Jak dbać o przybory do makijażu?

Bakterie takie jak E.coli czy S.aureus mogą zainfekować uszkodzenia skóry i dostać się do krwi. Dlatego należy odpowiednio dbać o przybory do makijażu.
Jak dbać o przybory do makijażu?

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Przybory do makijażu zbierają bakterie wywołujące infekcje. Szczególnie narażone są gąbeczki – o ile nie czyści się ich raz w tygodniu. Badania wykazały, że na gąbeczkach znajdują się czasem mikroorganizmy takie jak E. coli lub S. aureus.

Szacuje się, że duży procent przyborów używanych do codziennego makijażu zbiera na sobie bakterie. Wykazało to badanie przeprowadzone przez naukowców z Wydziału Nauk o Życiu i Zdrowiu Uniwersytetu Aston w  Birmingham (Wielka Brytania). 

Po co badać przybory do makijażu?

Celem badania była analiza typu i zakresu zanieczyszczenia pięciu produktów kosmetycznych codziennego użytku takich jak szminka, tusz do rzęs, kredka do oczu, błyszczyk i gąbeczki do makijażu.

Gąbeczki do makijażu to jedne z najlepiej sprzedających się akcesoriów. Przybory do makijażu poddane badaniu należały do różnych osób. Przeprowadzono posiew bakterii znajdujących się na nich.

Przybory do makijażu

Wyniki wykazały, że pędzle i gąbeczki mogą przenosić infekcje.

Czego dowiedzieliśmy się dzięki badaniu przyborów do makijażu?

Badanie przyborów do makijażu wykazało obecność bakterii na dziewięciu z dziesięciu analizowanych przedmiotów. Bakterie takie mogą infekować skórę, szczególnie jeżeli zetkną się z ustami, oczami czy uszkodzeniem skóry.

Na przyborach stwierdzono obecność Staphylococus aureus, Escherichia coli i Citrobacter freundii – mikroorganizmy te są groźne dla zdrowia.

Typy infekcji

Bakterie takie jak E.coli lub S. aureus mogą infekować ranki. Zasadniczo, powodowane przez nie problemy bywają różnej natury.

Infekcje mogą być miejscowe – lekkie lub poważne. U osób osłabionym układzie immunologicznym może też dojść do infekcji ogólnej. Na gąbeczkach do makijażu występuje dużo bakterii. Dzieje się tak głównie w wyniku braku odpowiedniej higieny. Jak to zwykle bywa, oddane badaniu akcesoria nie były nigdy czyszczone.

Co więcej, przybory do makijażu c zęsto przechowuje się w wilgotnym miejscu, co sprzyja rozwojowi bakterii. Dlatego też gąbeczki są najbardziej podatne na zanieczyszczenie.

Odpowiednie czyszczenie pędzli do makijażu zapewnia ochronę przed infekcjami.

Jak dbać o przybory do makijażu?

Nie zapominaj, że na gąbeczkach do czyszczenia twarzy i makijażu znajduje się mnóstwo bakterii. Staraj się utrzymywać je w czystości i suszyć dokładnie. Wilgoć sprzyja rozwojowi bakteriiGdy zanieczyszczone gąbeczki wejdą w kontakt ze skórą, powstaje ryzyko pojawienia się dolegliwości.

Producenci starają się więc, by daty ważności na akcesoriach do makijażu znajdowały się w widocznym miejscu. Wybierając się na zakupy, zwracaj uwagę na symbole na opakowaniu. Regulacje unijne wymagają od producentów spełniania standardów higieny. Na przykład E. coli nie ma prawa znajdować się na nowym produkcie. 

Regularne czyszczenie

Poza zwracaniem uwagi na datę ważności, należy też regularnie czyścić gąbeczki, by zapobiec zanieczyszczeniu bakteriami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bashir, A., & Lambert, P. (2019). Microbiological study of used cosmetic products: highlighting possible impact on consumer health. Journal of Applied Microbiology, 128(2), 598–605. https://doi.org/10.1111/jam.14479
  • Dadashi L, Dehghanzadeh R. Investigating incidence of bacterial and fungal contamination in shared cosmetic kits available in the women beauty salons. Health Promot Perspect. 2016;6(3):159‐163. Published 2016 Aug 10. doi:10.15171/hpp.2016.25
  • CÁMARA VALERO, S. (2014). Maquillaje Facial. Revista Funcae Digital.
  • Parra, P. (2015). COSMÉTICOS: se ajustan los procesos de producción. 253.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.