Zdrowe nawyki picia kawy

Aby wyrobić zdrowe nawyki picia kawy, musisz znać zarówno zalety jak i skutki uboczne tego napoju. Oto kilka wskazówek, które ci pomogą.
Zdrowe nawyki picia kawy
Sergio Alonso Castrillejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Sergio Alonso Castrillejo.

Napisany przez Victoria Blázquez

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Kawa to napój powszechnie spożywany na całym świecie. Jest także doskonałym źródłem przeciwutleniaczy i niezbędnych minerałów. Jednak ze względu na pobudzające działanie kofeiny oraz jej wpływ na nasze stany fizyczne i psychiczne, należy ją spożywać z umiarem. Czy znasz skutki spożywania tego napoju? Poznaj zdrowe nawyki picia kawy.

Skutki spożycia kawy

Kawa to napój o wielu dobroczynnych właściwościach. Najbardziej godne uwagi opisujemy poniżej.

Picie kawy zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2

Zdrowe nawyki picia kawy

Osoby regularnie pijące kawę mogą być od 25 do 40% mniej narażone na cukrzycę. Zdrowe nawyki picia kawy zwiększają poziom niektórych białek osocza odpowiedzialnych za regulację poziomu testosteronu i estrogenu. Pomaga to zapobiegać wystąpieniu cukrzycy typu 2.

Zdrowe nawyki picia kawy zmniejszają ryzyko chorób wątroby

Picie kawy zostało powiązane z zapobieganiem marskości wątroby. Choroba ta jest związana z nadmiernym spożyciem alkoholu i zapaleniem wątroby typu B. Ponadto istnieją badania, które sugerują, że jego spożywanie zmniejsza ryzyko raka wątroby o 40%.

Kawa zawiera przeciwutleniacze

Kawa ma wiele niezbędnych dla naszego organizmu składników odżywczych. Na przykład szczególnie ważne są witaminy z grupy B (niacyna, ryboflawina, kwas pantotenowy), które są niezbędne dla naszego układu nerwowo-mięśniowego. Zawiera również minerały (potas, mangan i magnez), które są niezbędne dla procesów biochemicznych zachodzących w naszym organizmie.

Stymuluje centralny układ nerwowy

Kobieta się koncentruje.

Kofeina jest najczęściej spożywaną substancją pobudzającą na świecie.

Jednak kawa powoduje również wiele negatywnych skutków ubocznych, takich jak zgaga, powstawanie wrzodów, zwiększony niepokój i wysokie ciśnienie krwi. Może również powodować bezsenność. Z tego powodu w niektórych przypadkach, jak te opisane poniżej, ludzie nie powinni jej pić.

Zdrowe nawyki picia kawy

Aby odpowiedzialnie pić kawę, należy pamiętać o następujących wskazówkach:

Grupy ryzyka

Kobieta nie może spać.

Są pewne grupy ludzi, które nie powinny pić zbyt dużo kawy lub całkowicie wyeliminować ją ze swojej diety. Może to wynikać z tego, że cierpią na jakiś rodzaj zaburzeń fizycznych lub psychicznych.

Jeśli należysz do którejkolwiek z grup, które wymieniamy poniżej, powinieneś porozmawiać z lekarzem, aby ustalić, czy powinieneś wyeliminować kawę z diety.

  • Okres ciąży lub laktacji: matki mogą przekazywać kofeinę swoim dzieciom. Wpływa to negatywnie na rozwój dziecka, a także może powodować stres i niepokój.
  • Anemia: jeśli masz niedobór żelaza i zażywasz suplement, powinieneś uważać na spożycie kofeiny. Kofeina utrudnia organizmowi prawidłowe przyswajanie tego minerału.
  • Leczenie farmakologiczne: w niektórych przypadkach kofeina może nasilać działania niepożądane leków. Dlatego powinieneś porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą o piciu kawy, jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki.
  • Bezsenność lub niepokój: spożywanie kofeiny jest wysoce odradzane osobom cierpiącym na zaburzenia snu lub ataki lękowe.
  • Osteoporoza: podobnie jak w przypadku suplementów żelaza, kofeina utrudnia prawidłowe wchłanianie wapnia przez organizm.
  • Nadciśnienie tętnicze: kawa może podwyższać ciśnienie krwi. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą, który powie Ci, ile kawy jest bezpieczne do spożycia.
  • Zapalenie żołądka: kofeina może podrażniać błonę śluzową żołądka. Może to powodować dyskomfort u osób cierpiących na jakąś dolegliwość lub chorobę związaną z układem pokarmowym.

Wprowadź zdrowe nawyki picia kawy w ramach zdrowej i zbilansowanej diety

Często popełniamy błąd pijąc kawę z dodatkiem cukru, skondensowanego mleka, a nawet śmietanki. Dodatkowo lubimy ją pić do deserów, ciast, ciasteczek, czy pakowanych smakołyków. Chociaż kawa nie jest w takich przypadkach szkodliwa, cukier i przetworzone substancje, które jej towarzyszą, mogą przynieść opłakane skutki.

Polecamy pić kawę z produktami pochodzenia roślinnego, takimi jak mleko migdałowe czy sojowe. Możesz również spróbować z niesłodzonym mlekiem i dołączyć do niej lekki deser z owocami lub pełnymi ziarnami. W ten sposób czerpiesz korzyści z kawy, jednocześnie promując zdrowe nawyki żywieniowe.

To może Cię zainteresować ...
Kawa i cytryna: czy takie połączenie jest korzystne?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Kawa i cytryna: czy takie połączenie jest korzystne?

Kawa i cytryna to dwa składniki o potwierdzonych właściwościach. Ale czy warto je ze sobą łączyć? Czy to może poprawić ich działanie?
Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.