Otyłość u dzieci - 8 spowodowanych nią chorób

Czy wiesz, że otyłość u dzieci może być czynnikiem wywołującym mnóstwo innych chorób? Oprócz niewątpliwie negatywnego wpływu na samoocenę dziecka, wpływa ona także na inne elementy, które mogą wpływać niekorzystnie na jakość jego życia.
Otyłość u dzieci - 8 spowodowanych nią chorób

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Szacuje się, że 18,5% dzieci cierpi na otyłość, zgodnie z danymi Biura Regionalnego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) opublikowanymi w RTVE. Jednak odsuwając na bok samą tylko wagę, czy wiesz o tym, że istnieje wiele chorób wywoływanych przez otyłość u dzieci?

Poświęć chwilę na przeczytanie naszego dzisiejszego artykułu, dzięki czemu będziesz mógł dowiedzieć się, jak otyłość u dzieci może wpływać negatywnie na ich zdrowie.

Czy wiesz, że otyłość u dzieci może być czynnikiem wywołującym mnóstwo innych chorób? Oprócz niewątpliwie negatywnego wpływu na samoocenę dziecka, wpływa ona także na inne elementy, które mogą wpływać niekorzystnie na jakość jego życia.

Otyłość u dzieci to problem o zasięgu ogólnoświatowym

Ogólnie rzecz biorąc Światowa Organizacja Zdrowia (oryg. World Health Organization – WHO) od kilku lat ostrzega wszystkich przed coraz częstym występowaniem nadwagi u dzieci na całym świecie.

W rzeczywistości jest ona nawet uważana za jeden z głównych problemów zdrowia publicznego w obecnym stuleciu. Jednak czym właściwie jest otyłość u dzieci?

Zasadniczo odnosi się ona do nagromadzenia nadmiernej ilości tłuszczu w organizmie. Dlatego właśnie dziecko waży znacznie więcej, niż uważa się za prawidłową wartość dla jego wieku i wzrostu. W rzeczywistości, jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma nadwagę lub nawet otyłość, skontaktuj się z pediatrą w celu zbadania tego problemu.

Do oceny wagi Twojego dziecka służy BMI (Body Mass Index). Jest to przyjęty na całym świecie wskaźnik służący do stwierdzenia, czy dziecko ma nadwagę lub otyłość.

Choroby wywoływane przez otyłość u dzieci

Odkładając na bok kwestie związane z wyglądem, musimy stwierdzić jednoznacznie, że nadmierne nagromadzenie tłuszczu może prowadzić do chorób, które lekarze w przeszłości uważali za typowe dla osób dorosłych. Poniżej dowiesz się, jakie problemy zdrowotne mogą pojawiać się u dzieci uznawanych za otyłe:

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Nadwaga, a zaburzenia trawienia

1. Cukrzyca typu 2

Cukrzyca typu 2 to choroba w odmianie nabytej. A to oznacza rzecz jasna, że nie jest ona problemem wrodzonym. Za każdym razem, gdy jemy, nasza trzustka uwalnia insulinę, aby oddzielić glukozę od spożytych cukrów, a tym samym zapewnić komórkom składniki odżywcze.

Chore dziecko

Problem pojawia się, gdy zbyt duża ilość pokarmu powoduje nadmierną pracę trzustki. Z tego powodu z czasem komórki produkujące insulinę mogą obumrzeć, w efekcie czego trzustka nie będzie w stanie wytwarzać odpowiednich ilości insuliny. I tak właśnie rozwija się cukrzyca typu 2.

Według danych z badania opublikowanego w 2017 roku w Journal of the Endocrine Society, istnieje wyraźny związek między otyłością a występowaniem cukrzycy typu 2 u dzieci.
Dzieci otyłe są narażone na wysokie ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, czyli choroby charakteryzującej się znacznym wzrostem poziomu glukozy we krwi.

2. Choroby związane z otyłością dziecięcą: wysokie ciśnienie krwi

Różne badania wykazały, że otyłość u dzieci zwiększa ciśnienie krwi, co może powodować chroniczne nadciśnienie już w młodym wieku. Ten wzrost ciśnienia może w efekcie prowadzić do długotrwałych problemów sercowo-naczyniowych.

Z tego też powodu lekarze zwykle zalecają zdrową i zbilansowaną dietę w celu utraty wagi, a także odpowiednio dobrany plan ćwiczeń fizycznych.

3. Wysoki poziom cholesterolu we krwi

Nagromadzenie złogów w tętnicach może prowadzić do zwężenia ich światła. Największą komplikacją tej sytuacji jest to, że niedrożność tętnic może doprowadzić do zawału serca, a nawet udaru mózgu.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Utrzymuj poziom cholesterolu pod kontrolą dzięki swojej diecie

4. Problemy z poczuciem własnej wartości i nawet depresja

Dzieci potrafią być okrutne. Prześladowanie, które pojawia się co tydzień w gazetowych doniesieniach, jest tego najlepszym dowodem. Niestety, otyłe dziecko może paść ofiarą wszelkiego rodzaju nienawistnych komentarzy, które wpływają na jego poczucie własnej wartości, a w najgorszym przypadku powodują poważną dziecięcą depresję.

5. Choroby związane z otyłością dziecięcą: zespół metaboliczny

Zespół ten obejmuje różne problemy zdrowotne, które mają holistyczny wpływ na organizm. W rzeczywistości dzieci z otyłością cierpią na nadciśnienie, niski poziom dobrego cholesterolu, wysoki poziom trójglicerydów, a nawet nietolerancję glukozy.

Dziecko ze skakanką

Ponadto warto zauważyć, że ta nietolerancja może z czasem doprowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2. Otyłość u dzieci może wywołać dodatkowe choroby, które są klasyfikowane jako zespół metaboliczny. Jeśli nie jest on kontrolowany przez lekarza, może negatywnie wpłynąć na jakość ich życia.

6. Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby

Inną chorobą związaną z otyłością dziecięcą jest niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Dzieje się tak, gdy tłuszcz powoli gromadzi się w wątrobie, ponieważ wątroba nie jest w stanie go prawidłowo przetworzyć. Główne ryzyko polega na tym, że może dojść wtedy do uszkodzenia komórek wątroby.

7. Zaburzenia odżywiania a otyłość u dzieci

Nadwaga i otyłość u dzieci mogą powodować niskie poczucie własnej wartości, jak już widzieliśmy wcześniej. I w efekcie popychać je w kierunku anoreksji lub bulimii w desperackiej próbie utraty wagi.

8. Astma

I na koniec, niektóre badania wskazują, że procesy zapalne wywołane otyłością mogą wywoływać objawy charakterystyczne dla astmy, zaburzając funkcjonowanie dróg oddechowych u dzieci.

O czym jeszcze należy pamiętać rozważając otyłość u dzieci?

Powyżej opisaliśmy główne choroby związane z otyłością u dzieci. Jednak nie są one jedyne. Bezdech senny i niespokojny sen to dwa inne możliwe powikłania wynikające z otyłości.

Jeśli podejrzewasz, że waga Twojego dziecka plasuje się powyżej prawidłowej wartości, nie wahaj się skonsultować się z pediatrą. To właśnie lekarz będzie najlepszym sposobem na zdiagnozowanie choroby i przekazanie dziecku wskazówek dotyczących zdrowego żywienia i ćwiczeń fizycznych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.