Jak przedłużyć trwałość kosmetyków: 4 wskazówki

Internet jest pełen wątpliwych i irracjonalnych technik, które mają na celu przedłużenie trwałości kosmetyków. Wszystko jednak ostatecznie sprowadza się do kilku podstawowych zasad czyli odpowiedniego przechowywania, daty ważności, a przede wszystkim przestrzegania zasad higieny.
Jak przedłużyć trwałość kosmetyków: 4 wskazówki

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kiedy zainwestujesz w dobrej jakości kosmetyki chcesz, aby były zawsze świeże. Jeśli jednak zostawisz je na jakiś czas nietknięte może okazać się, że ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Mając to na uwadze chcemy zaoferować Ci dzisiaj 4 skuteczne wskazówki pozwalające przedłużyć trwałość kosmetyków.

Trwałość kosmetyków – na czym polega problem?

To normalne, że z upływem czasu kosmetyki zaczynają się psuć. Dzieje się tak często dlatego, że nie zwracamy uwagi na ich prawidłowe przechowywanie. Po prostu wrzucamy je do kosmetyczki lub szuflady w łazience. Po jakimś czasie jednak okazuje się, że nie są już w dobrym stanie – nawet jeżeli właśnie je kupiłaś.

Należy zachować ostrożność i zdawać sobie sprawę z tego, że zepsuty produkt kosmetyczny może uszkodzić skórę. Mając to na uwadze, najlepszym lekarstwem jest temu zapobiegać.

Dlatego pamiętaj o 4 wskazówkach, jeżeli chcesz przedłużyć trwałość środków do robienia makijażu.

Termin ważności i okres trwałości kosmetyków

Data ważności kosmetyków
Wszystkie kosmetyki mają datę ważności, której należy bezwzględnie przestrzegać.

Przede wszystkim należy pamiętać, że podobnie jak żywność, produkty do pielęgnacji skóry i kosmetyki mają swoją datę ważności. Dlatego kupując te produkty należy zwracać uwagę na datę ważności.

Nie jest to tylko kwestia pigmentów i pogorszenia jakości. Używanie kosmetyku, którego data ważności minęła, może prowadzić do wysypki, swędzenia i infekcji oczu.

Dzieje się tak w przypadku wilgotnych produktów, na przykład takich jak tusze do rzęs. Maskara to idealne środowisko do namnażania się bakterii. Dlatego znacznie lepiej jest wyrzucić przeterminowany kosmetyk, nawet jeżeli wszystko wydaje się być w porządku.

Polecamy również przeczytanie: Jak dbać o przybory do makijażu?

Prawidłowe przechowywanie pozwala przedłużyć trwałość kosmetyków

Większość z nas przechowuje je w tym samym miejscu: w łazience. Ponadto często wrzucamy je do torebki chcąc je mieć pod ręką przez cały dzień.

Jeżeli jednak poświęcisz trochę czasu na przeczytanie etykiet na kosmetykach okaże się, że powinnaś przechowywać je w chłodnym, suchym miejscu. Dlatego łazienka jest ostatnim miejscem, w którym należy je trzymać.

Lepiej jest więc przechowywać je na przykład w sypialni. Zamknij je szczelnie i zwróć uwagę na zalecenia dotyczące przechowywania w chłodnym i suchym miejscu. Innymi słowy, przechowuj je z dala od wody i wilgoci.

Jednocześnie, jeżeli masz tendencję do wrzucania kosmetyków do torebki, istnieje duża szansa, że ​​pojemnik otworzy się przypadkowo. Potem produkt często rozpada się potem na kawałki, miesza się z innymi i ulega zniszczeniu.

Dlatego najlepiej umieścić wszystkie produkty w kosmetyczce, oddzielnie od innych przedmiotów, zanim włożysz kosmetyki do torebki.

Przestrzegaj higieny podczas wykonywania makijażu

Higiena podczas wykonywania makijażu
Przed użyciem makijażu umyj ręce, aby nie zanieczyścić produktów. Pomoże to przedłużyć żywotność kosmetyków.

Aby jak najlepiej wykorzystać kosmetyki przed upływem daty ważności, podczas ich użycia należy zachować odpowiednią higienę. Jeżeli nie będziesz przestrzegać pewnych wytycznych, w Twoich kosmetykach zaczną namnażać się bakterie i mogą się one psuć się na długo przed czasem.

Dlatego pamiętaj o następujących kwestiach:

  • Nigdy nie udostępniaj swoich kosmetyków innym osobom. Jeżeli jednak tak się zdarza, pamiętaj, aby używać osobnych pędzelków, aplikatorów itp.
  • W miarę możliwości używaj aplikatorów, gąbek i pędzli. Co więcej, regularnie je wymieniaj i czyść.
  • Unikaj bezpośredniego wykorzystywania dłoni podczas nakładania makijażu na skórę. Jeśli tak robisz, najpierw je umyj.
  • Nie umieszczaj kosmetyków w swoich własnych pojemnikach. Producenci zwykle używają specjalnych opakowań, które są doskonale kompatybilne z chemikaliami zawartymi w konkretnych produktach.

Dowiedz się więcej jak przedłużyć trwałość kosmetyków

Każdy produkt ma swój okres przydatności do użycia. Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami dotyczącymi przechowywania i higieny, możesz zmaksymalizować ten czas:

  • Podkłady, cienie do powiek i korektory utrzymują się zwykle około 2 lat.
  • Tusz do rzęs to jeden z najbardziej wrażliwych produktów. Dlatego należy go wymieniać co trzy lub cztery miesiące. Z drugiej strony szminka może trwać nawet do trzech lat.
  • Pędzelki i aplikatory należy regularnie czyścić. Oczywiście przyrządy do makijażu nie mają daty ważności. Jednak ważne jest, aby przestrzegać zasad higieny, takich jak mycie ich wodą z mydłem po każdym użyciu. Co więcej, należy je okresowo dezynfekować. Ponadto prawidłowo je wysusz, aby zapobiec gromadzeniu się wilgoci.

Podsumowując, jeśli zauważysz, że Twój kosmetyk zaczyna się rozpadać, brzydko pachnie, wysycha lub zmienił konsystencję, należy go wyrzucić.

Kupując je zawsze sprawdzaj datę ich przydatności, przechowuj je prawidłowo i przestrzegaj właściwej higieny podczas ich używania. Wtedy będziesz w stanie maksymalnie wykorzystać swoje kosmetyki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.