Kawa i cytryna: czy takie połączenie jest korzystne?

Kawa i cytryna: czy takie połączenie jest korzystne?
Anna Vilarrasa

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Anna Vilarrasa.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kawa i cytryna to dwa składniki o potwierdzonych właściwościach. Ale czy warto je ze sobą łączyć? Czy takie sposób spożycia zwiększy ich korzystne działanie? Dowiedz się tego czytając dzisiejszy artykuł!

Świat napojów podbija nowe połączenie: kawa i cytryna. Wiele osób oczekuje, że przyniesie ono liczne efekty zdrowotne, które wykraczają poza działanie obu tych składników, gdy są one podawane oddzielnie.

Nie ma żadnych przeciwwskazań do łączenia tych produktów. Jednak warto się przekonać czy mieszanie ich ze sobą rzeczywiście przynosi oczekiwane korzyści.

Kawa i cytryna

Dokładny przepis na ten napój polega na dodaniu soku wyciśniętego z jednej cytryny do jednej filiżanki (235 ml) kawy. I chociaż takie połączenie może wydawać się niektórym dość nietypowe, to inni widzą w nim obietnicę korzyści zdrowotnych.

Zapewne większość osób uważa, że cytryna bardziej pasuje do szklanki herbaty. Jednak okazuje się, że osoby zamieszkujące określone regiony tradycyjnie piją taki napój, aby lepiej radzić sobie z upałami.

Skoro chcemy rzucić odrobinę światła na jego wykorzystanie i przydatność w zakresie zdrowia, najlepiej będziesz przyjrzeć się korzyściom płynącym z oddzielnego spożywania tych dwóch składników.

Zalety kawy

Aby przygotować kawę, należy zalać bardzo gorącą wodą wysuszone i zmielone nasiona kawy. To bardzo prosty proces, który pozwala uzyskać jeden z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Dane zebrane przez British Coffee Association wykazują, że każdego dnia spożywamy około dwa miliardy filiżanek kawy.

W trakcie swojej wieloletniej historii trunek ten cieszył się zarówno pozytywną, jak i negatywną reputacją. To sprawiło, że zaczęli się nim interesować naukowcy.

Jest znana z powodu swoich właściwości pobudzających oraz z tego, że jest w stanie wpływać korzystnie na niektóre aspekty naszego funkcjonowania, takie jak pamięć, koncentracja oraz zmęczenie.

Spożycie kawy badano pod kątem różnych parametrów zdrowotnych. Jednak, jak podkreślają autorzy ważnego podsumowania istniejących badań, większość z nich opierała się na obserwacjach, co sprawia, że musimy zachować ostrożność podczas wyciągania wniosków.

Do najczęstszych korzyści płynących z picia kawy zalicza się jej pozytywny wpływ na choroby wątroby (marskość wątroby, niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby, czy zwłóknienie wątroby). Wydaje się również, że picie kawy zmniejsza ryzyko rozwoju raka wątroby.

Poza tym autorzy podkreślają zmniejszenie ryzyka ogólnej śmiertelności u osób, które spożywają kawę w porównaniu do osób, które jej nie piją. Oprócz tego u miłośników kawy rzadziej występują przypadki chorób układu sercowo-naczyniowego oraz schorzeń metabolicznych, takich jak cukrzyca typu 2.

Absolutne maksimum kawy, jakie można wypić w ciągu dnia, to trzy filiżanki. Większe spożycie kawy nie wydaje się być groźne, ale nie przynosi również więcej korzyści zdrowotnych.

Podobno nie ma żadnych danych, które sugerowałyby istnienie niebezpieczeństw związanych z ciągłym spożywaniem tego napoju. Wyjątek stanowi wykluczenie go z diety u kobiet w ciąży oraz u kobiet, które są bardziej narażone na ryzyko doznania pęknięć kości.

Picie kawy
Kawa to napój, który był często badany przez naukowców. I nic dziwnego. Szacuje się, że na całym świecie spożywa się dwa miliardy filiżanek kawy dziennie.

W jaki sposób cytryna wpływa na organizm?

Owoce cytrusowe są uprawiane na całym świecie i słyną z tego, że są jednymi z najchętniej spożywanych owoców. Zawarte w nich witaminy oraz inne substancje fitochemiczne sprawiły, że stały się produktami wykorzystywanymi w celach leczniczych.

Najważniejsza wartość odżywcza, jaka się w nich znajduje, to witamina C. Odgrywa ona kluczową rolę w naszych organizmach, ponieważ między innymi wspiera rozwój kości, leczenie ran oraz pomaga utrzymać zdrowie dziąseł.

Poza tym na poziomie metabolicznym witamina C umożliwia aktywację witamin z grupy B, zamianę cholesterolu w kwasy żółciowe oraz przemianę tryptofanu w serotoninę.

Ten ważny mikroskładnik odżywczy działa wspólnie z innymi substancjami, takimi jak flawonoidy, karoteny, alkaloidy oraz olejki eteryczne. Dzięki temu naukowcy byli w stanie udowodnić ich korzystny wpływ na zdrowie:

  • Działanie antyoksydacyjne: Pozwala zwalczać wolne rodniki. Obecność wolnych rodników odgrywa kluczową rolę w procesach starzenia się, stanach zapalnych oraz chorobach serca.
  • Zwiększone spożycie cytrusów jest łączone ze spadkiem śmiertelności oraz zapadalności na choroby związane z problemami ze strony układu sercowo-naczyniowego.
  • Witamina C chroni układ odpornościowy ponieważ zmniejsza natężenie reakcji alergicznych i pomaga zwalczać typowe infekcje, takie jak przeziębienia.

Mity na temat korzyści płynących z picia kawy z cytryną

Niektórzy twierdzą, że substancje te wpływają korzystnie na nasz organizm nie tylko wtedy, gdy spożywamy je oddzielnie. Zakładają, że ich połączenie jeszcze lepiej wpływa na zdrowie. Oto rzekome korzyści, które są przypisywane takiemu napojowi.

Zmniejszanie ilości tkanki tłuszczowej

To jedna z najbardziej kuszących obietnic. Jednak nie udało się udowodnić, aby kawa czy cytryna były w stanie usuwać z  ciała nagromadzone lipidy. W niektórych badaniach zaobserwowano, że kawa jest w stanie przyspieszać przemianę materii, a co za tym idzie spalanie kalorii. Jednak nie wpływa to na utratę wagi i zmniejszenie poziomu tkanki tłuszczowej.

Wydaje się, że nauka nie jest w stanie potwierdzić prawdziwości tego przekonania. Jednak warto pamiętać, że kawa pomaga zmniejszyć uczucie głodu.

Pomoc w kontrolowaniu bóli głowy

Drugie popularne przekonanie co do działania tej mieszanki również nie znajduje poparcia w żadnych badaniach naukowych. W tym przypadku mogą nawet występować przeciwwskazania do jej spożycia, ponieważ czasami picie kawy jest w stanie wywołać migrenę.

Chociaż wiemy, że łączenie kawy z lekami może zwiększyć ich działanie, to cytryna nie ma pod tym względem żadnych właściwości.

Kawa i cytryna poprawia stan skóry

Spożywanie dużych ilości owoców i warzyw pomaga poprawić stan skóry. Jednak obecnie nie wiemy które z obecnych w nich składników są za to odpowiedzialne.

Właśnie dlatego zaleca się, aby spożywać dziennie trzy porcje owoców. Poza tym, jeśli włączysz do swojej diety cytryny lub inne owoce cytrusowe, dodatek witaminy C będzie pobudzał syntezę kolagenu. To białko zwiększa elastyczność oraz wytrzymałość skóry właściwej.

Zatrzymuje biegunkę

To ostatnie z popularnych wierzeń na temat tego napoju, którego póki co nie udało się potwierdzić żadnymi badaniami. Co więcej, wiadomo, że kofeina zwiększa ruchy jelit i przyspiesza potrzebę udania się do łazienki.

W przypadku biegunki nie zaleca się spożywania kawy, ponieważ jej działanie diuretyczne może pogorszyć utratę płynów, która pojawia się podczas przyspieszonych ruchów jelit.

Kobieta z bólem brzucha
Biegunka wiąże się z utratą płynów i elektrolitów. Właśnie dlatego gdy występuje nie powinno się spożywać kawy, ponieważ zwiększa ona diurezę.

Czy łączenie kawy z cytryną wzmacnia jej korzyści?

Kawa i cytryna wpływają korzystnie na zdrowie, jeśli tylko będą spożywane w ilościach odpowiednich dla zdrowej diety i zdrowych nawyków życiowych. Jednak do dnia dzisiejszego nie możemy powiedzieć tego samego o ich połączeniu.

Czy to oznacza, że picie kawy z odrobiną soku z cytryny jest złym pomysłem? Ależ nie. Może być to napój, który pijesz po przebudzeniu się. Ale nie spodziewaj się po nim żadnych magicznych działań. Cytryna sprawia, że kawa staje się świeża i zmniejsza jej gorycz.

Najnowszy trend w napojach nie ma zbyt obiecujących zalet

Wiele osób pije rano gorącą wodę z cytryną lub kawę. Każdy z tych napojów ma swoje zalety, chociaż ich połączenie wcale nie przynosi większych korzyści zdrowotnych.

Pamiętaj, że nie ma żadnych dowodów na to, że połączenie kawy z cytryną zmniejsza bóle głowy czy pomaga zmniejszyć poziom tkanki tłuszczowej. Poza tym nie należy go pić w przypadku biegunki.

Oczywiście można dodać do dobrej kawy cytrynę, aby napój zyskał więcej świeżości. Możesz pić ten napój, jeśli tylko jego smak Ci odpowiada i nie wywołuje on żadnych skutków ubocznych.

Spożywanie każdej z tych substancji lub ich mieszanki w umiarkowanych dawkach wydaje się być bezpieczne. Ale nie należy zapominać, że ich większe ilości wcale nie muszą przynosić większych korzyści. Ich nadużywanie może okazać się szkodliwe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chambial S, et al.  Vitamin C in disease prevention and cure: an overview. Indian Journal of Clinical Biochemistry. Septiembre 2013. 28(4):314-328.
  • Gunter M.J, et al. Coffee Drinking and Mortality in 10 European Countries: A Multinational Cohort Study. Annals of internal medicine. Agosto 2017. 167(4):236-247.
  • Lohsiriwat S, et al. Effects of caffeine on anorectal manometric findings. Diseases of the colon and rectum. Junio 2008. 51(6):928-31.
  • Lv X, Zhao S, Ning Z, et al. Citrus fruits as a treasure trove of active natural metabolites that potentially provide benefits for human health. Chemical Center Journal. Diciembre 2015. 9:68.
  • Martí N, et al. Vitamin C and the role of citrus juices as functional food. Natural product communication. Mayo 2009.4(5):677-700.
  • Maughan R.J, Griffin J. Caffeine ingestion and fluid balance: a review. Journal of human nutrition and dietetics. Diciembre 2003.16(6):411-20
  • Poole R, et al. Coffee consumption and health: umbrella review of meta-analyses of multiple health outcomes [published correction appears in BMJ. 2018 Jan 12;360:k194]. British Medical Journal. Noviembre 2017.359:j5024.
  • Pullar J. M, et al. The Roles of Vitamin C in Skin Health. Nutrients. Agosto 2017. 9(8), 866.
  • Velickovic K, et al. Caffeine exposure induces browning features in adipose tissue in vitro and in vivo. Scientific Reports. Junio 2019. 9(1):9104.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.