Nadwaga, a zaburzenia trawienia

Czy wiesz, że zaparcia mogą prowadzić do nadwagi? Kiedy resztki niestrawionego pokarmu nie są regularnie usuwane z układu trawiennego, mogą one negatywnie wpływać na procesy przemiany materii.
Nadwaga, a zaburzenia trawienia
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nadwaga to problem wynikający z nagromadzenia tłuszczu i toksyn w organizmie do poziomu, który wpływa nie tylko na wygląd, ale również na zdrowie. Główne przyczyny nadwagi to spożywanie zbyt dużej ilości kalorii, prowadzenie siedzącego trybu życia, zmiany hormonalne i zaburzenia przemiany materii.

U wielu osób nadwaga jest efektem nieprawidłowej pracy układu trawiennego, który nie jest w stanie odpowiednio przetworzyć i przyswoić składników odżywczych.

Jeśli nie możesz zrzuci zbędnych kilogramów, dowiedz się czy przyczyną nie jest któreś z opisanych poniżej zaburzeń trawienia.

1. Refluks żołądkowo – przełykowy, a nadwaga

Refluks żołądkowo-przełykowy to jedno z zaburzeń trawienia, które objawia się uczuciem pieczenia w klatce piersiowej. Problem ten pojawia się, kiedy osłabiony zwieracz wpustu żołądka pozwala na to, by kwasy żołądkowe cofały się do przełyku.

Ból brzucha, a nadwaga

Jako że niektóre produkty spożywcze są w stanie załagodzić wspomniane dolegliwości, chorzy często sięgają po coś, co przynosi doraźną ulgę. Niestety, takie postępowanie może w krótkim czasie doprowadzić do przybierania na wadze.

Kiedy problem refluksu występuje sporadycznie, nie ma ryzyka, że doprowadzi on do nadwagi, ale u osób, które borykają się z tym schorzeniem na co dzień, dodatkowe kilogramy mogą się pojawić bardzo szybko.

Zalecenia

  • Sięgaj po inne naturalne sposoby łagodzenia objawów refluksu żołądka, jak np. napary, które nie dostarczają zbędnych kalorii.
  • Unikaj jedzenia tłustych i ostrych potraw, ponieważ po ich spożyciu zazwyczaj nasilają się objawy refluksu.

2. Nadwaga może wywoływać wrzody

Wrzody to uszkodzenia w wyściółce żołądka  lub dwunastnicy. Są one wynikiem nadprodukcji kwasów żołądkowych.

Podobnie, jak w przypadku refluksu, wrzody mogą się wiązać z nadwagą ponieważ nadprodukcja kwasów sprawia, że sięgamy po określone produkty, które mogą złagodzić objawy choroby.

Najczęstszymi objawami wrzodów są nudności i stany zapalne w jamie brzusznej, niejednokrotnie powiązane z bólem.

Jeśli osoba cierpiąca na wrzody żołądka często sięga po jedzenie jako środek na złagodzenie dolegliwości, może to prowadzić do nadwyżki energetycznej i przybierania na wadze.

Zalecenia

  • W czasie kuracji mającej na celu wyleczenie wrzodów unikaj zażywania antybiotyków i leków o działaniu przeciwzapalnym lub przeciwbólowym.
  • Postaraj się ograniczyć spożywanie nabiału i ostrych potraw.
  • Sięgaj po naturalne remedia o działaniu alkalizującym, jak np. soda oczyszczona lub żel z aloesu.
  • Pij dużo wody i naparów, aby usprawnić procesy trawienia.

3. Zaparcia a nadwaga

Zaparcia to jeden z problemów układu trawiennego, który jest najściślej powiązany z przybieraniem na wadze.

Kiedy niestrawione resztki pokarmu nie są regularnie usuwane z organizmu, wpływają one negatywnie na procesy przemiany materii i nie pozwalają na efektywne przyswajanie składników odżywczych.

Toksyny nagromadzone w jelicie grubym wywołują uczucie ciężkości, a zaburzony metabolizm sprawia, że twoje próby zrzucenia zbędnej wagi nie przynoszą oczekiwanych efektów.

Zaparcia a nadwaga

Zalecenia

  • Jedz więcej błonnika. Włącz do swojej diety większą ilość świeżych warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych.
  • Pij przynajmniej 6-8 szklanek wody dziennie.
  • Regularnie ćwicz. Staraj się poświęcać na ćwiczenia fizyczne przynajmniej 30 minut dziennie.
  • Sięgnij po naturalne środki przeczyszczające w postaci naparów.

4. Zaburzenia flory bakteryjnej

Kiedy flora bakteryjna w jelitach ulega zmianom, może to poskutkować pojawieniem się dodatkowych kilogramów.

To kolejny element wpływający na spowolnienie procesów przemiany materii, co wiąże się z utrudnionym przyswajaniem składników odżywczych.

Zaburzenia flory bakteryjnej mogą wystąpić kiedy poziom bakterii w jelitach jest zbyt wysoki lub zbyt niski.

Wiążą się z tym takie objawy, jak zaparcia lub chęć spożywania określonych potraw, przez co organizm może zacząć gromadzić nadmiar tłuszczu z pożywienia.

Zalecenia

  • Unikaj spożywania dużych ilości produktów, które zaburzają pH jelit (tłuszcze, rafinowana mąka, cukier itp.)
  • Jedz więcej produktów zawierających probiotyki, jak np. jogurt naturalny lub kiszona kapusta.
  • Pij od 1,5 do 2 litrów wody dziennie.

5. Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego to choroba, która staje się obecnie coraz bardziej powszechna za względu na pogarszające się nawyki żywienioweZazwyczaj towarzyszą jej również inne problemy ze strony układu trawiennego, jak występowanie stanów zapalnych i zaburzenia flory bakteryjnej.

Główne objawy to zaparcia, wzdęcia i znacznie utrudnione trawienie określonych produktów spożywczych.

Kiedy chory nie poddaje się odpowiedniej kuracji, procesy przemiany materii są znacznie spowolnione, czego skutkiem jest zazwyczaj nadwaga.

Ból brzucha u kobiety

Zalecenia

  • Jeżeli podejrzewasz, że występuje u Ciebie którykolwiek z powyżej opisanych problemów, skonsultuj się z lekarzem.
  • Włącz do swojej diety probiotyki i produkty, które zawierają enzymy trawienne.
  • Staraj się unikać produktów spożywczych, które mogą wywoływać problemy z trawieniem.

Jeśli nadwaga jest problemem, z którym nie możesz sobie poradzić pomimo stosowania zdrowej diety i wykonywania ćwiczeń, przyjrzyj się dokładniej swojemu organizmowi.

Być może Twoje kłopoty ze zbędnymi kilogramami wynikają właśnie z jednego z wymienionych w tym artykule problemów. Jeśli tak, koniecznie zgłoś się do lekarza i poproś go o profesjonalną poradę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Amparo Escudero Sanchís, Miguel Bixquert Jiménez, Guía para prevenir y tratar el estreñimiento, Fundación Española del Aparato Digestivo, s.f.
  • Antonio Giovanni Spaventa Ibarrola. ERGE y obesidad. Volumen 35, Supl. 1 Enero-Marzo 2013. MÓDULO VII. BARIATRÍA.
  • Asociacion español de coloproctología. Estreñimiento. 2012.
  • National Heart, Lung, and Blood Institute en colaboración con The National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases, CLINICAL GUIDELINES ON THE IDENTIFICATION, EVALUATION , AND TREATMENT OF OVERWEIGHT AND OBESITY IN ADULTS. The Evidence Report, NIH PUBLICATION NO. 98-4083 SEPTEMBER 1998
  • Pathophysiological role of host microbiota in the development of obesity.
    Kobyliak N1, Virchenko O2, Falalyeyeva T2.
  • Susana Jiménez Contreras, “Síndrome del Intestino irritable”, Fudación Española del Aparato Digestivo, s.f. https://www.saludigestivo.es/mes-saludigestivo/sindrome-del-intestino-irritable/sindrome-del-intestino-irritable-concepto/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.