Czym jest technika wizażu i dlaczego ma wpływ na makijaż?

Technika wizażu stała się punktem wyjścia do osiągania lepszych rezultatów makijażu. Na czym ona polega? Dowiedz się tutaj!
Czym jest technika wizażu i dlaczego ma wpływ na makijaż?

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 19 listopada, 2022

Technika wizażu to termin, w którym słowo „visage” pochodzi z francuskiego i oznacza „twarz”. Na tej podstawie możemy powiedzieć, że technika wizażu opiera się na szczegółowym badaniu twarzy, aby znaleźć jej mocne strony i podkreślić je makijażem.

Jest to technika szeroko stosowana w świecie mody. Pomaga każdej osobie dobrać ubrania, które najlepiej do niej pasują, fryzury zgodne z fizjonomią twarzy i makijaż, który najlepiej uwydatnia atrakcyjne cechy. Przyjrzyjmy się bliżej, na czym się opiera i jak stosuje się go w makijażu.

Czym jest technika wizażu?

Profesjonalni wizażyści przy każdym kliencie stają przed nowym wyzwaniem. Istnieją jednak ogólne cechy, które klasyfikują twarze jako owalne, okrągłe, kwadratowe i tak dalej. Staje się to punktem wyjścia do tej pracy.

W tym kontekście technika wizażu pomaga przeanalizować każdy ze składników twarzy i ocenić, jak wykonać makijaż, aby osiągnąć najlepszy możliwy wynik. Stworzona przez Claude’a Juillarda, zajmuje się badaniem kształtów i proporcji twarzy jako całości w celu spersonalizowania makijażu.

Jego celem jest podkreślenie cech i wydobycie piękna każdej osoby. Obejmuje więc oczy, brwi, rzęsy, nos, kości policzkowe, usta, podbródek, a nawet włosy i sylwetkę osoby, która ma być umalowana.

wizagizm
Technika wizażu uwzględnia specyficzne cechy twarzy, aby uzyskać lepsze wykończenie makijażem.

Uważamy, że możesz również przeczytać ten artykuł: Makijaż jednowarstwowy: czym jest ten trend w urodzie w TikTok All About?

Technika wizażu: typy twarzy

Kształt twarzy można podzielić na kilka kategorii, zawsze biorąc pod uwagę jej cechy. Do podziału twarzy służą trzy strefy:

  1. Strefa intelektualna, która mierzona jest od skóry głowy do brwi, czyli czoła.
  2. Afektywna, który obejmuje odległość od brwi do nasady nosa.
  3. Strefa wrażliwa, która pokrywa podstawę nosa aż do podbródka.

Pamiętajmy, że zawsze mówimy ogólnie i że poniższa klasyfikacja może się różnić w mniejszym lub większym stopniu.

Twarz owalna

Mówiąc o makijażu, ten typ twarzy to ideał, ze względu na proporcje, które zachowuje jej kształt. Wielu specjalistów od makijażu dąży do osiągnięcia efektu, który naśladuje ten typ twarzy. Na owalnej twarzy można wykonać dowolny makijaż.

Okrągła twarz

Jak sama nazwa wskazuje, ta twarz tworzy niemal idealny krąg, który promieniuje delikatnością i powabnością. Techniki stosowane, aby zbliżyć jej kształt do owalu, polegają na użyciu cieni na skroniach i podbródku. Podobnie na kontur czoła i zewnętrzną krawędź oczu zaleca się zastosować bazę w ciemniejszym odcieniu.

Twarz kwadratowa

W tym przypadku szczęki i czoło są dobrze zaznaczone. Ideą jest złagodzenie tych rysów poprzez nałożenie cienia na czoło i brodę, skupiając go na kącikach twarzy. Makijaż powinien być zaokrąglony, dokładnie tak, aby przypominał twarz owalną.

Wydłużona twarz

Nazywana również prostokątną twarzą, ma kwadratowy podbródek, dobrze zarysowane skronie i szczękę, a odległość między czołem a podbródkiem jest duża. Celem dobrego makijażu jest zastosowanie cieni na skroniach i podbródku.

Twarz trójkątna

Tutaj podbródek jest wyraźnie szerszy niż czoło. Często używa się cienia w środkowej części podbródka i po bokach czoła. Podobnie oświetlone są boki żuchwy, a róż nakładany jest kolistymi ruchami na górną część kości policzkowych.

Odwrócona trójkątna twarz

Ta twarz jest odwrotnością poprzedniej; okolica czoła jest szeroka, a podbródek węższy. W tym przypadku podkreśla się brwi i nadaje im kształt łuku.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Kilka sztuczek makijażu i fryzur, aby zaoszczędzić czas rano

Części twarzy a technika wizażu

Jak wspomniano powyżej, twarz składa się z różnych części, a każda z nich ma swoją własną charakterystykę.

Czoło

Czoło może być wyższe lub niższe niż ogólnie przyjęty standard czy wzór. W każdym razie włosy służą do wyrównania jego wymiarów. Jeśli czoło jest wysokie, grzywka, która zajmuje część jego powierzchni, posłuży do ukrycia jego rozmiaru.

W przypadku makijażu zaleca się uważać na ilość rozświetlacza, którą nakłada się na tę część twarzy. Używanie ciemniejszych tonów w obszarze, w którym zaczynają się włosy, da wrażenie zwężenia.

Wręcz przeciwnie, niższe czoła muszą być podświetlone, aby uzyskać efekt szerokości. Zaleca się również jaśniejsze odcienie i cienkie brwi, aby nie zabierały miejsca z samego czoła.

Nos

Jest to jeden z najbardziej kontrowersyjnych elementów twarzy, ponieważ niestety standardy urody ustanawiają idealny kształt, który bardzo niewiele osób posiada naturalnie. W przypadku małych nosków sugeruje się nałożenie jasnych kolorów na środek.

Szerokie nosy będą lepiej wyglądać z cieniem od końca brwi do czubka. W przypadku nosów orlich – które mają zakrzywienie w dół – zaleca się nałożenie cienia na przegrodę i końcówkę.

Podbródek

Niektóre podbródki mają wcięcie, które sprawia, że są bardziej wyeksponowane. Jeśli tak, można zastosować ciemniejszy korektor. Z drugiej strony, wydłużone twarze z wąskimi podbródkami wolą rozświetlacz po bokach, aby je nieco poszerzyć. Wreszcie szeroki podbródek będzie potrzebował ciemnych tonów, aby wyrównać proporcje.

technika wizażu
Aby zastosować technikę wizażu podczas nakładania makijażu na twarz, należy wziąć pod uwagę kluczowe elementy, takie jak kształt podbródka, nosa i czoła.

Technika wizażu i jej znaczenie w makijażu

Wiele osób może sądzić, że technika wizaż służy jedynie ujednoliceniu stylów i rysów twarzy, i że w ten sposób traci się indywidualne cechy. Tymczasem ta technika wykorzystuje tylko szczegółowe zbadanie typu twarzy, aby zaoferować makijaż, który najlepiej do niej pasuje. Czy odważysz się wprowadzić jej zasady w życie?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • SIERRA ACOSTA, M. I. (2014). Maquillaje. Ediciones Paraninfo, SA.
  • Cintero, G. (1996). Morfología y visagismo: manual técnico para peluquería. Asociación de peluqueros de Navarra.
  • Vázquez Valencia, M. B. (2022). Consultorio de moda e imagen(Bachelor’s thesis, Quito).
  • Draelos ZD. Facial skin care products and cosmetics. Clin Dermatol. 2014 Nov-Dec;32(6):809-12. doi: 10.1016/j.clindermatol.2014.02.020. Epub 2014 Oct 29. PMID: 25441474.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.