Zdrowe nawyki picia kawy

Aby wyrobić zdrowe nawyki picia kawy, musisz znać zarówno zalety jak i skutki uboczne tego napoju. Oto kilka wskazówek, które ci pomogą.
Zdrowe nawyki picia kawy
Sergio Alonso Castrillejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Sergio Alonso Castrillejo.

Napisany przez Victoria Blázquez

Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca, 2023

Kawa to napój powszechnie spożywany na całym świecie. Jest także doskonałym źródłem przeciwutleniaczy i niezbędnych minerałów. Jednak ze względu na pobudzające działanie kofeiny oraz jej wpływ na nasze stany fizyczne i psychiczne, należy ją spożywać z umiarem. Czy znasz skutki spożywania tego napoju? Poznaj zdrowe nawyki picia kawy.

Skutki spożycia kawy

Kawa to napój o wielu dobroczynnych właściwościach. Najbardziej godne uwagi opisujemy poniżej.

Picie kawy zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2

Zdrowe nawyki picia kawy
Picie kawy zostało powiązane z zapobieganiem niektórym chorobom, takim jak cukrzyca i uszkodzenie wątroby.

Osoby regularnie pijące kawę mogą być od 25 do 40% mniej narażone na cukrzycę. Zdrowe nawyki picia kawy zwiększają poziom niektórych białek osocza odpowiedzialnych za regulację poziomu testosteronu i estrogenu. Pomaga to zapobiegać wystąpieniu cukrzycy typu 2.

Zdrowe nawyki picia kawy zmniejszają ryzyko chorób wątroby

Picie kawy zostało powiązane z zapobieganiem marskości wątroby. Choroba ta jest związana z nadmiernym spożyciem alkoholu i zapaleniem wątroby typu B. Ponadto istnieją badania, które sugerują, że jego spożywanie zmniejsza ryzyko raka wątroby o 40%.

Kawa zawiera przeciwutleniacze

Kawa ma wiele niezbędnych dla naszego organizmu składników odżywczych. Na przykład szczególnie ważne są witaminy z grupy B (niacyna, ryboflawina, kwas pantotenowy), które są niezbędne dla naszego układu nerwowo-mięśniowego. Zawiera również minerały (potas, mangan i magnez), które są niezbędne dla procesów biochemicznych zachodzących w naszym organizmie.

Stymuluje centralny układ nerwowy

Kobieta się koncentruje.
Jednym z głównych zagrożeń związanych z piciem kawy jest bezsenność i nerwowość, dlatego należy kontrolować wypijaną jej dzienną ilość.

Kofeina jest najczęściej spożywaną substancją pobudzającą na świecie. Picie kawy zwiększa poziom dopaminy i noradrenaliny, co przyspiesza aktywność mózgu. Skutkuje to zwiększonym poziomem energii, czasem reakcji i ogólnym wzmocnieniem funkcji poznawczych. Dlatego tak często piją ją studenci i pracownicy umysłowi.

Jednak kawa powoduje również wiele negatywnych skutków ubocznych, takich jak zgaga, powstawanie wrzodów, zwiększony niepokój i wysokie ciśnienie krwi. Może również powodować bezsenność. Z tego powodu w niektórych przypadkach, jak te opisane poniżej, ludzie nie powinni jej pić.

Zdrowe nawyki picia kawy

Aby odpowiedzialnie pić kawę, należy pamiętać o następujących wskazówkach:

Grupy ryzyka

Kobieta nie może spać.

Są pewne grupy ludzi, które nie powinny pić zbyt dużo kawy lub całkowicie wyeliminować ją ze swojej diety. Może to wynikać z tego, że cierpią na jakiś rodzaj zaburzeń fizycznych lub psychicznych.

Jeśli należysz do którejkolwiek z grup, które wymieniamy poniżej, powinieneś porozmawiać z lekarzem, aby ustalić, czy powinieneś wyeliminować kawę z diety.

  • Okres ciąży lub laktacji: matki mogą przekazywać kofeinę swoim dzieciom. Wpływa to negatywnie na rozwój dziecka, a także może powodować stres i niepokój.
  • Anemia: jeśli masz niedobór żelaza i zażywasz suplement, powinieneś uważać na spożycie kofeiny. Kofeina utrudnia organizmowi prawidłowe przyswajanie tego minerału.
  • Leczenie farmakologiczne: w niektórych przypadkach kofeina może nasilać działania niepożądane leków. Dlatego powinieneś porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą o piciu kawy, jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki.
  • Bezsenność lub niepokój: spożywanie kofeiny jest wysoce odradzane osobom cierpiącym na zaburzenia snu lub ataki lękowe.
  • Osteoporoza: podobnie jak w przypadku suplementów żelaza, kofeina utrudnia prawidłowe wchłanianie wapnia przez organizm.
  • Nadciśnienie tętnicze: kawa może podwyższać ciśnienie krwi. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą, który powie Ci, ile kawy jest bezpieczne do spożycia.
  • Zapalenie żołądka: kofeina może podrażniać błonę śluzową żołądka. Może to powodować dyskomfort u osób cierpiących na jakąś dolegliwość lub chorobę związaną z układem pokarmowym.

Wprowadź zdrowe nawyki picia kawy w ramach zdrowej i zbilansowanej diety

Często popełniamy błąd pijąc kawę z dodatkiem cukru, skondensowanego mleka, a nawet śmietanki. Dodatkowo lubimy ją pić do deserów, ciast, ciasteczek, czy pakowanych smakołyków. Chociaż kawa nie jest w takich przypadkach szkodliwa, cukier i przetworzone substancje, które jej towarzyszą, mogą przynieść opłakane skutki.

Polecamy pić kawę z produktami pochodzenia roślinnego, takimi jak mleko migdałowe czy sojowe. Możesz również spróbować z niesłodzonym mlekiem i dołączyć do niej lekki deser z owocami lub pełnymi ziarnami. W ten sposób czerpiesz korzyści z kawy, jednocześnie promując zdrowe nawyki żywieniowe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.