu.
  • Opuchlizna w okolicy oczu.
  • Mniejsza ilość wydawanego moczu. 

Obrzęki – jak zwalczyć je dobrymi nawykami i dietą?

Choć niektóre rodzaje obrzęków wymagają specjalistycznego leczenia: w większości przypadków można je kontrolować poprzez zmianę swojej diety i zdrowe nawyki.

Dlatego też przedstawiamy Ci 6 pomocnych wskazówek, które pozwolą zmniejszyć obrzęki i poprawić stan Twojego zdrowia.

1. Spożywaj oliwę z oliwek – z umiarem

Konsumpcja naturalnej oliwy z oliwek i zdrowych tłuszczów ma bezsprzeczne korzyści dla naszego zdrowia. Ze względu na swój szczególny skład odżywczy: sprzyja wchłanianiu niektórych witamin niezbędnych dla naszego organizmu, a także zmniejsza stan zapalny.

Jednak jej dzienna dawka nie powinna przekroczyć trzech łyżek, bowiem w nadmiarze może nawet sprzyjać rozwojowi obrzęków. Umiar jest niezbędny.

oliwa z oliwek a obrzęki

2. Pij wodę – będziesz wielki!

Spożywanie wody, naparów czy bulionów detoksykujących organizm może pozytywnie przyczynić się zdrowiu, zwiększając diurezę organizmu, która pozwoli na eliminację i stymulację zatrzymanych płynów.

Zdrowe napary i woda poprawiają krążenie i pracę nerek, co skutecznie zmniejsza obecność płynów w tkankach.

3. Ogranicz spożycie soli

Choć sól od zawsze stosowana jest w kuchni i często nie wyobrażamy sobie posiłku bez dodatkowej szczypty tej przyprawy: odradzamy spożywanie jej w przypadku stałych obrzęków.

sól kuchenna

Namiar sodu bowiem powoduje nierównowagę w gospodarce płynów w organizmie, co zwiększa podatność na opisywane schorzenie. W związku z tym powinniśmy odstawić na jakiś czas sól kuchenną i żywność, w której nadmiernie występuje, tj.:

 • Wędliny przemysłowe
 • Pieczywo
 • Żywność przetworzona i konserwowa
 • Sery
 • Napoje gazowane
 • Słone przekąski

4. Zwiększ spożycie diuretyków

Środki moczopędne (diuretyki) to takie, których skład odżywczy wspomaga procesy łagodzące powstałe obrzęki.

Zazwyczaj są to produkty bogate w wodę, potas, magnez i inne składniki niezbędne do optymalizacji funkcjonowania nerek. Oto przykłady niektórych z nich:

Zwiększenie zużycia wody i unikanie pokarmów zawierających zbyt dużo sodu może pomóc w pobudzeniu czynności nerek i układu limfatycznego w zwalczaniu obrzęków.

 • Karczoch
 • Ananas
 • Melon
 • Arbuz
 • Burak
 • Szparagi
 • Skrzyp
 • Pietruszka i seler
 • Imbir
 • Cynamon

5. Obrzęki i zielona herbata na śniadanie

Obrzęki wynikają między innymi ze zwiększenia przestrzeni wodnej śródnaczyniowej, jak i z przedostawania się płynu z łożyska naczyniowego do przestrzeni międzykomórkowej.

Przede wszystkim: jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest zmiana swoich nawyków śniadaniowych, a mianowicie: spożywanie zielonej herbaty o poranku. Co istotne, jej właściwości moczopędne i przeciwutleniające pomogą w walce z danym problemem.

zielona herbata na obrzęki

Powinniśmy spożywać ją na śniadanie, bądź przed południem. Co najważniejsze, jest fantastycznym substytutem kawy i innych napojów, które nie pozwolą nam zwalczyć obrzęków.

6. Warzywa i owoce

W zbilansowanej diecie, która wspomaga walkę z obrzękami musi znaleźć się miejsce na warzywa i owoce. Dostarczają one organizmowi kluczowych składników odżywczych, niezbędnych do odpowiedniego funkcjonowania nerek i układu limfatycznego.

Co więcej, przeciwutleniacze, błonnik i minerały stanowią środki zapobiegawcze potencjalnym stanom zapalnym i obrzękom. Właśnie dlatego doskonałym rozwiązaniem jest spożywanie warzyw i owoców co najmniej trzy razy dziennie.

Ponadto w przypadku uczucia ciężkości i bólu kończyn: można zwiększyć dawkę do pięciu razy, uwzględniając w diecie też świeże soki i zupy warzywne.

Czy dopadł Cię problem obrzęków? Spotykasz się z którymś z wymienionych symptomów? Postępuj zgodnie z wytyczonymi poradami, uwzględnij zmiany w diecie i w bardzo łatwy sposób odzyskasz równowagę w organizmie.

Przede wszystkim pamiętaj, że obrzęki mogą być objawem konkretnego schorzenia, stąd niezwykle przydatna jest wizyta u specjalisty. Pożegnaj się z tym problemem raz na zawsze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Stella AB., Cappellari GG., Barazzoni R., Zanetti M., Update on the impact of omega 3 fatty acids on inflammation, insulin resistance and sarcopenia: a review. Int J Mol Sci, 2018.
 • Valenzuela CA., Baker EJ., Miles EA., Calder PC., Eighteen carbón trans fatty acids and inflammation in the context of atherosclerosis. Prog Lipid Res, 2019.
 • Fernando WMADB., Somaratne G., Goozee KG., Williams S., et al., Diabetes and alzheimer’s disease: can tea phytochemicals play a role in prevention? J Alzheimers Dis, 2017. 59 (2): 481-501.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.