Poznaj kluczowe suplementy wspomagające leczenie otyłości

Poznaj kluczowe suplementy wspomagające leczenie otyłości

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Dane naukowe dotyczące suplementów są kontrowersyjne. Jednak niektóre badania wskazują na ich skuteczność. Czytaj dalej, aby poznać suplementy wspomagające leczenie otyłości.

W dzisiejszych czasach nadwaga i otyłość to dwa problemy o znaczeniu w skali światowej, podobnie jak wywoływane przez niech komplikacje, takie jak choroby układu krążenia lub cukrzyca. Nadwaga wywiera kluczowy wpływ na Twoje zdrowie, zarówno w średnim, jak i długim terminie.

Na szczęście leczenie otyłości jest możliwe, jeśli tylko zastosujesz właściwe odżywianie oraz będziesz regularnie ćwiczyć.

Z dzisiejszego artykułu dowiesz się jakie naturalne suplementy nadadzą się najlepiej do leczenia otyłości. Pamiętaj, aby włączyć je do swojego planu na zdrowe życie wraz ze zrównoważoną dietą i ćwiczeniami.

Leczenie otyłości

Mierzenie obwodu brzucha
Nie przyjmuj naturalnych suplementów, aby walczyć z otyłością, jeśli nie masz pozwolenia lekarza.

Zanim w pełni zagłębimy się w ten temat, dowiedzmy się czym dokładnie jest nadwaga. Z definicji jest to nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej w ciele. Kiedy takie odkładanie się tłuszczu jest zbyt duże i szkodzi zdrowiu, mówimy o otyłości.

Dane zebrane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wskazują na to, że w 2016 r. ponad 1,9 miliarda osób, które ukończyły 18. rok życia, cierpiało na nadwagę. Spośród nich ponad 650 milionów było otyłych.

Ale czy istnieją jakiekolwiek naturalne suplementy, które ułatwiają leczenie otyłości? Przede wszystkim powinniśmy ustalić, że do naturalnych suplementów zaliczamy witaminy, minerały i zioła, które zazwyczaj przyjmuje się w kapsułkach. Możesz również spożywać je w formie sproszkowanej lub w postaci napojów.

Zanim zajmiemy się suplementami, których najczęściej używa się w celu utraty wagi, musimy wyjaśnić, że sam fakt, że nazywa się je “naturalnymi” nie upoważnia Cię do przyjmowania ich w dowolnych ilościach i bez kontroli medycznej.

Wprost przeciwnie: zanim zaczniesz przyjmować jakiekolwiek suplementy, zawsze powinnaś skonsultować się ze swoim lekarzem!

Typowe składniki w naturalnych suplementach

Naturalne suplementy
Mówi się, że naturalne suplementy mają pomagać spalać tłuszcz lub zmniejszać przyswajanie tłuszczów.

W dalszej części artykułu znajdziesz główne składniki wykorzystywane w naturalnych suplementach do leczenia otyłości.

1. Chitosan

To produkt pozyskiwany z ryb, którego używa się w celu leczenia otyłości. Mówiąc dokładniej, jest to cukier, który pochodzi z zewnętrznego szkieletu krewetek, krabów i homarów.

Ma zapobiegać wchłanianiu cholesterolu i tłuszczy przez organizm. Jednak nie ma badań, które jednoznacznie udowadniałyby jego skuteczność w zmniejszaniu tkanki tłuszczowej.

Może Cię również zainteresować: Siemię lniane – 10 zdrowotnych korzyści

2. Glukomannan wspomaga leczenie otyłości

Ta substancja pochodzi z rośliny konjak i ma podobno wspomagać utratę wagi dzięki naturalnej zawartości błonnika. Jednak badania opublikowane w Journal of Obesity stwierdziły, że ten suplement właściwie nie pomaga doprowadzić do utraty wagi. Porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.

3. Ekstrakt z zielonej herbaty

Zielona herbata - leczenie otyłości
Picie zielonej herbaty to jeden ze sposobów na utratę wagi dzięki jej właściwościach spalających tłuszcz i diuretycznych.

To ziołowy suplement wspomagający utratę wagi, który możesz znaleźć w praktycznie każdej aptece. Na jego skuteczność wskazują liczne badania, odnotowujące różny spadek wagi. Jeden z przykładów stanowi badanie opublikowane w dzienniku Hospital Nutrition, w którym spożywanie zielonej herbaty wiąże się z redukcją tkanki tłuszczowej.

4. Ketony malinowe a leczenie otyłości

Maliny to składnik licznych tabletek, ponieważ mają pomagać spalać tkankę tłuszczową. Jednak podobnie jak w przypadku innych substancji, tak i tu nie ma dowodów naukowych (a przynajmniej w przypadku ludzi), które potwierdzają to założenie.

5. Gorzka pomarańcza

Gorzka pomarańcza to jeden z najczęściej stosowanych składników w naturalnych suplementach odchudzających. Ma pomagać spalać więcej kalorii, jednak nie ma badań z jednoznacznymi danymi dotyczącymi jej skuteczności.

Niektóre badania przeprowadzone na osobach używających środków z gorzką pomarańczą wskazują na niebezpieczeństwo wzrostu niepokoju, tętna i ciśnienia krwi, jak również pojawienia się bólu w klatce piersiowej.

6. Pikolinian chromu

Suplementy w tabletkach na leczenie otyłości
Twój lekarz lub dietetyk powinien ściśle nadzorować naturalne suplementy, które przyjmujesz.

Chrom to minerał, który działa poprawiając odpowiedź organizmu na insulinę, dzięki czemu przetwarza jedzenie w energię. Zazwyczaj poleca się go ze względu na jego umiejętność spalaniu tłuszczu i zwiększania masy mięśniowej, przy jednoczesnym zmniejszaniu apetytu. Warto jednak zauważyć, że różne badania nie były w stanie udowodnić przypisywanych mu zalet.

7. Kwas linolowy (CLA)

Specjaliści podejrzewają, że kwas linolowy może pomóc zmniejszyć tkankę tłuszczową i apetyt. Dane z badań przeprowadzonych na ten temat są kontrowersyjne. Na przykład badanie opublikowane w Journal of the International Society of Sports Nutrition nie wykazało żadnych konkretnych danych, które wspierałyby takie stwierdzenia.

Chociaż niektórzy uważają, że udało im się schudnąć dzięki używaniu tej substancji, inni twierdzą, że wcale im nie pomogła.

8. Kofeina wspomaga leczenie otyłości

Ostatni naturalny suplement, o którym będziemy dziś mówić, to kofeina. Niektóre badania wykazały, że kofeina może przyspieszyć przemianę materii, zwiększając spalanie tkanki tłuszczowej nawet o 29%. Jednak inne badania wykazały minimalny spadek wagi podczas używania kofeiny do leczenia otyłości.

Uwaga: W przeciwieństwie do leków, naturalne suplementy nie są tak ściśle kontrolowane. Chociaż FDA (Agencja Żywności i Leków) wydaje odpowiednie regulacje, to uznaje je za “jedzenie”. Dlatego też firmy, które je produkują, nie muszą udowadniać ich bezpieczeństwa ani skuteczności, zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży.

Czy naturalne suplementy wspomagają leczenie otyłości?

Owoce i warzywa na widelcach
Zmień dietę i żyj zdrowo, aby zwalczyć nadwagę i otyłość.

Informacje, które są obecnie dostępne, są kontrowersyjne. Niektóre badania przekonują, że przyjmowanie naturalnych suplementów może prowadzić do niewielkiego spadku wagi. Jednak wskazują również na możliwe działania niepożądane. Z kolei inne dane naukowe twierdzą, że wspomniane substancje nie są skuteczne.

Jeśli chcesz w zdrowy sposób zwalczyć nadwagę i otyłość, polecamy wprowadzić zmiany w nawykach żywieniowych i rozpocząć regularne ćwiczenia. To najlepszy sposób!

Oczywiście jak zwykle ostrzegamy przed przyjmowaniem suplementów bez konsultacji z lekarzem. Jeżeli poszukujesz sposobów na leczenie otyłości, unikaj przyjmowania leków na własną rękę. Pamiętaj, że zawsze powinnaś zwrócić się o poradę do specjalisty, zanim zaczniesz wprowadzać jakiekolwiek zmiany w nawykach, które mogłyby wpłynąć na Twoje zdrowie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Keithley JK., Safety and efficacy of glucomannan for weight loss in overweight and moderately obese adults. Journal of Obesity, 2013.
  • Vázquez Cisneros LC., López Uriarte P., López Espinoza A., et al., Effects of green tea and its epigallocatechin (EGCG) content on body weight and fat mass in humans: a systematic review. Nutr Hosp, 2017. 34 (3): 731-737.
  • Lehnen TE., Ramos da Silva M., Camacho A., Marcadenti A., et al., A review on effects of conjugated linoleic fatty acid (CLA) upon body composition and energetic metabolism. J Int Soc Sports Nutr, 2015.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.