Przepis na tradycyjny meksykański chleb kukurydziany

Chleb kukurydziany jest łatwy do przygotowania w domu i może dostarczyć dużej ilości witamin rozpuszczalnych w wodzie. Dowiedz się, jak zrobić meksykański chleb kukurydziany!
Przepis na tradycyjny meksykański chleb kukurydziany
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Chleb kukurydziany to jeden z najbardziej typowych meksykańskich przepisów z kukurydzą. To doskonały deser o przyjemnym smaku i konsystencji, który zachwyci Twoich gości. Przygotowanie nie jest trudne i nie potrzeba wielu składników. Dlatego w tym artykule powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć, aby uzyskać wyjątkowy smakołyk domowej roboty.

Pamiętaj, że nigdy nie należy nadużywać deserów w swojej diecie. Nie ma nic złego w sporadycznym włączaniu ich do zróżnicowanej i zbilansowanej diety. Jednak zawsze lepszą opcją jest spożywanie świeżej żywności, takiej jak jogurt lub owoce. Oba dostarczają niezbędnych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Mając to na uwadze, spójrzmy na ten przepis.

Składniki na meksykański chleb kukurydziany

Do przygotowania pysznego chleba kukurydzianego potrzebne będą następujące składniki:

 • 4 lub 5 filiżanek łuskanej kukurydzy
 • Cztery jajka w temperaturze pokojowej
 • Jedna puszka mleka skondensowanego
 • 180 gramów masła w temperaturze pokojowej
 • 1 szklanka mąki pszennej
 • Jedna łyżeczka proszku do pieczenia
 • 40 gramów cukru
 • 1/4 łyżeczki soli
 • Jedna łyżka mielonego cynamonu
 • Jedna łyżka wanilii

Należy pamiętać, że ostateczny wynik będzie się znacznie różnić w zależności od jakości użytych składników. W tym sensie zalecamy stosowanie ekologicznych jajek i masła. W ten sposób masz pewność, że zwierzęta, z których pochodzą, zostały wyhodowane na wolności i żywione zgodnie z ich potrzebami, co wpłynie na smak i wartość odżywczą produktu końcowego.

Receta de bizcocho integral vegano paso a paso.
Chleb kukurydziany to typowy meksykański przepis, który jest zarówno smaczny, jak i pożywny.

Myślimy, że może Ci się spodobać: Dwa zdrowe i pyszne wegańskie przepisy na ceviche

Instrukcje krok po kroku, jak zrobić chleb kukurydziany

 1. Nasmaruj blachę do pieczenia i rozgrzej piekarnik do 180 stopni Celsjusza (350 stopni Fahrenheita) z ogrzewaniem z obu stron.
 2. Następnie zmiksuj ziarna kukurydzy ze skondensowanym mlekiem. Powinnaś wykonać ten krok stopniowo, aby nie uszkodzić blendera. Po zakończeniu odłóż powstałą mieszaninę na bok.
 3. Przesiej suche składniki (tj. mąkę, proszek do pieczenia, cynamon i sól) przez sito. Zapobiega to późniejszemu tworzeniu się grudek, które mogłyby negatywnie wpłynąć na ostateczną teksturę chleba kukurydzianego.
 4. Następnie ubij masło i po minucie dodaj cukier.
 5. Zacznij dodawać jajka pojedynczo, aż uzyskasz gładki i dobrze wymieszany efekt, co może zająć około 5 minut dłużej.
 6. Gdy będzie gotowe, wymieszaj ciasto ze zmiksowaną kukurydzą.
 7. Następnie dodaj wanilię i mąkę i ponownie wymieszaj.
 8. Umieść miksturę na blasze do pieczenia i wstaw ją do piekarnika na 55 minut w 180 stopniach Celsjusza (350 stopni Fahrenheita).
 9. Przed wyjęciem chleba nakłuj środek ciasta wykałaczką, aby upewnić się, że jest suchy i czysty.
 10. Odstaw do ostygnięcia i gotowe!

Korzyści z kukurydzy

Wierz lub nie, ale włączenie kukurydzy do diety ma kilka korzyści zdrowotnych, o ile wprowadzamy ją w zdrowy i zrównoważony sposób. Ważne jest, aby unikać niedoborów żywieniowych, które mogą wpływać na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Po tych słowach wstępu przyjrzyjmy się niektórym zaletom kukurydzy.

Kukurydza dostarcza wysokiej jakości energii

Kukurydza jest źródłem wysokiej jakości, długołańcuchowych węglowodanów. Te składniki odżywcze są jednym z głównych substratów energetycznych przy intensywnych aktywnościach fizycznych. Są niezbędne sportowcom, aby zapobiegać spadkom wydajności i poprawiać ich zdolność do regeneracji.

Jednak aby prawidłowo spalać węglowodany, należy zwiększyć resyntezę glikogenu po wysiłku. Dlatego muszą one być spożywane razem z białkami o wysokiej wartości biologicznej, o czym świadczą badania opublikowane w czasopiśmie Nutrients. W ten sposób sportowiec będzie jak najszybciej gotowy do powrotu do swoich maksymalnych możliwości.

Chleb kukurydziany to świetny przepis na uzupełnienie wielu potraw.
Warto włączyć kukurydzę do swojej regularnej diety ze względu na jej zawartość wysokiej jakości węglowodanów.

Korzyści dla mózgu

Z punktu widzenia mikroelementów warto wspomnieć o zawartości kwasu foliowego w kukurydzy. Witamina ta działa zdecydowanie na centralny układ nerwowy, zapewniając jego prawidłowe  funkcjonowanie. W rzeczywistości jest to szczególnie ważne na pewnych etapach życia, kiedy wzrastają wymagania żywieniowe.

Wykazano na przykład, że suplementacja kwasem foliowym w czasie ciąży jest konieczna, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia wad zamknięcia cewy nerwowej u dziecka, co w średnim okresie może negatywnie wpłynąć na jego samopoczucie. Często te wymagania nie są pokrywane przez przeciętną dietę, więc konieczna jest suplementacja, aby uniknąć takich problemów.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Carpaccio z ananasa z lodami: przepyszny przepis

Pomaga zapobiegać złożonym chorobom, będąc częścią zdrowej diety

Nie zapominaj również, że kukurydza jest źródłem fitochemikaliów o właściwościach antyoksydacyjnych. Związki te pomagają neutralizować powstawanie wolnych rodników i ich późniejsze gromadzenie w tkankach organizmu. W rzeczywistości, zgodnie z badaniem opublikowanym w European Journal of Medicinal Chemistry, unikanie tego procesu ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia częstości występowania wielu przewlekłych i złożonych chorób.

Jednak, aby odczuć pozytywny efekt, konieczne będzie również ograniczenie w diecie obecności związków utleniających i zapalnych. Przemysłowa żywność ultra przetworzona zawiera wiele z tych pierwiastków, dlatego zawsze warto oprzeć swoją dietę na spożywaniu świeżych i naturalnych produktów.

Przygotuj chleb kukurydziany w domu

Jak widzieliśmy, przygotowanie chleba kukurydzianego w domu jest naprawdę proste. To przepis, któremu mogą towarzyszyć słodkie i słone potrawy, zgodnie z upodobaniami każdego gościa. Jest to również dobra opcja na śniadanie lub przekąskę, chociaż nie należy jej spożywać w nadmiarze, ponieważ dostarcza znaczną ilość węglowodanów.

Na koniec pamiętaj, że w celu utrzymania dobrego stanu zdrowia konieczne jest połączenie dobrej diety z innymi nawykami zdrowego stylu życia, takimi jak regularne ćwiczenia fizyczne i odpowiedni odpoczynek. Również częsta ekspozycja na światło słoneczne wpłynie na prawidłową syntezę witaminy D.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Alghannam, A. F., Gonzalez, J. T., & Betts, J. A. (2018). Restoration of Muscle Glycogen and Functional Capacity: Role of Post-Exercise Carbohydrate and Protein Co-Ingestion. Nutrients10(2), 253. https://doi.org/10.3390/nu10020253
 • Valentin, M., Coste Mazeau, P., Zerah, M., Ceccaldi, P. F., Benachi, A., & Luton, D. (2018). Acid folic and pregnancy: A mandatory supplementation. Annales d’endocrinologie79(2), 91–94. https://doi.org/10.1016/j.ando.2017.10.001
 • Neha, K., Haider, M. R., Pathak, A., & Yar, M. S. (2019). Medicinal prospects of antioxidants: A review. European journal of medicinal chemistry178, 687–704. https://doi.org/10.1016/j.ejmech.2019.06.010

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.