Popcorn — jakie właściwości zdrowotne kryje?

Możecie wierzyć lub nie - kubek popcornu zawiera jedynie 30 kcal - 5 razy mniej niż porcja chipsów. Przy tym jest bogaty w minerały i przeciwutleniacze.
Popcorn — jakie właściwości zdrowotne kryje?
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy kiedykolwiek przypuszczałeś, że popcorn może przynieść korzyści Twojemu organizmowi? Najczęściej po tę przekąskę sięgamy podczas seansu w kinie lub gdy wygodnie usadowieni na domowej kanapie decydujemy się na oglądanie filmy.

Nieświadomi niczego nie zdajemy sobie sprawy, że wraz z prażoną kukurydzą dostarczamy naszemu ciału wiele zdrowotnych składników.

Popcorn przede wszystkim jest bogaty w błonnik, znajdziemy w nim również związki fenolowe, przeciwutleniacze, witaminy z grupy B oraz mangan i magnez.

Jak popcorn wpływa na Twój organizm?

Trawienie

W związku z tym, że popcorn powstaje z pełnych ziaren, znajdziemy w nim pokłady błonnika, a oprócz tego jest bogaty w minerały, witaminy z grupy B, witaminę E. Wysoka zawartość błonnika pomaga w regularnym i szybkim wypróżnianiu.

Płaski brzuch

Zapobiega również zaparciom i utrzymuje w zdrowiu układ pokarmowy.

Obniżanie poziomu cholesterolu we krwi

Inną zaletą popcornu jest jego zdolność do usuwania nagromadzonego nadmiaru cholesterolu na ścianach naczyń krwionośnych. Dodatkowo zmniejsza on ryzyko występowania chorób sercowo-naczyniowych, miażdżycy, zawałów serca oraz udarów mózgu.

Zmniejsza również wartość ciśnienia, dzięki czemu serce może wykonywać spokojniej swoją pracę i nie wkładać tyle wysiłku w transportowanie krwi przez zatkane żyły i tętnice.

Redukcja poziomu cukru we krwi

Jeżeli organizmowi dostarczana jest odpowiednio wysoka ilość błonnika, z łatwością reguluje ono poziom cukru we krwi. Stwierdzono, że poziom insuliny jest dużo lepszy niż u osób, które dostarczają niewystarczającą ilość błonnika.

Kontrola poziomu cukru we krwi jest szczególnie istotna dla osób cierpiących na cukrzycę, dlatego popcorn jest zalecany właśnie im.

Właściwości przeciwrakowe

Wyniki badań przeprowadzanych w ostatnich latach znacznie zaskoczyły naukowców. Okazało się bowiem, że popcorn jest źródłem niezliczonej ilości przeciwutleniaczy. Między innymi znajdziemy w nim związki fenolowe, które są jednym z najsilniejszych antyoksydantów, które można dostarczyć ciału.

Oprócz tego badania wykazały, że spożywanie popcornu dostarcza więcej przeciwutleniaczy do Twojego organizmu niż dzienna porcja warzyw i owoców! Przeciwutleniacze to związki chemiczne, które mają zdolność do oczyszczania organizmu i eliminowania z niego nagromadzonych wolnych rodników.

Są one ubocznym produktem metabolizmu komórkowego, a ich występowanie ma bezpośredni związek z pojawianiem się wielu chorób między innymi nowotworów.

Działanie przeciwstarzeniowe

Występowanie wolnych rodników jest również ściśle związane z oznakami starzenia się organizmu.

Ich działalność powoduje powstawanie zmarszczek, plamek starczych, zwyrodnienie plamki żółtej czy ślepotę, osłabienie mięśni, zaburzenia funkcji poznawczych, osteoporozę, chorobę Alzheimera, utratę włosów i wiele innych.

Popcorn pomoże w utrzymaniu jak najlepszej formy aż do późnej starości, a wszystko dzięki potężnej dawce antyoksydantów, które zwalczają skutki działalności wolnych rodników.

Popcorn, a odchudzanie

Jeden kubek popcornu zawiera jedynie 30 kcal — 5 razy mniej niż ta sama ilość tłustych chipsów. Ponadto po zjedzeniu takiej ilość przekąski czujesz się najedzony, jak i hamowana jest produkcja hormonu odpowiedzialnego za uczucie głodu — greliny.

Popcorn w misce

Należy jednak pamiętać, że wszystkie te korzyści dostarczymy organizmowi, jedząc popcorn solo. Oznacza to, że nie wolno do niego dodawać soli, masła czy też innych środków aromatyzujących lub słodzących.

Ciepło jest wystarczającym czynnikiem do wytworzenia popcornu, dlatego zaleca się unikanie stosowania oliwy z oliwek, czy innych olejów roślinnych w procesie przygotowania. Jest to związane z tym, że mogą one wpłynąć na zawartość polifenoli, które znajdują się w ziarnach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.