Orientalna dekoracja: 10 wskazówek, które możesz zastosować w swoim domu

Orientalna dekoracja jest równie egzotyczna, co przykuwająca uwagę. Czytaj dalej i dowiedz się, jak sprawić, by Twój dom wyglądał jak mały zakątek Azji.
Orientalna dekoracja: 10 wskazówek, które możesz zastosować w swoim domu

Ostatnia aktualizacja: 29 grudnia, 2023

Orientalna dekoracja często pojawia się w sklepach, domach, mieszkaniach i w wielu innych miejscach. To bardzo modny obecnie trend, w którym wykorzystuje się motywy inspirowane różnymi kulturami azjatyckimi.

Posągi Buddy, chińskie wazy i porcelana, lampy w kształcie kuli i przegrody lub parawany pomagają przekazać ideę spokoju i wyciszenia, biorąc pod uwagę niektóre zasady feng shui.

Jeśli chcesz osiągnąć ten egzotyczny i kojący efekt, czytaj dalej i poznaj nasze proste i praktyczne wskazówki, które możesz zastosować w swoim domu.

Czym się wyróżnia orientalna dekoracja?

Kiedy mówimy o „dekoracji orientalnej”, termin ten może wydawać się nieco niejasny, ponieważ obejmuje ogromną różnorodność kultur. Z jednej strony mamy kraje o wpływach arabskich, na tak zwanym Bliskim Wschodzie; potem Indie; a na Dalekim Wschodzie dominują Chiny i Japonia.

Nie umniejszając wpływu innych kultur, to właśnie te ostatnie kraje najbardziej inspirują trend, o którym mówimy. Przede wszystkim przy projektowaniu wnętrz uwzględniają niektóre zasady feng shui.

Istnieje jednak wiele odmian stylu w ramach dekoracji orientalnej. Mając to na uwadze, zobaczmy pewne cechy, które dostosowano do kultury Zachodu:

 • Możliwość łączenia ze sobą kilku stylów.
 • Celem jest stworzenie harmonii i spokoju oraz zaproszenie do relaksu.
 • Można zaobserwować kontrasty między elementami o zimnych tonacjach i ciepłych barwach.
 • Dekoracja orientalna polega na wykorzystaniu elementów o znaczeniu symbolicznym, a nawet duchowym.
 • W niektórych przypadkach istnieje tendencja do minimalizmu, chociaż w innych występuje większa obfitość elementów.

Najlepsze wskazówki dotyczące orientalnej dekoracji w domu

Jeśli inspiruje cię dekoracja orientalna, warto pomyśleć nie tylko o wkomponowaniu motywów chińskich czy japońskich. Musisz wziąć pod uwagę pewne zasady dotyczące mebli, kolorów i ogólnej harmonii przestrzeni.

1. Powściągliwość i równowaga

Dekoracja orientalna ma na celu poszukiwanie harmonijnego wnętrza. Nie musi to oznaczać minimalizmu, ale należy unikać przesady w zdobieniach.

Chodzi o to, by dążyć do powściągliwości i równowagi. Ważne jest, aby pamiętać o takim rozmieszczeniu mebli i elementów, które pozwoli zachować zdrową wagę wizualną. W tym celu trzeba bawić się kształtami, rozmiarami i tonami.

Oczywiście nie zawsze oznacza to zachowanie rygorystycznej symetrii, ale raczej uporządkowanie. Wszystko powinno mieć swoje miejsce, mając na uwadze zarówno funkcjonalność, jak i estetykę.

orientalne porady dekoratorskie
Orientalny styl inspirowany Japonią jest czysty, z niewielką ilością przedmiotów w pokojach.

2. Wykorzystaj naturalne elementy

Z jednej strony zaleca się stosowanie materiałów naturalnych, a nie syntetycznych. To znaczy bez plastiku. Zamiast wprowadza się meble wykonane z kamienia, drewna, papieru ryżowego, jedwabiu lub bambusa.

Mają one symboliczną wartość połączenia z ziemią. Ponadto dają różnorodne możliwości uzyskania ciekawych efektów w przestrzeniach, ponieważ bardzo dobrze ze sobą współgrają.

Można też dodać małą fontannę lub inne elementy dźwiękowe (szum wodospadu, odgłos bryzy) oraz zapachy, aby mieć poczucie zanurzenia się w naturze.

 

3. Miękkie odcienie z żywymi akcentami

Zgodnie z poprzednim punktem, orientalna dekoracja wykorzystuje odcienie natury, zwłaszcza delikatne kolory, takie jak beże i brązy, przywodzące na myśl piasek lub drewno. Czasem pojawia się zielony, kojarzony z roślinnością.

Często stosuje się również biel na ścianach lub meblach. Ale dla kontrastu można zastosować akcenty bardziej wyrazistych kolorów, takich jak czerwony i pomarańczowy. Złoto i brąz to z kolei bardzo charakterystyczne motywy na wazach czy posągach.

4. Oświetlenie

Oświetlenie jest rozproszone, z tendencją do przewagi światła naturalnego. W tym celu zaleca się umieszczenie paneli z papieru ryżowego.

Efekt ten można również uzyskać w przypadku lamp, aby stworzyć atmosferę większej intymności. Charakterystycznym elementem orientalnej dekoracji są abażury w kształcie balonów, wykonane z bambusa i papieru.

5. Niskie meble

Ogólnie przeważają meble niższe niż w aranżacjach zachodnich. Siedzisko typowej sofy ma około 60 centymetrów wysokości, podczas gdy arabska majli znajduje się zaledwie 15 centymetrów nad ziemią.

Oczywiście stoliki kawowe powinny mieć wysokość proporcjonalną do siedziska. W połączeniu z niewysokimi meblami, przyczynia się to do wrażenia większej przestrzeni.

Podobnie w sypialni stosuje się niskie łóżka, składające się czasem tylko z maty lub materaca na podłodze. Chociaż mówi się, że spanie na podłodze nie jest zbyt dobre, jeśli chodzi o zdrowie pleców i szyi.

Meble powinny być wykonane z drewna (cedr lub teka). Uwagę zwracają raczej linie proste, podobnie jak mocno lakierowane powierzchnie. Nie powinno też zabraknąć jedwabnej poduszki.

6. Dywany i tatami

Dywany użyte w orientalnej dekoracji współgrają z powściągliwym charakterem. Innymi słowy, wzory perskie lub tureckie nie wchodzą w zakres tego stylu. Chodzi raczej o projekty minimalistyczne, utrzymane w jednym tonie, w odcieniach beżu lub ziemi. Podobnie w salonie, jadalni lub sypialni umieszcza się tradycyjne japońskie maty tatami.

7. Drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne, takie jak te, które widzimy w filmach, nazywane są shoji. Charakteryzują się tym, że nie tylko pomagają zaoszczędzić miejsce, ale także filtrują światło, tworząc komfortową atmosferę. Wykonane są z drewna i papieru ryżowego.

8. Orientalna dekoracja obejmuje ogród zen

Orientalna dekoracja jest niekompletna bez ogrodu zen. Wykonany z piasku, żwiru i kamieni stanowi idealną przestrzeń do medytacji i refleksji filozoficznej.

Jeśli nie masz miejsca na pełnowymiarowy, możesz kupić miniaturowy. Spełnia więc funkcję elementu dekoracyjnego.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Trzy pomysły na dekorowanie sufitów w Twoim domu

9. Ozdoby i dodatki dekoracyjne

Nie można też nie wspomnieć o ozdobach uzupełniających orientalną dekorację, z których część jest typowa dla symboliki tradycyjnych japońskich domów. Do najczęściej używanych należą następujące:

 • Wazony: istnieje wiele różnych typów, takich jak biało-niebieskie w stylu dynastii Ming; lub piękna satsuma z przewagą złota.
 • Obrazy i gobeliny z tymi samymi lub innymi motywami, w tym chińskie ideogramy, yin i yang lub trygramy I-Ching.
 • Małe posągi: na przykład Budda, samuraj, gejsza, miniaturowe pagody lub mały kot poruszający łapą (maneki neko).
 • Lampy, świeczniki i kadzidełka.
orientalne porady dekoratorskie
Posągi Buddy umieszcza się w orientalnej dekoracji w przekonaniu, że sprzyjają pomyślności miejsca.

10. Inne pomysły i zalecenia dotyczące orientalnego dekorowania

Dekoracja orientalna obejmuje wiele różnych stylów. Dlatego możemy skłaniać się ku jednemu z nich lub dawać pierwszeństwo charakterystycznym elementom jednej kultury przed drugą:

 • Styl japoński jest bardziej minimalistyczny.
 • Chiński styl zwykle zawiera dużo czerwieni i jasnożółtego.
 • Wystrój w stylu arabskim ma tendencję do wykorzystywania geometrycznych elementów.
 • Styl hinduski jest natomiast dość kolorowy.

Daleki Wschód w domu

Dekorowanie w stylu orientalnym może być tak proste, jak umieszczenie gobelinu, porcelany i kilku paneli. To znaczy, że nie musisz przeładowywać swojej przestrzeni przedmiotami. Jest to raczej trend, który, choć wciąż egzotyczny, jest nieco bliższy minimalizmowi.

Z drugiej strony, jeśli nie możesz lub nie chcesz modyfikować całego domu, możesz urządzić mały pokój herbaciany. Wstawiasz niski stolik i kilka pięknych czajników i filiżanek. Nie zapomnij o dywanie przy wejściu, w większości kultur orientalnych zdejmowanie butów przed wejściem do pokoju jest normalnym zwyczajem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Álvarez, J. (2008). Feng Shui: El Arte del diseño: creando armonía en el espacio y en el tiempo. Buenos Aires – Argentina, Ed. Kier.
 • Evraud, M., & Le Hardy, S. (2006). Cómo aplicar el Feng Shui: Claves para el hogar, el jardín, el trabajo, el amor y la amistad. Barcelona – España, Ed. Amat.
 • Falqui, R. (2014).  La simbologia negli interni delle case giapponesi tradizionali (Tesis de maestría). Universidad Politécnica, Valencia – España.
 • Lianhui, L., Shan, W., Jin, R. & Ding, X. (2022). Chinese decorative color based on improved AlexNet in interior decoration design. Hindawi. https://doi.org/10.1155/2022/2358905.
 • McGovern, S. (2016). The Ryôan-Ji zen garden: textual meanings in topographical form view all authors and affiliations. SAGE Journals, Volume 3(3). https://doi.org/10.1177/1470357204045787
 • Van Tonder, G., Lyons, M. & Ejima, Y. (2002). Visual structure of a Japanese Zen garden. Nature vol. 419, pp. 359–360.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.