Jak wykorzystać ciemne meble do dekoracji salonu?

Czy ciemne meble przyciągają wzrok? W tym artykule dowiesz się, jak udekorować nimi salon tworząc najlepsze kontrasty i niepowtarzalny styl.
Jak wykorzystać ciemne meble do dekoracji salonu?

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Wykorzystując ciemne meble do dekoracji salonu, musimy zwrócić szczególną uwagę na pewne elementy. Dodanie tych tonów jest ostatnio bardzo modne, ponieważ wprowadza do wnętrza elegancję.

Meble w ciemnej tonacji to elementy, które mogą nadać osobowość i wyrafinowany charakter przestrzeniom. Musimy jednak wiedzieć, jak dopełnić dekorację, aby uzyskać idealną równowagę i nie przeładować wnętrza. Kilka sugestii i inspiracji możemy znaleźć w sklepie. Możliwe też, że mamy już jakieś wcześniejsze pomysły. Jednak nigdy nie zaszkodzi uwzględnić kilka dodatkowych zaleceń.

Jakie zalety mają ciemne meble

Ciemne meble nawiązują do wnętrz klasycznych i stonowanych lub minimalistycznych i eleganckich. Jednak ten trend się zmienił i dziś w ciemnych kolorach możemy tworzyć ciepłe i swobodne przestrzenie, niekoniecznie minimalistyczne.

Prawdą jest jednak, że ciemne meble wnoszą do wnętrza cechy elegancji. W rzeczywistości stanowią jeden z kluczowych elementów dekoracji w stylu nordyckim.

Jedną z głównych zalet mebli w ciemnych tonacjach jest to, że nie brudzą się łatwo. Z tego powodu idealnie nadają się do domów, w których przebywają zwierzęta domowe lub małe dzieci. Jeśli jednak zwierzaki mają jasną sierść, problem będzie bardziej zauważalny .

Kolejną zaletą jest to, że lepiej znoszą próbę czasu, ponieważ nie tylko się nie plamią, ale zachowują wyrafinowany styl. Łatwo jest tworzyć z nimi kontrasty, dzięki czemu unika się efektu płaskiego wnętrza. Mimo to sofy z ciemnej tkaniny tracą kolor pod wpływem silnych źródeł światła, jak ostrzega przewodnik dotyczący użytkowania i konserwacji mebli.

Jak wykorzystać ciemne meble w aranżacji salonu

Nie bój się włączyć do aranżacji ciemnego mebla. Kluczem do doskonałego efektu jest to, żeby nie zajmował wysokiego procentu wnętrza w stosunku do reszty mebli.

Murzyni Muebles.
Czarne meble wnoszą do pomieszczeń elegancję. Łatwo jest z nimi stworzyć awangardowy kontrast.

1. Wykorzystaj ciemne meble w dużych salonach

Ciemne meble świetnie prezentują się w dużych i jasnych przestrzeniach. Jeśli wstawimy je do małych salonów, sprawią, że będą wyglądały na jeszcze mniejsze. Zwłaszcza przy słabym oświetleniu.

Jeśli chodzi o ustawienie ciemnego mebla w małym salonie, wskazane jest, aby nie był on bardzo duży. Ponadto oświetlenie będzie tu odgrywać istotną rolę.

2. Umieść jasne kolory na ścianach

Ciemne meble bardzo dobrze komponują się z jasnymi kolorami, zarówno na ścianach, jak i w innych elementach składających się na wystrój. Gdy masz ściany w kolorze białym lub kości słoniowej, ciemne meble dadzą doskonały kontrast.

Ciemne drewno, takie jak dąb i orzech, w zrównoważony sposób podkreśla jasne ściany.

Jeśli jednak masz w domu pomieszczenie ze ścianą z domieszką mocnego koloru, takiego jak różowy, zielony, niebieski czy żółty, ciemne meble również mogą generować ciekawy kontrast. Zwłaszcza jeśli są niebieskie lub zielone.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Dekoracja morska i ej kluczowe elementy

3. Wybierz jasną podłogę

Jeśli zależy nam panelowych drewnianych podłogach, najlepiej wybrać jasny odcień, aby lepiej wyeksponować ciemne meble. Jednak ważne jest również, aby dobrać kolory w tej samej gamie chłodnych lub ciepłych tonów.

Według tej zasady możemy na przykład dobrać jasnoszare podłogi i czarne meble. Lub podłogi z drewna w miodowych odcieniach i ciemnobrązowe meble.

Ciemne meble mogą tworzyć też ciekawy kontrast z jasną podłogą z płytek. Należy jednak wybrać odcienie zgodnie ze stylem, jaki chce się osiągnąć. Jeśli masz styl vintage lub kicz, możesz użyć odcieni granatu. Jeśli natomiast wybierzesz styl nordycki, to zielenie, błękity czy szarości najlepiej wpisują się w trendy.

W stylu industrialnym bardzo dobrze sprawdzają się meble w ciemnym kolorze z metalowymi kinkietami.

4. Nie zaniedbaj oświetlenia przy dekorowaniu ciemnymi meblami

Ideałem jest wprowadzenie doskonałego oświetlenia, które zapewni przestronność i ciepło. Dlatego też ciemne meble doskonale wyglądają w salonach, które mają dobre naturalne światło.

Decydując się na lampy, przydają się te z ciepłym klimatem. Jeśli mają klosze, upewnij się, żeby były lekkie.

5. Skorzystaj z detali dekoracyjnych, aby wprowadzić trochę życia do wnętrza

Jeśli nie chcesz, aby ciemne meble stworzyły nudny i posępny efekt w twoim salonie, najlepiej zdecydować się na wystrój, który ożywi pomieszczenie. Użyj elementów dekoracyjnych w jasnych, żywych kolorach., które wniosą ciepło i światło.

Lustra wnoszą do wnętrza światło i ruch.

Z drugiej strony rośliny zawsze wprowadzają równowagę i życie, uzupełniając dekorację w salonach. Są idealne, aby osiągnąć atmosferę relaksu i wyciszenia. Łagodzą wpływ ciemnych mebli i  harmonizują pomieszczenie.

6. Rolety i zasłony powinny dawać jasny kontrast

Niezależnie od wyboru faktury, wzoru lub rozmiaru przy wyborze systemu rolet, skłaniaj się ku jasnym kolorom. Biały lub kość słoniowa doskonale zapewniają dobre naturalne oświetlenie.

dekorowanie ciemnych mebli
Zasłony powinny pozwalać na dobry przepływ światła, aby rozjaśniać efekt ciemnych mebli.

7. Kup odpowiednie poduszki na ciemną sofę

Jeśli masz ciemną sofę w salonie bardzo ważny będzie też wybór poduszek lub tkanin, które dobrze ją uzupełnią. Uważaj, by nie wpaść w na efekt monotonii.

W zależności od stylu, jaki chcesz osiągnąć, możesz wybierać spośród nieskończonej różnorodności tkanin i tekstur. Podobnie jak w innych wskazanych przez nas aspektach, kluczem jest generowanie kontrastów.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Pięć pomysłów na udekorowanie salonu materiałami z recyklingu

Odważ się eksperymentować, wstawiając ciemne meble do salonu

Teraz, gdy znasz już kilka zasad w dekorowania salonu ciemnymi meblami, prawdopodobnie zechcesz coś zmienić w swoim domu. Choć czasami mogą się wydawać bardzo oszczędne i proste, pamiętaj, że istnieją inne opcje poza czernią. W rzeczywistości wiele zabytkowych mebli antycznych ma odważny i oryginalny charakter.

Pamiętaj, że oprócz przestrzegania podstawowych wytycznych i zasad projektowania wnętrz, ważny jest twój osobisty gust i styl. Odważ się eksperymentować i próbuj! Jeśli czujesz, że brakuje ci kreatywności, nie wahaj się szukać inspiracji w mediach społecznościowych lub czasopismach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.