Dlaczego witaminy odgrywają kluczową rolę w diecie?

Dlaczego witaminy odgrywają kluczową rolę w diecie?

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Witaminy odgrywają kluczową rolę w organizmie każdego człowieka. Możesz je dostarczać stosując zdrową dietę i odpowiednie suplementy.

Witaminy odgrywają kluczową rolę w Twojej diecie. Wspierają rozwój i wzrost Twojego organizmu, a niektóre nie mogą być przez nas wyprodukowane. Jednak ich spożywanie jest niezwykle istotne, ponieważ to właśnie dzięki nim wiele organów znajduje się w dobrym stanie i funkcjonuje w prawidłowy sposób.

Widać więc, że witaminy to niezbędne składniki, które można pozyskać stosując zdrową dietę oraz dołączając do niej kilka suplementów.

Istnieje wiele rodzajów witamin, łącznie trzynaście. Wszystkie z nich współpracują z enzymami i komórkami ciała w celu wzmocnienia procesów przemiany materii oraz zapewnienia większej dawki energii. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy w jaki sposób te mikroskładniki odżywcze wpływają na Twoją dietę oraz dlaczego stanowią jej kluczową część.

Witaminy odgrywają kluczową rolę, stanowiąc część łańcucha pokarmowego

Wiele produktów spożywczych, które jesz, zawiera witaminy. Na przykład spożywając owoce i warzywa dostarczasz swojemu organizmowi kluczowe witaminy, nazywane również mikroskładnikami odżywczymi.

Witaminy zapisane literami
Te mikroskładniki odżywcze odgrywają kluczową rolę w diecie. Możesz je pozyskać z warzyw lub mięsa.

Dokładnie to samo dzieje się, gdy jesz produkty pochodzenia odzwierzęcego. Żywią się one owocami i warzywami, dzięki czemu absorbują mikroskładniki odżywcze do własnego ciała. Właśnie dlatego kiedy je spożywasz, otrzymujesz również część tych witamin.

Może Cię również zainteresować: Awitaminoza: jak niedobór witamin wpływa na zdrowie?

Wzmacniają organizm

Wiele witamin, jak choćby witamina C, współpracuje z układem odpornościowym. Wspierają organizm w walce z najróżniejszymi infekcjami i chorobami.

Najnowsze badania sugerują, że spożywanie owoców, które zawierają duże ilości witaminy C, pomaga chronić przed rozwojem takich schorzeń jak otyłość oraz nie dopuszcza do przybierania na wadze.

Inne witaminy, jak choćby witamina E, pomagają zadbać o stan skóry, paznokci i włosów. Spożywanie każdego z tych mikroskładników odżywczych niesie ze sobą wiele korzyści dla całego organizmu, które zwiększą się, jeśli będziesz przestrzegała specjalnej diety.

Niektóre witaminy wspierają rozwój mięśni

Jeżeli diecie, którą stosujesz, będą towarzyszyły ćwiczenia fizyczne czy aerobowe, powinnaś spożywać witaminę B3 i B6, Te witaminy odgrywają kluczową rolę w rozwoju i rozroście mięśni. Poza tym wspomagają regenerację tkanek i odzyskiwanie elastyczności skóry.

Kobieta podczas ćwiczeń
Witaminy z grupy B wspomagają rozwój mięśni.

Witaminę B3 i B6 możesz znaleźć w takich owocach jak ananas, awokado, winogrona czy plantany. Poza tym można je również spożywać pod postacią suplementów.

Może Cię również zainteresować: Zdrowe warzywa na zwiększenie masy mięśniowej

Wiele witamin uzupełnia Twoją dietę

Jeżeli będziesz przestrzegała różnorodnej i zrównoważonej diety, to zapewnisz swojemu organizmowi dostęp do wielu witamin. Jednak czasami, na przykład gdy stosujesz bardziej restrykcyjne diety lub cierpisz z powodu choroby albo stresu, warto wspomóc dietę stosując suplementy z witaminami.

Dzięki nim będziesz otrzymywała właściwą ilość wszystkich mikroskładników odżywczych. Mogą zapobiegać rozwojowi takich schorzeń jak anemia, a nawet niedożywienie. Na przykład witamina B12 zwiększa liczbę czerwonych krwinek.

Zazwyczaj można ją znaleźć w różnych mięsach i rybach. To witamina, która pochodzi w większości z produktów odzwierzęcych.

Zapewniają duże ilości antyoksydantów

Witaminy A, C, i E cechują bardzo silne właściwości antyoksydacyjne. Z tego powodu odgrywają niezwykle istotną rolę w ochronie komórek organizmu. Dzięki temu neutralizują wolne rodniki, które mogą wywoływać starzenie się skóry i pogarszanie się jej wyglądu.

Tym samym dieta, w której znajduje się wiele produktów spożywczych bogatych w witaminy dostarcza organizmowi duże ilości antyoksydantów, a tym samym wspiera jego dobry stan.

Poza tym wiele z tych witamin jest wykorzystywanych w terapiach regeneracyjnych i poprawiających wygląd skóry. Należy podkreślić, że korzyści płynące ze spożywania tych witamin, jeśli tylko towarzyszy im stosowanie właściwej i zrównoważonej diety, są zaskakujące.

Poza tym są w stanie pomóc każdej osobie. Jedne z najnowszych badań, które przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych, wykazały choćby, że wysokie stężenie witaminy D u kobiet zwiększa ich płodność oraz poprawia zdrowie podczas ciąży.

Jednak powinnaś kontrolować ilość spożywanych witamin, ponieważ ich nadmiar może wywoływać znaczące problemy ze zdrowiem. Musisz dopasować ich spożycie do dawek zalecanych przez dietetyków i nie przekraczać tych limitów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ganceviciene, R., Liakou, A. I., Theodoridis, A., Makrantonaki, E., & Zouboulis, C. C. (2012). Skin anti-aging strategies. Dermato-Endocrinology, 4(3), 308–319. https://doi.org/10.4161/derm.22804
  • Mumford, S. L., Garbose, R. A., Kim, K., Kissell, K., Kuhr, D. L., Omosigho, U. R., … Schisterman, E. F. (2018). Association of preconception serum 25-hydroxyvitamin D concentrations with livebirth and pregnancy loss: a prospective cohort study. The Lancet Diabetes & Endocrinology, 6(9), 725–732. https://doi.org/10.1016/S2213-8587(18)30153-0
  • Anhê, F. F., Nachbar, R. T., Varin, T. V, Trottier, J., Dudonné, S., Le Barz, M., … Marette, A. (2018). Treatment with camu camu (Myrciaria dubia) prevents obesity by altering the gut microbiota and increasing energy expenditure in diet-induced obese mice. Gut, gutjnl-2017-315565. https://doi.org/10.1136/gutjnl-2017-315565

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.