Pośladki zgrabne i mocne dzięki tym 5 ćwiczeniom

Aby wzmocnić i ujędrnić pośladki, ćwiczenia trzeba wykonywać regularnie i sumiennie.
Pośladki zgrabne i mocne dzięki tym 5 ćwiczeniom
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pośladki to część kobiecego ciała, która także wymaga odpowiedniego traktowania i codziennej rutyny. Niemal każda z nas marzy o zgrabnym i jędrnym ciele oraz tak zwanych kobiecych kształtach, które przecież opierają się na ładnie zaokrąglonych i płynnych liniach.

Aby zadbać o swoje pośladki i nadać im odpowiednią jędrność, należy wykonywać konkretne ćwiczenia, skupiające się właśnie na tym obszarze ciała. Koniecznie czytaj dalej i dowiedz się, jakie sekrety kryją się za zgrabnymi i jędrnymi pośladkami.

Praca nad pośladkami nie jest prosta, jest to bowiem obszar ciała, na którym najczęściej zmagamy się z takimi problemami jak utrata jędrności skóry, rozstępy czy cellulit.

Aby zwalczyć tego rodzaju niedoskonałości i dodatkowo wzmocnić i ujędrnić pośladki, należy uzbroić się w cierpliwość, a także połączyć odpowiednie ćwiczenia z prawidłową dietą.

Unikaj tłuszczów nasyconych i wszelkich produktów wywołujących tworzenie się cellulitu i odkładanie tłuszczu na udach i pośladkach. Kiedy wprowadzisz już odpowiednie zmiany do swojej diety, czas przejść do aktywności fizycznej. Poniżej znajdziesz 5 najskuteczniejszych ćwiczeń na pośladki.

Jak prawidłowo ćwiczyć pośladki?

Zacznijmy od podstaw, czyli od tego, jak zbudowane są nasze pośladki. Przede wszystkim pośladek to nie jeden, a aż trzy odrębne mięśnie pośladkowe. Wobec tego za każdym razem należy wybierać ćwiczenia skoncentrowane na wszystkich z nich.

Są to: mięsień pośladkowy wielki (gluteus maximus), mięsień pośladkowy średni (gluteus medius) oraz mięsień pośladkowy mały (gluteus minimus). Za co odpowiadają poszczególne mięśnie?

Ćwiczenia z ciężarkami na mięśnie pośladków

Oto krótka charakterystyka:

 • Mięsień pośladkowy wielki to największy z mięśni.
 • Tuż nad nim znajduje się mięsień pośladkowy średni.
 • Mięsień pośladkowy mały znajduje się poniżej wielkiego. To właśnie on odpowiada za zaokrąglony kształt pośladków.

Wykonywanie przypadkowych ćwiczeń bez świadomości, na co i w jaki sposób mają wpływać, nie przyniesie Ci oczekiwanych rezultatów, a wręcz może prowadzić do kontuzji.

Właśnie dlatego poniżej znajdziesz kilka ćwiczeń angażujących wszystkie mięśnie pośladkowe w jak najbardziej intensywny sposób. Pozwoli Ci to na osiągnięcie wymarzonych efektów w szybki i bezpieczny sposób.

Ćwiczenia wzmacniające i ujędrniające pośladki

1. Przysiady

Przysiady to najprostsze i najbardziej znane ćwiczenie wzmacniające i ujędrniające pośladki. Oczywiście mówiąc o przysiadach tak naprawdę nie mamy na myśli jednego ćwiczenia, ale całą listę wariantów, dzięki którym możesz popracować nad poszczególnymi partiami mięśni, z różnym natężeniem i intensywnością.

Na skuteczne ujędrnienie pośladków szczególnie polecamy stopniowe zwiększanie obciążenia.

Przysiady z obciążeniem na ładne posladki

Zacznij od przysiadów bez ciężarków, a dopiero później stopniowo wybieraj coraz większe obciążenia. Jak prawidłowo wykonywać przysiady?

 • Stań prosto i rozstaw nogi co najmniej na szerokość bioder.
 • Ugnij nogi w kolanach, tak aby linia kolan nie wystawała poza palce stóp.
 • Wypchnij biodra w tył.
 • Zejdź tak nisko jak tylko potrafisz.
 • Wróć do pozycji wyjściowej.
 • Wykonuj około 5 serii po 10 przysiadów.
 • Jeżeli czujesz, że podczas wykonywania ćwiczenia obciążasz przede wszystkim nogi, rozstaw je trochę szerzej i staraj się sięgnąć pośladkami mocniej w tył.

2. Przysiady ,,sumo”

Ćwiczenie to jest idealne, by wzmocnić wewnętrzne mięśnie pośladkowe. Możesz wykonywać je z dwoma niewielkimi ciężarkami trzymanymi wzdłuż ciała, lub też z jednym większym, który umieścisz pomiędzy nogami.

Przysiad z ciężarkami na ładne posladki
 • Stań prosto, rozstaw nogi szeroko, kierując kolana na zewnątrz.
 • Wykonaj przysiad aż uda znajdą się równolegle do podłoża.
 • Jeśli wybrałaś wariant z jednym ciężarkiem, kieruj go w stronę podłogi pomiędzy nogami.
 • Jeśli czujesz pracę pośladków, to znak, że wykonujesz to ćwiczenie prawidłowo.
 • Wykonaj 5 serii po 10 powtórzeń.

3. Przysiad z podskokiem na pośladki

To kolejna wariacja na temat klasycznego przysiadu. Jedyną różnicą jest fakt, że podczas unoszenia, należy wyskoczyć do góry, wyprostować nogi i wylądować z powrotem na nogach lekko ugiętych. Wykonaj przysiad, skocz i odpocznij 10 sekund. Powtarzaj w takich interwałach przez 5 minut.

4. Wykroki

Jest to jedno z najskuteczniejszych ćwiczeń, które przyniesie Ci wiele korzyści, jeśli chodzi o jędrność i kształtność pośladków.

 • Stań prosto, wyprostuj plecy i wykonaj wykrok, zginając nogę w kolanie.
 • Możesz wykorzystać ciężarki i uginać ręce wraz z wykonywaniem wykroku.
 • Staraj się utrzymywać równowagę i wykonywać wykroki płynnie, bez przerw.
 • Wykonaj 5 serii po 10 powtórzeń.

5. Unoszenia są dobre na pośladki

To ostatnie z najbardziej polecanych na pośladki ćwiczeń fizycznych. Możesz wykonywać je z ciężarkami, ale na początku nie jest to konieczne.

Unoszenie nogi na jędrne pośladki
 • Uklęknij i przyjmij pozycję na czworaka.
 • Utrzymuj plecy prosto.
 • Jedną nogę – ugiętą w kolanie, unieś do linii biodra.
 • Wytrzymaj kilka sekund, a następnie powoli opuść.
 • Bardzo ważne w tym ćwiczeniu jest utrzymywanie napięcia w pośladkach, zwłaszcza podczas odkładania nogi na miejsce.
 • Jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie ciężarków, możesz umieścić je pod kolanem (co zwiększy intensywność ćwiczenia) lub też wziąć ciężarek do przeciwstawnej dłoni i wyciągać dłoń przed siebie.
 • Wykonuj serie po 5, 10 lub 15 powtórzeń.

Koniecznie wypróbuj te ćwiczenia już dziś, a w krótkim czasie zaobserwujesz wspaniałe efekty. Powodzenia!

To może Cię zainteresować ...
Ćwiczenia z krzesłem na piękne ciało
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Ćwiczenia z krzesłem na piękne ciało

Jeżeli marzy Ci się pięknie uformowane, giętkie ciało, koniecznie wykonuj te proste ćwiczenia z krzesłem. Już po kilku dniach zauważysz różnicę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • María, A., Mar, D., Guisado, S., María, I., López, M., & Arbelo, C. G. (2014). Jóvenes y culto al cuerpo: Consecuencias de los ejercícios abdominales clásicos sobre el suelo pélvico. Archivos de Medicina Del Deporte.
 • Sierra, M. (1972). Qué es el yoga. Paula.
 • López Bárcena, J. J., Ortiz, M. G. G. D. C., & Gutiérrez, M. C. R. (2006). Actividad física en estudiantes universitarios: Prevalencia, características y tendencia. Medicina Interna de Mexico. https://doi.org/10.1191/0969733004ne712oa

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.