Pędzle do makijażu - 20 rodzajów

Rozświetlanie, konturowanie i korygowanie to tylko kilka efektów makijażu, które wyróżniają się bardziej, jeśli użyjesz odpowiednich narzędzi. Czy masz swój zestaw pędzli? Wyjaśniamy, jak z niego korzystać.
Pędzle do makijażu - 20 rodzajów

Ostatnia aktualizacja: 19 marca, 2023

Istnieje kilka podstawowych narzędzi do makijażu, których naprawdę nie może zabraknąć w Twojej kosmetyczce, ale są też przeróżne pędzle do makijażu, z których każdy ma wyjątkowy cel, jeśli chodzi o tę sztukę. Nie musisz być profesjonalistką, aby zastosować sztuczki optymalizujące makijaż, o ile używasz odpowiednich narzędzi we właściwy sposób.

Ponieważ jest tak wiele pędzli, i często bardzo podobnych do siebie, prawdopodobnie możesz być trochę zdezorientowana, gdy ich używasz. Aby pomóc Ci w pełni wykorzystać ich zalety, oto przewodnik po rodzajach i funkcjach każdego pędzla do makijażu.

Czym są pędzle do makijażu?

Pędzle do makijażu to narzędzia, które zapewniają lepsze krycie i ułatwiają aplikację kosmetyków. Składają się z rękojeści zwykle wykonanej z żywicy, tworzywa sztucznego lub drewna, której wydłużenie pozwala na wygodne posługiwanie się nimi.

Istotą tych narzędzi do makijażu jest ich włosie, ponieważ służy ono jako nośnik do przenoszenia produktu na skórę. W zależności od ułożenia i grubości włosia, można dotrzeć do każdego miejsca na twarzy.

O ich zaletach przekonasz się, gdy zobaczysz, jaki efekt może mieć Twój makijaż. Wygląda zupełnie inaczej, gdy użyjesz odpowiednich pędzli, zamiast używać tego samego przedmiotu do nakładania wszystkich produktów.

Ponadto pędzle i szczoteczki to narzędzia niezbędne w szczególnych przypadkach, takich jak techniki makijażu korekcyjnego. Dzięki swojej precyzji lepiej ukrywają niedoskonałości skóry, takie jak przebarwienia, trądzik, blizny.

Rodzaje pędzli i szczoteczki do makijażu

Wiele marek do makijażu oferuje własne linie pędzli, w podstawowych wersjach oraz w zestawach zawierających wszystkie kategorie. Niezależnie od tego, czy kupujesz zestaw podstawowy, czy kompletny, należy wybrać wysokiej jakości pędzle.

Jednym z kluczy do wyboru najlepszych narzędzi do makijażu jest wiedza o ich rodzajach. Podział zależy od rozmiaru, materiału wykonania, oferowanego wykończenia i długości pasm. W odniesieniu do tych cech przyjrzyjmy się różnym typom.

Zanim zaczniemy, ważne jest, aby pamiętać, że beauty blender nie należy do kategorii pędzli, chociaż to bardzo wygodne narzędzia, jeśli chodzi o niektóre rodzaje aplikacji.

1. Małe pędzle do makijażu

Są to pędzle, których używasz do konturowania ust, nosa i oczu. Stosuje się je do obszarów, które wymagają dużej precyzji. Chodzi o punkty wymagające minimalnych dotknięć, w których sprawdzają się kompaktowe narzędzia.

2. Średnie pędzle do makijażu

Te narzędzia służą do makijażu regionów pośrednich, takich jak kości policzkowe.

3. Duże pędzle

Ich objętość sprawdza się w miejscach wymagających dużego pokrycia. Zwłaszcza przy aplikacji pudrów, podkładów i kremów BB.

Brocha de maquillaje mediana.
Rozmiar pędzla pozwala na dokładniejsze wykończenie lub szybkie pokrycie dużych powierzchni.

4. Naturalne pędzle

Są to pędzle, których włókna pochodzą z sierści zwierząt. Są bardziej miękkie i polecane do aplikacji pudrowych.

5. Pędzle syntetyczne

Tego typu pędzle do makijażu mają zastąpić pędzle pochodzenia naturalnego i starczają na dłużej. Fundacja Doradztwa i Działań w Obronie Zwierząt podkreśla jakość tych przyborów, wspominając o właściwościach antybakteryjnych i promując ochronę zwierząt.

6. Pędzle Goupillon

Jest to szczoteczka specjalnie zaprojektowana do rzęs, ponieważ sprzyja zaopatrzeniu ich w tusz, bazę lub serum.

7. Wachlarzowe pędzle do makijażu

Są to pędzle do lekkich pudrów; zapewniają dobry poślizg i zapobiegają tworzeniu się grudek. Krawędź wachlarza służy do nakładania rozświetlacza oraz do rozcierania cieni w kącikach oczu.

8. Zaokrąglone pędzle

Pędzle z takim ścięciem zbierają substancje w małych proporcjach. Są również często używane do pudrów, ale dla większego krycia. Zwykle stosuje się je na policzkach.

9. Szpiczaste pędzle

Są to precyzyjne instrumenty polecane do wykonywania ruchów w określonych obszarach twarzy. Na przykład są bardzo przydatne do korygowania cieni pod oczami, efektów przydymienia w oczodołach i konturów.

10. Płaskie pędzle do makijażu

Zapewniają szerokie i naturalne krycie, ponieważ równomiernie rozprowadzają płynne kosmetyki, wykonując rodzaj zamaszystego ruchu. Ten typ może być również używany do korektorów i podkładu.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Makijaż jednowarstwowy: o co chodzi w tym trendzie piękna w TikTok All?

11. Pędzle dwuwłosiowe, tzw. skunksy

Pędzle te łączą w sobie włókna naturalne i syntetyczne. Są uniwersalne, przeznaczone do lekkiego polerowania.

12. Pędzle do makijażu typu koci język

Ich zaokrąglona główka i zaokrąglona płaszczyzna służą do głębokiego, mocnego pokrycia. Jednym z kosmetyków, z którym ten pędzel dobrze współpracuje, jest korektor.

pędzle do makijażu
Pędzle wachlarzowe i zaokrąglone przeznaczone są do aplikacji pudru.

13. Pędzle fazowane

Mają ukośny profil, który dostosowuje się do funkcji. Idealnie celują w oczodół i kości policzkowe.

14. Owalne pędzle do makijażu

Określane również jako szczoteczki ze względu na ich kształt podobny do szczoteczki do zębów, te pędzle mają gęstą, jedwabistą główkę, która idealnie nadaje się do pokrycia przypominającego aerograf. Duże mogą mieszać i nakładać produkty. Małe pomogą ci wykończyć okolice oczu.

15. Długie pędzle

Długie pędzle ułatwiają ruchy, zapewniając bezbłędne blendowanie, zwłaszcza w przypadku cieni i brokatów. Technika polega na wykonaniu zamkniętych mini kółek w celu rozprowadzenia kosmetyku.

16. Krótkie pędzle do makijażu

Wygląd tych narzędzi do makijażu jest kompaktowy i obsługują więcej kosmetyków, odpowiednio je rozprowadzając.

17. Pędzle do ust

Nazwa zdradza ich wygląd i zastosowanie. Istnieją pędzle do konturowania lub wypełniania ust. Są niezwykle cienkie i twarde, co pozwala na większą precyzję podczas malowania warg.

18. Pędzle do eyelinera

Są to krótkie, płaskowłose pędzelki, które rozmywają eyeliner lub korygują makijaż oczu. Niektóre mają ścięty krój, podczas gdy inne wyglądają jak pędzel. Do tej kategorii należą też przybory do makijażu w kształcie ołówka, które można stosować na górnej i dolnej powiece.

pędzle do makijażu oczu
Nałożenie eyelinera to czynność wymagająca dużej precyzji, dlatego niezbędne są cienkie pędzle.

19. Pędzle do pudru słonecznego

Są to szczoteczki o średniej długości krzaczastego włosa, które osiągają równomierne wykończenie, poruszając się w kółko.

20. Pędzle do makijażu brwi

Często zdarza się, że te narzędzia mają zagięty koniec do wypełniania brwi, podczas gdy drugi koniec ma spiralne włosie, które nadaje kształt podczas rozpraszania cienia lub żelu.

Dlaczego warto używać pędzli do makijażu?

Pędzle do makijażu i narzędzia przypominające pędzle to idealna alternatywa dla kontrolowania ilości produktu dostarczanego na skórę. Jeśli zastosujesz dobrą technikę, uzyskasz naturalne, jednolite wykończenie bez różnic w karnacji.

Ponadto korzystanie z pędzli jest korzystne, ponieważ odpowiednio dbasz o higienę twarzy. W rzeczywistości laboratorium R-Biopharm twierdzi, że duża liczba mikroorganizmów może dostać się do kosmetyków przez ręce i usta. Oznacza to, że jeśli nałożysz makijaż palcami, możesz przenieść bakterie i zaszkodzić zdrowiu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.