Dwa zdrowe i pyszne wegańskie przepisy na ceviche

Możliwe jest zrobienie wegańskiej wersji ceviche. Ponadto te przepisy na ceviche charakteryzują się wysoką zawartością przeciwutleniaczy i mikroelementów.
Dwa zdrowe i pyszne wegańskie przepisy na ceviche
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jest możliwe, aby przygotować wegańskie ceviche i cieszyć się wszystkimi smakami tych egzotycznych potraw. Dodatkowo dzięki tym potrawom zapewnisz sobie odpowiednią podaż antyoksydantów i niezbędnych składników odżywczych, co decyduje o utrzymaniu dobrego stanu zdrowia.

Z drugiej strony te przepisy mogą być bardzo przydatne w niektórych okresach, takich jak ciąża. Nie zaleca się spożywania mięsa bez dobrej metody gotowania w czasie ciąży. Te wegańskie receptury na ceviche nie stanowią żadnego zagrożenia mikrobiologicznego, ale nadal wiernie imitują tradycyjne peruwiańskie dania.

Spójrzmy!

1. Wegańskie ceviche z kalafiora i awokado

Najpierw zaprezentujemy ceviche z kalafiora i awokado jako głównych składników.

Pierwsze z nich, awokado, wyróżnia się zawartością fitochemikaliów o właściwościach antyoksydacyjnych. Jak wynika z badań opublikowanych w International Journal of Epidemiology, regularne włączanie ich do diety wiązało się z niższym ryzykiem rozwoju złożonych chorób.

Ponadto awokado charakteryzuje się wysokim stężeniem kwasów tłuszczowych z serii omega-trzy. Mają one pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Potwierdzają to badania opublikowane w International Journal of Molecular Sciences.

Aguacate para ceviche wegańskie.
Awokado jest głównym składnikiem kuchni wegańskiej dzięki wielu wartościom odżywczym, jakie oferuje.

Składniki na wegańskie ceviche z awokado i kalafiorem

Do przygotowania pysznego ceviche z awokado i kalafiora potrzebne będą następujące składniki:

  • Jedno dojrzałe awokado, pokrojone w drobną kostkę
  • Jedna łyżka oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia?
  • Jedna filiżanka gotowanego kalafiora pokrojonego w kostkę
  • Jedna łyżka drobno posiekanej papryczki jalapeño
  • 1/3 szklanki posiekanej czerwonej cebuli
  • Jedna łyżka świeżej kolendry
  • Jedna łyżka soku z limonki
  • Dwa pomidory, drobno posiekane
  • 1/2 łyżeczki soli
  • Jeden ząbek czosnku

Instrukcje krok po kroku

  1. Do dużej miski włożyć awokado, kalafior, pomidor, cebulę, papryczkę jalapeño, czosnek, kolendrę, sok z limonki, sól i oliwę z oliwek. Wszystkie składniki należy pokroić w drobną kostkę, aby uzyskać końcową konsystencję.
  2. Wszystko wymieszaj, ale ostrożnie, aby nie rozbić składników, z których robimy ceviche. Najlepiej używać kuchennej szpatułki i wykonywać płynne ruchy otulające.
  3. Gotową porcję umieść w filiżance i podawaj na zimno jako przystawkę lub jako dodatek. Możliwe jest również podanie grzanek chlebowych, aby dodać chrupkości do naszego specjału.

Na pewno spodoba ci się ten artykuł: 10 zdrowych produktów na lepsze trawienie

2. Wegańskie ceviche z awokado i mango

Następnie pokażemy Wam kolejną alternatywę przygotowania wegańskiego ceviche. W tym przypadku, obok awokado, mango pojawia się jako jeden z głównych składników. Owoc ten zawiera w swoim wnętrzu dużą ilość związków przeciwutleniających, ale jest jednocześnie źródłem witaminy C.

Ten pierwiastek okazał się być w stanie wzmocnić funkcję odpornościową organizmu. Oznacza to, że można zmniejszyć częstość występowania wielu chorób układu oddechowego o charakterze zakaźnym. Ponadto, jeśli się rozwiną, ich objawy będą bardziej znośne.

Składniki

W takim przypadku będziesz potrzebować następujących składników, aby uzyskać fantastyczny rezultat:

  • 5-6 limonek
  • Szczypta soli
  • Jedna czerwona cebula
  • Jedno dojrzałe mango
  • Jedno dojrzałe awokado
  • Szczypta czarnego pieprzu
  • Jedna łyżka mleka kokosowego
  • garść świeżej kolendry
Leche de coco para ceviche vegano.
Mleko kokosowe to nieco egzotyczny produkt, choć coraz częściej dostępny w wegańskich sklepach specjalistycznych.

Instrukcje krok po kroku

  1. Zacznij od pokrojenia cebuli w piórka, tak cienkie, jak to możliwe. Umieść je w misce i posyp solą.
  2. Wyciśnij dłonią sok z limonki do miski, aż uzyskasz dużą ilość soku.
  3. Następnie dodaj mleko kokosowe, chociaż ten składnik jest opcjonalny. Wszystko dobrze wymieszaj i pozostaw, kontynuując inne przygotowania.
  4. Następnie obierz awokado, usuń pestkę ze środka i pokrój w kostkę. Zrób to samo z mango. Kostki muszą być dość małe, aby końcowa konsystencja była prawidłowa. Oba składniki należy przełożyć do miski razem z cebulą.
  5. Na koniec dodaj trochę soli i pieprzu na wierzch wraz z dużą ilością posiekanej kolendry. Wszystko wymieszaj i podawaj, choć najlepiej zostawić na kilka minut w lodówce, żeby się schłodziło a smaki się połączyły ze sobą.

Jesteśmy przekonani, że zechcesz przeczytać: Korzyści i znaczenie wyboru warzyw sezonowych.

Z łatwością zrób doskonałe wegańskie ceviche w domu

Bardzo łatwo jest przygotować wegańskie ceviche o doskonałych właściwościach zdrowotnych i wysokiej wartości odżywczej. Oba te przepisy są zdrowe i stosunkowo często można je stosować w kontekście zróżnicowanej i zbilansowanej diety. Pomogą również zapobiegać niedoborom niezbędnych składników odżywczych.

Pamiętaj jednak, że aby osiągnąć dobry stan zdrowia, konieczne jest przyjęcie szeregu zdrowych nawyków. Zdrowe odżywianie nie wystarczy. Konieczne jest również nadanie priorytetu ćwiczeniom fizycznym i wystarczającej ilości snu. Twoje ciało Ci za to podziękuje!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aune, D., Giovannucci, E., Boffetta, P., Fadnes, L. T., Keum, N., Norat, T., Greenwood, D. C., Riboli, E., Vatten, L. J., & Tonstad, S. (2017). Fruit and vegetable intake and the risk of cardiovascular disease, total cancer and all-cause mortality-a systematic review and dose-response meta-analysis of prospective studies. International journal of epidemiology46(3), 1029–1056. https://doi.org/10.1093/ije/dyw319
  • Innes, J. K., & Calder, P. C. (2020). Marine Omega-3 (N-3) Fatty Acids for Cardiovascular Health: An Update for 2020. International journal of molecular sciences21(4), 1362. https://doi.org/10.3390/ijms21041362
  • Carr, A. C., & Maggini, S. (2017). Vitamin C and Immune Function. Nutrients9(11), 1211. https://doi.org/10.3390/nu9111211

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.