Napar z liści koki - poznaj jego zaskakujące właściwości

Napar z liści koki jest całkowicie legalny, a przy tym bardzo zdrowy!
Napar z liści koki - poznaj jego zaskakujące właściwości
Eliana Delgado Villanueva

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Napar z liści koki zyskuje coraz większą popularność na całym świecie dzięki swoim niewiarygodnym korzyściom zdrowotnym. Liście koki przez wieki wykorzystywane były przez mieszkańców Andów w różnego rodzaju rytuałach.

Jednak zachodnia cywilizacja ceni je przede wszystkim za ich działanie pobudzające, podobne do kawy. Podczas lektury tego artykułu poznasz wszystkie lecznicze właściwości, jakimi może pochwalić się napar z liści koki.

Czym są liście koki?

Liść koki (Erythroxylum coca) pochodzi z andyjskich obszarów Boliwii i Peru, chociaż roślina popularna jest również w Kolumbii, Ekwadorze, Chile i Argentynie.

W tych krajach pije się tzw. herbatę mate lub koka, która jest niczym innym jak właśnie naparem z liści koki – rośliny o magicznych i leczniczych właściwościach.

Napar z liści koki ma działanie podobne do kawy i podobnie jak popularny czarny napój można pić go po posiłku dla lepszego trawienia. Napar z liści koki spożywa się osłodzony niewielką ilością cukru lub miodu.

Kobieta sprzedająca produkty, z których można przygotować napar z liści koki

Chociaż jest to naturalny środek pobudzający, napar z liści koki nie wykazuje działania stymulującego, więc można go pić o dowolnej porze dnia bez obawy o to, że staniemy się nerwowi lub będziemy mieli problemy z zasypianiem.

Czy jest to legalny produkt?

Napój ten to skuteczna broń w walce z chorobą górską lub chorobą wysokościową, ponieważ nie ma żadnych skutków ubocznych dla zdrowia. Koka była żuta przez mieszkańców And w celu lepszego dotlenienia krwi i mózgu.

Z przeżutej koki wytwarza się substancję o nazwie “chaqchada”. Pulpa powstała w wyniku żucia koki jest suszona, po czym można ją palić tak, jakby był papierosem.

Osoby martwiące się o to czy picie naparu z liści koki jest zgodne z prawem. Ten napój jest całkowicie legalny.

Stężenie kokainy w liściach jest bardzo niskie (między 0,1 a 0,8%), koka nie jest zatem toksyczna a napar z liści koki nie powoduje uzależnienia.

Korzyści zdrowotne

Liść koki jest bogaty w witaminy (A, B1, B2, B3, C i E) i minerały (wapń, fosfor, żelazo, sód lub potas). Zawiera również garbniki i czternaście alkaloidów, z których jeden to kokaina.

Suszona koka idealna na napar

Poniżej przedstawiamy właściwości zdrowotne naparu z liści koki:

 • Reguluje ciśnienie krwi i poprawia dotlenienie krwi i mózgu.
 • Pobudza układ oddechowy.
 • Ułatwia trawienie i wydalanie gazów. Reguluje również metabolizm węglowodanów, co jest bardzo dobre dla osób, które nie trawią dobrze mąki i cukrów.
 • Dzięki zawartości wapnia, która jest wyższa niż w mleku, zapobiega odwapnieniu kości i osteoporozie.
 • Pomaga w walce z niedokrwistością z niedoboru żelaza.
 • Ma właściwości przeciwbólowe, łagodzi wszelkie bóle, również artretyczne i reumatyczne.
 • Poprawia pracę wątroby i oczyszcza krew z toksyn. Spożywanie liści koki pomaga wyeliminować tłuszcz, który gromadzi się w wątrobie i przekształca go w energię.
 • Walczy z zatrzymywaniem płynów dzięki swoim właściwościom moczopędnym.
 • Poprawia uwagę, koncentrację i pamięć oraz zwiększa wytrzymałość fizyczną.
 • Zapobiega otyłości i bulimii, dzięki temu, że ułatwia panowanie nad uczuciem głodu, a jednocześnie nie pozbawia apetytu.
 • Oczyszcza drogi moczowe i zapobiega infekcjom. Ma również właściwości ściągające, dzięki czemu doskonale nadaje się do leczenia biegunki.
 • Zmniejsza wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów.
 • Zapobiega przedwczesnemu starzeniu.
 • Wzmacnia jelitową florę bakteryjną, a w rezultacie układ odpornościowy.

Jaką symbolikę ma napar z liści koki?

Koka jest świętą rośliną w kulturze Inków. Indianie z Peru zażywają ją, aby osiągnąć pewne mistyczne umiejętności, takie jak jasnowidzenie lub wizja aury, osiągana dodatkowo poprzez post i rytuały.

Koka leczy ciało w sposób holistyczny: fizycznie i duchowo.

Jak przygotowujemy napar z liści koki?

Liście koki możemy parzyć na sypko lub w saszetkach, podobnych do tych na herbatę.

Napar z liści koki

Na sypko:

 • Doprowadź wodę do wrzenia, a gdy zacznie bulgotać, dodaj 5 lub 6 liści koki.
 • Pozwól im się gotować przez maksymalnie przez 5 minut.
 • Kiedy napar ostygnie, możesz go przecedzić i wypić odrobiną miodu lub brązowego cukru.

W saszetkach

 • Saszetkę z liśćmi koki zalej wrzącą wodę i odstaw na 5 minut.

Liście koki sprzedawane są również w formie drobno zmielonego proszku, który możemy dodać do zup lub gulaszy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Bailey BA. Purification of a protein from culture filtrates of Fusarium oxysporum that induces ethylene and necrosis in leaves of Erythroxylum coca. Phytopathology, 1995 – apsnet.org
 • Gonzales-Carazas EF, Melgarejo-García GC, Chávez-Conde LK, Arellán-Bravo LJ, Carbajal-Lázaro E, Cabrera-Gómez YA, Quiróz-Sáenz GM, García-Antúnez IN, Llanto-Aguirre M, Choque-Nolasco FG. Efecto terapéutico del extracto etanólico de Erythroxylum coca spp. en anemia ferropénica inducida en ratas Holtzman macho. An. Fac. med. Lima 2013;74(1)

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.