Poznaj produkty, które nigdy nie są przeterminowane

Istnieją pewne produkty spożywcze, które z czasem nie ulegają przeterminowaniu ani się nie psują, o ile przechowujemy je w odpowiednich warunkach. W tym artykule powiemy Ci, które to są.
Poznaj produkty, które nigdy nie są przeterminowane
Marta Guzmán

Napisane i zweryfikowane przez dietetyczka Marta Guzmán.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Zawsze zwracamy uwagę na datę ważności produktów spożywczych, aby starczały na dłużej i żeby nie trzeba było ich wyrzucać. W końcu przeterminowane produkty często tracą swoje właściwości organoleptyczne.

Jednak najbardziej niebezpiecznym aspektem jest to, że w samej żywności mogą się rozwijać mikroorganizmy, które mogą zagrażać zdrowiu konsumenta. Ale czy wiesz, że istnieją produkty, które nigdy się nie psują?

W tym artykule powiemy Ci, które produkty nigdy nie są przeterminowane!

Które produkty nigdy nie są przeterminowane?

Każda łatwo psująca się żywność powinna mieć datę ważności, ale niewiele produktów ma rzeczywistą datę przydatności do spożycia po tej dacie. Istnieją przeterminowane produkty, które można jeść, ponieważ w rzeczywistości psują się one dopiero po wielu latach.

Data ważności wskazuje, które produkty są bardzo łatwo psujące się i niosą ze sobą ryzyko mikrobiologiczne: surowe i gotowane mięso i ryby oraz owoce i warzywa. Po upływie terminu ważności tych produktów nie należy spożywać.

Żywność, która jest w złym stanie lub zepsuta, może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet może zawierać szkodliwe bakterie, jak potwierdza artykuł opublikowany w czasopiśmie Clinical Microbiology Reviews. Zwraca uwagę na najczęstsze objawy zatrucia Salmonellą, bakterią obecną w surowym mięsie.

Alternatywnie produkty, które są bardziej trwałe i stabilne, mają datę przydatności do spożycia. Po upływie tej daty prawdopodobnie stracą część swoich właściwości; mogą smakować trochę zgniłe, mieć mniej aromatu, zmieniać konsystencję itp., ale nie ma ryzyka mikrobiologicznego.

Istnieją jednak produkty, które możemy przechowywać przez długi czas, o ile robimy to odpowiednio. Przyjrzyjmy się bliżej, o które produkty chodzi:

1. Sól

Sól jest naturalnym konserwantem, który używamy do solanek lub jako sól spożywczą. Z tego powodu jej ważność nie wygasa. Co więcej, w domu możemy jej również użyć do przechowywania żywności, takiej jak ryby czy mięso.

Należy jednak uważać na ilość spożywanej soli, ponieważ łatwo jest przekroczyć zalecaną dzienną dawkę (1/10 uncji). Wiele pokarmów zawiera sól i powinniśmy o tym pamiętać.

Solniczka

2. Ryż

Biały ryż może zachować swoje wartości odżywcze i smak przez 30 lat, jeśli przechowujemy go w hermetycznych pojemnikach, w temperaturze poniżej 41°F. Ryż pełnoziarnisty nie przechowuje się jednak tak długo. Można go przechowywać trwać około 6 miesięcy, ze względu na naturalne olejki, które znajdziemy w warstwie otrębów.

3. Produkty, która nie są przeterminowane: sos sojowy

Aby sos sojowy zachował swoje walory wiecznie (prawie), należy go przechowywać bez zmiany opakowania. To znaczy, jeśli otworzysz butelkę, sos może wytrzymać kilka lat w oryginalnym dozowniku. Wynika to z zawartości soli; jak wspomnieliśmy powyżej, sól jest świetnym konserwantem.

4. Ciemna czekolada

Ciemna czekolada może być przydatna do spożycia dość długo, o ile przechowujesz ją w suchym, przewiewnym miejscu i nie poddajesz zmianom temperatury. Gorzka czekolada jest pożytecznym pokarmem, ponieważ zawiera biologicznie aktywne składniki, takie jak flawonoidy. Według badania opublikowanego w czasopiśmie Current Medicinal Chemistry, chronią one twoje serce.

Niezależnie od tego, należy spożywać ten produkt w ramach zdrowej i zróżnicowanej diety. Uncję gorzkiej czekolady możesz spożywać regularnie, bez żadnych problemów, o ile wybierasz odmiany o zawartości powyżej 80% czystego kakao.

5. Suszone rośliny strączkowe

Suszone rośliny strączkowe mogą mieć nieograniczony okres użytkowania. Dzieje się tak z powodu procesu suszenia, przez który przechodzą, tracąc wodę. Mogą jednak z czasem bardzo stwardnieć, a wtedy wystarczyłoby je po prostu namoczyć i dłużej gotować.

6. Produkty, która nie są przeterminowane: cukier

Gdy trzymamy cukier w suchym miejscu, bez ostrych zmian temperatur, może wystarczyć na dość długo. Bakterie nie kolonizują go, ponieważ nie zawiera dużej ilości wody. Jeśli cukier zestala się i tworzy grudki, wystarczy podgrzać go w mikrofalówce w niskiej temperaturze przez jedną lub dwie minuty.

7. Napoje o dużej zawartości alkoholu

Napoje spirytusowe o dużej zawartości alkoholu, takie jak wódka, rum, whisky, gin lub tequila, mogą przetrwać długo w dobrych warunkach, o ile nie otwierasz butelki i chronisz je przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Jedyną niedogodnością jest to, że mogą nieco stracić na smaku.

napoje alkoholowe; żywność, która nie jest nieaktualna

8. Przyprawy

Aby przyprawy przetrwały dłużej, musisz przechowywać je w hermetycznie zamkniętych kryształowych słoikach. Jednak nie jest dobrym pomysłem trzymanie ich przez długi czas, ponieważ tracą swój zapach i smak.

9. Kawa

Zwykle kawa mielona jest sprzedawana w nieprzezroczystych torebkach, dzięki czemu jest przydatna do spożycia dłużej – przez miesiące, a nawet lata po upływie terminu ważności. Powinieneś trzymać ją z dala od światła słonecznego i wilgoci, ale nie przechowywać je w lodówce, ponieważ może stracić swój aromat.

10. Pokarmy, które się nie psują: miód

Miód to jedyny pokarm, który naprawdę trwa wiecznie, dzięki pszczołom tworzącym produkt o wysokiej kwasowości i niskiej wilgotności. Po pewnym czasie może się skrystalizować, ale nie wpływa to na jego jakość ani bezpieczeństwo spożycia.

11. Ocet

Podobnie jak sól, ocet jest naturalnym konserwantem, który możemy przechować przez długi czas dzięki naturalnemu kwasowi. Pomaga również konserwować inne produkty spożywcze.

12. Oliwa z oliwek

To kolejny produkt żywnościowy, która nie ulega przeterminowaniu; możemy ją przechowywać przez dwa lub trzy lata w suchym miejscu, ale może stracić swoje właściwości organoleptyczne.

Niektóre produkty spożywcze nigdy nie są przeterminowane

Chociaż wiele produktów, które widzimy w sklepach, ma datę ważności lub datę przydatności do spożycia, upływ czasu nie ma wpływu na niektóre z nich. Niezbędne jest jednak przechowywanie ich w odpowiednich warunkach, jeśli chodzi o temperaturę i wilgotność.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Crump JA., Sjolund Karlsson M., Gordon MA., Parry CM., Epidemiology, clinical presentation, laboratory diagnosis, antimicrobial resistance and antimicrobial management of invasive salmonella infections. Clin Microbiol Rev, 2015. 28 (4): 901-37.
  • Sánchez M., Romero M., Gómez Guzmán M., Tamargo J., et al., Cardiovascular effects of flavonoids. Curr Med Chem, 2019. 26 (39): 6991-7034.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.