Feng Shui - 9 błędów, których należy unikać w wystroju wnętrz

Unikanie błędów w dekoracji opartej na feng shui jest kluczowe dla cyrkulacji dobrych energii. Koniecznie dowiedz się, jakich elementów należy unikać.
Feng Shui - 9 błędów, których należy unikać w wystroju wnętrz

Ostatnia aktualizacja: 10 marca, 2023

Pomijanie domowych napraw, gromadzenie przedmiotów czy nadużywanie monochromatycznych kolorów to tylko niektóre błędy dekoratorskie, których według feng shui należy unikać. Ta chińska filozofia opiera się na harmonii otoczenia, dlatego proponuje szereg podstawowych zasad przyciągania dobrych wibracji.

Z tą samą intencją niektórzy porządkują przestrzenie, nie biorąc pod uwagę, że niektóre z ich aranżacji nie uzupełniają systemu, ale przeszkadzają w jego poprawnej realizacji. Warto więc poznać błędy, które utrzymują pozytywną energię z dala od domu.

Feng shui i jego dekoracyjny wpływ

Znaczenie terminu to „droga wiatru i wody”.

Encyklopedyczny wpis z National Geographic podaje, że feng shui opiera się na taoistycznej wierze w chi lub siłę życiową, która zamieszkuje wszystko i jest równoważona przez przeciwstawne energie yin i yang.

Chociaż praktyka feng shui wywodzi się z Chin, obecnie jest szeroko rozpowszechnionym trendem w kulturze zachodniej i jest wdrażana na przykład w architekturze i dekoracji wnętrz.

Science: History, Philosophy and Education zwraca uwagę na co najmniej 3000-letni wpływ sztuki chińskiej na podejmowanie ważnych decyzji dotyczących budowy, określania lokalizacji oraz ustalania odpowiedniej ornamentyki i wewnętrznego układu biur i domów. Co więcej, w tym celu feng shui skupia się na 5 elementach, które teraz wymieniamy:

  • Woda
  • Metal
  • Ziemia
  • Ogień
  • Drewno

Nie rób tego! Błędy w feng shui

Połączenie lub wymiana materiałów właściwych dla feng shui jest brana pod uwagę przy dystrybucji i wyborze mebli i akcesoriów w domu. Chińska dyscyplina zauważa jednak, że pewne działania i zaniechania uniemożliwiają harmonię.

Jakie to błędy? Ujawniamy je poniżej.

1. Przechowywanie suszonych roślin

Jeśli masz kwiaty w salonie, upewnij się, że są świeże. Po zwiędnięciu należy się ich pozbyć.

Mindful Desing Feng Shui School podkreśla, że suszone kwiaty stanowią źródło yin qi, które jest związane ze śmiercią. Są osoby, które lubią wygląd suszonych bukietów, ale jeśli chce się zrównoważyć chi, najlepiej się od nich zdystansować.

Suszone kwiaty
Suszone kwiaty kojarzą się ze śmiercią. Nie pozwalają na dobry obieg energii życiowej.

2. Trzymanie rzeczy pod łóżkiem

Chociaż najprostszym sposobem przechowywania czegokolwiek w sypialni jest pozostawienie tego pod łóżkiem, lepiej tego nie robić. Riverway Consulting komentuje, że kiedy trzymasz przedmioty pod łóżkiem, oprócz tego, że nie są dekoracyjne, blokujesz przepływ chi wokół nich.

Według chińskiej filozofii miałoby to wpływ na jakość snu, zdrowie i inne scenariusze życia. Pamiętaj, że pokój to Twój pokój odpoczynku, projekcji marzeń i odnowy, więc strzeż go jak sanktuarium.

3. Napraw drzwi

W feng shui drzwi ustępują miejsca energii i ważne jest, aby działały poprawnie i były w dobrym stanie. Za drzwiami nie można umieszczać rzeczy, które uniemożliwiają ich otwarcie poniżej 90 stopni. Nie jest również wskazane mocowanie wieszaków lub wieszanie na nich innych przedmiotów.

Według certyfikowanej ekspertki od feng shui, Laury Cerrano, aby sprawdzić, czy drzwi sprzyjają energicznemu wejściu, istnieje prosty przewodnik, który obejmuje następujące 3 aspekty:

  • Otwierają się i zamykają bez zacięć.
  • Klamki działają prawidłowo.
  • Nie mają żadnych pęknięć ani odprysków.

Tak więc, jeśli drzwi twojego domu są zniszczone lub mają wady, błędem jest zwlekanie z ich naprawą. W feng shui nazywane są „ustami chi ”, czyli przepływają przez nie dobre energie i możliwości, co nie zdarzyłoby się, gdy ich stan był fatalny.

4. Złe rozstawienie mebli

Błędem jest trzymanie mebli przed łóżkiem, a także w narożnikach pomieszczeń. Tym bardziej nie powinny one być przymocowane do ścian. Estetyczne zrównoważenie rozmieszczenia mebli przyciąga pozytywne wibracje. Spróbuj umieścić je na środku pokoju: jest to wygodniejsze i według feng shui aktywuje dobrą energię.

5. Popadanie w monochromatyczne kolory

Na swojej oficjalnej stronie współczesna mistrzyni feng shui, Diana Claudat, zaleca dodanie neutralnych kolorów, beżu i kremu. Nie wyklucza głębokiej żółci, czerwieni i drewna, o ile w palecie panuje równowaga.

Krótko mówiąc, błędem dekoracyjnym jest uznanie, że ze względu na ying-yang jedynymi dozwolonymi kolorami są biel lub czerń. Te monochromatyczne są dość estetyczne, ale mogą wpływać na wzrok i odpoczynek, a także wywoływać uczucie niepokoju, smutku i zmęczenia. Artykuł opublikowany w CommonLit łączy kolor czarny ze strachem i innymi szkodliwymi emocjami.

6. Utrzymywanie ciemności

Na temat ciemności nie ma zbyt wiele do powiedzenia. Oznacza to, że każdy ponury korytarz jest synonimem negatywnych emocji i ciężaru, przed którym trzeba uciekać. W dekoracji nieprzejrzyste i ponure otoczenie nigdy nie jest korzystne. Zadbaj o dobre oświetlenie, w tym naturalne źródła światła i połącz je fasetowanymi kulami feng shui.

Fasetowe kule feng shui.
Fasetowane kule zwielokrotniają promienie światła, zwiększając jasność przestrzeni.

7. Gromadzenie i bałagan

Feng Shui For Real Life® zwraca uwagę, że bałagan rozumiany jest jako „odkładanie decyzji i niemożność ruszenia do przodu”. Oznacza to zatem, że wszystko, co gromadzisz, miejsce, w którym to zostawiasz i sposób, w jaki to przechowujesz, jest odzwierciedleniem Twojej osobowości.

Nie popełniaj błędu, gromadząc rzeczy, które kolidują z dekoracją i które zgodnie z filozofią taoizmu zatrzymują drogę do postępu. Zachowaj natomiast to, co reprezentuje cel. To ważne, ponieważ przeciwieństwo generuje przywiązanie do przeszłych energii i zamyka drogę do nowych doświadczeń.

8. Potłuczone i źle rozmieszczone lustra

Wbrew temu, co niektórzy sądzą, lustra przy wejściu do domu i na schodach przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego, ponieważ traci się energię życiową. Tym bardziej, jeśli są popękane lub pofragmentowane, ponieważ Twój obraz nie jest wyraźny, a wielokrotne odbicia powodują dezorientację energetyczną, argumentuje Architecture and Design.

Żadne lustro nie powinno odbijać zepsutych rzeczy ani kątów.

9. Wyrzucanie łóżka z wezgłowiem

Wezgłowie w feng shui to dodatek, który wzmacnia, łączy i wspiera. Cechy te należy wykorzystać na rzecz dobrego samopoczucia i relacji. A zatem preferowanie łóżek bez wezgłowia lub spanie na materacu położonym na podłodze nie jest właściwe.

Sztuka chińska zaleca, aby wezgłowie łóżka było skierowane w stronę solidnej ściany.

Feng shui – unikaj błędów

The Journal of History, Culture and Artistic Research podkreśla, jak ważne jest znalezienie dekoracyjnej harmonii feng shui poprzez jego 5 elementów, aby pozytywnie wpłynąć na przepływ energii.

Osiągnięcie tego wymaga prostych działań dekoracyjnych. Na przykład wazon lub fontanna wymagają stabilności. Mała metalowa rzeźba sprzyja przejrzystości. Gliniane przedmioty symbolizują ziemię. Świece natomiast symbolizują motywujący ogień. Jeśli chodzi o drewno, jest to o wiele łatwiejsze i bardziej powszechne, ponieważ dodaje się je przez właściwie dobrane meble.

Teraz gdy znasz już błędy dekoratorskie, których należy unikać zgodnie z feng shui, sprawdź przestrzenie w swoim domu i dostosuj je, aby utrzymać pozytywne wibracje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.