Kawa — najlepszy sprzymierzeniec Twojego mózgu!

Czy wiesz, że kawa doskonale wpływa na Twój mózg? Dowiedz się, ile filiżanek kawy musisz wypić, aby zapobiec chorobom neurodegeneracyjnym!
Kawa — najlepszy sprzymierzeniec Twojego mózgu!

Ostatnia aktualizacja: 23 listopada, 2021

Kawa. Czy wiesz, że doskonale wpływa na Twój mózg? Dowiedz się, ile filiżanek kawy musisz wypić, aby zapobiec chorobom neurodegeneracyjnym! Oczywiście. Kawa to ten „magiczny napój”, bez którego nie można rozpocząć dnia. Jednak prawdopodobnie nie raz zastanawiałeś się, czy jest tak dobra dla twojego zdrowia, jak mówią.

Kawa jest naturalnym środkiem pobudzającym, więc czasami możesz się martwić, czy nie podniesie Ci ciśnienia krwi lub, czy nie wywoła ból głowy. Pić zwykłą czy bezkofeinową? Prawdziwym sekretem przygotowywania kawy zdrowej dla wszystkich jest picie jej z umiarem. Wystarczą dwie filiżanki dziennie (ok. 200 ml). W ten sposób promujesz zdrowie swojej wątroby, dostajesz zastrzyk energii, a nawet możesz poprawić swój nastrój.

Badanie to zawiera krótkie podsumowanie tego, w jaki sposób może wpłynąć na wydajność, zwalczać otyłość czy pomóc regulować poziom cholesterolu. Picie kawy zapewnia też inne korzyści, które w dużej mierze zależą od unikalnego ciała każdej osoby.

Jeśli jednak istnieje jeden organ naszego ciała, który w szczególnej mierze korzysta z substancji zawartych w kawie, to jest nim mózg. Wyjaśnimy, dlaczego tak się dzieje i dlaczego nie ma przeszkód do cieszenia się tymi porannymi filiżankami z całkowitym spokojem!

Kawa? Poproszę filiżankę dla mojego mózgu…

kawa

Dla nas wszystkich, którzy kochają kawę, z przyjemnością istotne są następujące fakty:

Kofeina jest w rzeczywistości związkiem chemicznym znanym jako „1,3,7-trimetyloksantyna (C8H10N4O2)”. Na świecie istnieje ponad 60 rodzajów kawy. Ale ten rodzaj związku można znaleźć również w herbacie czy yerba mate.

Aktywujące działanie tej substancji trwa od 1 godziny do 3 godzin. To wystarczy, abyśmy mogli zacząć dzień z energią. Teraz gdy znamy mechanizm, dzięki któremu kofeina nas aktywuje, zobaczmy, w jaki sposób może przynieść korzyści Twojemu mózgowi.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Kawa — ile filiżanek można pić dziennie?

1. Kawa zapobiega spadkom funkcji poznawczych

Według badań opublikowanych wJournal of Alzheimer’s Disease, kawa może opóźnić pogorszenie funkcji poznawczych i sprawić, że choroby takie jak choroba Alzheimera będą pojawiać się później.

Badanie zostało przeprowadzone na uniwersytetach Florydy i Miami (Stany Zjednoczone) i wykazało, że regularne spożywanie dwóch filiżanek kawy dziennie zapobiega wystąpieniu demencji lub opóźnia jej wystąpienie u osób powyżej 65. roku życia.

Zasadniczo odkryli, że kofeina działa jak protektor, dzięki czemu nasze połączenia mózgowe nadal funkcjonują normalnie. Zapobiega pogorszeniu i pojawieniu się blaszek mielinowych, które sprzyjają wystąpieniu choroby Alzheimera.

A co ze stresem? Czy należy pić kawę, gdy mamy dzień wielkiego niepokoju i stresu? Ten fakt przykuje twoją uwagę. Według badań opublikowanych w brytyjskim Journal of Applied Social Psychology, umiarkowane picie kawy (nie więcej niż 2 filiżanki dziennie) jest odpowiednie tylko dla kobiet w sytuacjach stresowych, ale nie dla mężczyzn.

To badanie wykazało, że poziom dopaminy u kobiet wzrasta wraz z kawą, co sprawia, że jesteśmy bardziej wydajne w pracy i bardziej skoncentrowane na zadaniu. Jednak u mężczyzn zwiększa ich nerwowość, a nawet agresywność.

2. Kawa pomaga utrzymać uwagę

.

Kreatywny mózg

Kawa poprawia naszą pamięć, ale tylko tę krótkotrwałą. Dlatego kofeina jest w stanie poprawić nasze podstawowe procesy poznawcze, takie jak pamięć i uwaga, o ile nie przesadzamy z ilością.

Kawa pomaga też poprawić naszą zdolność retencji i będziemy mogli lepiej skoncentrować się na rzeczach w czasie działania kofeiny. Jednak ważne jest, aby wiedzieć, że te korzyści zmniejszają się, gdy mieszamy kawę z mlekiem lub dużą ilością środków aromatyzujących.

3. Kofeina może złagodzić objawy choroby Parkinsona i opóźnić jej wystąpienie

Jak wyjaśniono w czasopiśmie Neurology, osoby, które już cierpią na chorobę Parkinsona, mogą złagodzić senność po porannej filiżance kawy. Ponadto są bardziej towarzyskie, aktywne, a nawet poprawiają swoje zdolności motoryczne, o ile regularnie spożywają małą czarną. Proces neurodegeneracyjny tej choroby można usprawnić dzięki kofeinie. Stąd badania i eksperymenty, które są obecnie prowadzone na całym świecie.

Podsumowując, nasz mózg kocha kawę, ponieważ nie tylko go stymuluje, ale także usprawnia wiele procesów neuronalnych. Tak więc, o ile regularnie spożywamy dwie filiżanki kawy dziennie, poprawiamy nie tylko stan naszej wątroby, ale możemy również zapobiegać i opóźniać wystąpienie wielu chorób.

To może Cię zainteresować ...
Jakimi właściwościami cechuje się kawa i dlaczego warto ją pić?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Jakimi właściwościami cechuje się kawa i dlaczego warto ją pić?

Jeżeli zawsze myślałaś, że kawa jest pewnego rodzaju występkiem, będziesz szczęśliwa wiedząc, że w rzeczywistości to napój mogący pomóc.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Arendash GW, Cao C. Caffeine and coffee as therapeutics against Alzheimer’s disease. J Alzheimers Dis. 2010;20 Suppl 1:S117-26. doi: 10.3233/JAD-2010-091249. PMID: 20182037.
  • St. Claire, Lindsay, Robert C. Hayward, and Peter J. Rogers. “Interactive effects of caffeine consumption and stressful circumstances on components of stress: Caffeine makes men less, but women more effective as partners under stress.” Journal of Applied Social Psychology 40.12 (2010): 3106-3129.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.