Ciepły minimalizm - w jaki sposób zastosować go w domu

Trend, który łączy podstawowe nakazy minimalizmu z ciepłem nordyckiego wystroju, nie tracąc przy tym centralnej wartości, jaką jest porządek. Poznaj kolory, tekstury i podstawowe materiały do jego zastosowania.
Ciepły minimalizm - w jaki sposób zastosować go w domu

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 04 kwietnia, 2023

Czy słyszeliście kiedyś o nurcie, jakim jest ciepły minimalizm? To styl, który łączy w sobie elementy klasycznego minimalizmu z niewielkimi różnicami w kolorach, fakturach i materiałach zapewniających odczucie ciepła.

Odkryj trend, który ma na celu tworzenie przytulnych i radosnych środowisk bez poświęcania prostoty, w której „mniej znaczy więcej”. To idealne rozwiązanie, gdy chcesz wykorzystać powierzchnie z odpowiednią ilością dekoracji, mebli i oświetlenia. Dowiedz się więcej na ten temat.

Ciepły minimalizm – geneza

Jak sama nazwa wskazuje, ciepły minimalizm jest odmianą minimalizmu, artystycznego, architektonicznego i dekoracyjnego trendu zapoczątkowanego w latach 60. W swoim klasycznym aspekcie trend ten proponuje ograniczenie „bałaganu” obszaru do niezbędnego minimum. Celem jest tworzenie ozdób z zachowaniem minimalizmu.

Istnieje wiele nurtów, które przy urządzaniu wnętrz pomieszczeń przyjmują przesłanki tego nurtu. W dzisiejszych czasach, kiedy wszechobecny jest nadmierny konsumpcjonizm i wizualna nadpobudliwość, idea powrotu do korzeni kojarzy się z porządkiem i dobrym samopoczuciem.

Publikacja w Journal of Environmental Psychology sugeruje, że bałagan w pokoju ma negatywny wpływ, ponieważ wywołuje poczucie chaosu.

W tym kontekście ciepły minimalizm trzyma się klasycznych zasad, ale z udziałem określonych kolorów, faktur i naturalnych materiałów. Celem jest zastąpienie chłodu, który często generuje prąd klasyczny, lekkimi dodatkami, które szukają poczucia ciepła.

Mieszkanie w bloku
Ciepły minimalizm proponuje utrzymanie koncepcji “mniej znaczy więcej” integrując przy tym ciepłe odcienie i różne faktury.

Środowiskowa perspektywa

Ten nowy styl, coraz częściej stosowany w tysiącach domów, ma ekologiczną stronę, która wychodzi z dwóch założeń. Z jednej strony zmierza do ograniczenia konsumpcji, z drugiej natomiast do ograniczenia ilości posiadanych przedmiotów. Według raportu Greenpeace nadmierny konsumpcjonizm ma poważny wpływ na planetę.

Z publikacji wynika, że obecnie wydobywa się o 50% więcej surowców naturalnych niż 30 lat temu. Wiele z nich wiąże się z gromadzeniem i pozbywaniem się zbędnych dóbr, a inne z obecnością materiałów dekoracyjnych pochodzenia naturalnego, takich jak drewno i ekologiczne tkaniny.

Ciepły minimalizm – jak zastosować go w domu

Stworzenie uporządkowanego wizualnie pomieszczenia, jednocześnie przytulnego w swoim klimacie, jest zadaniem prostym, gdy zastosuje się przesłanki ciepłego minimalizmu. Najważniejsze w tym trendzie jest ograniczenie elementów do podstaw i uwzględnienie roślin, mebli o zakrzywionych liniach i kolorów w ciepłych tonacjach.

Aby to zrobić, możliwe jest również przyjęcie cech oosouji, starożytnego rytuału pochodzenia buddyjskiego, który ma na celu oczyszczenie przestrzeni poprzez materialne oderwanie. W tym sensie ciepły minimalizm jest podobny do klasycznego minimalizmu, ale wymaga pewnych zmian, aby stworzyć przyjemniejsze otoczenie. Jak możemy to wdrożyć?

Tekstury i tekstylia pochodzenia naturalnego

Jednym ze sposobów na generowanie ciepła w pomieszczeniu są tkaniny pochodzenia naturalnego. Można je stosować w akcesoriach, takich jak poduszki, dywaniki i zasłony.

Pomysł polega na łączeniu włókien takich jak bawełna, len czy wełna z klasycznymi materiałami jak marmur czy cement. Warto zauważyć, że w ciepłym minimalizmie gładkie powierzchnie mają pierwszeństwo przed wzorami.

Ciepła gama kolorystyczna

W swoim klasycznym wariancie trend ten wykorzystuje biel jako kolor centralny i gamę różnych szarości jako uzupełnienie. Z drugiej strony ciepły minimalizm zawiera kilka innych odcieni, które wprowadzają ciepło do pomieszczenia.

Brąz, ochra, beż i kolory zbliżone do ziemistego – ale zmiękczone – to świetne opcje sprzyjające świetlistości.

Meble i materiały

Jeśli chodzi o projektowanie mebli, pomysł polega na zmniejszeniu wizualnej sztywności wytwarzanej przez proste linie minimalizmu. Dlatego często stosuje się w nim zaokrąglone meble. Znajdują one punkt wspólny z nordyckim stylem dekoracji.

Głównym materiałem jest drewno, które wnosi do pomieszczenia ciepło i kolor. Jednocześnie jest to materiał pochodzenia naturalnego, dzięki czemu idealnie wpisuje się w panujący trend. W każdym razie musimy pamiętać, że jakość jest ważniejsza niż ilość. Chodzi o to, aby nadal utrzymywać przestrzenie pozbawione zbędnych przedmiotów.

Rośliny

Naturalnym wkładem par excellence w dekorację są rośliny. Dla trendu, który szuka relaksu, ciepła i powrotu do tego, co najważniejsze, posiadanie grupy roślin przeznaczonych do domowej pielęgnacji ma kluczowe znaczenie. Niektóre możliwe okazy to jadeit, figowiec, kentia lub kalanchoe.

Oświetlenie

Wykorzystanie naturalnego światła jest niezbędne w ciepłym minimalizmie. Należy szukać różnych sposobów, aby je eksponować, takich jak instalowanie jasnych zasłon, które nie zasłaniają zbytnio okien. Na godziny nocne zaleca się umieszczenie sztucznego oświetlenia, które zapewni odczucie ciepła.

Ciepły minimalizm. Przejrzyste okno.
Wykorzystanie naturalnego oświetlenia jest kluczem do zapewnienia ciepła w domu.

Znaczenie porządku w ciepłym minimalizmie

Jak zapewne zauważyłeś, ten styl czerpie elementy z minimalizmu i nordyckiego wystroju. Nie traci jednak z oczu centralnego porządku jako wizualnego priorytetu przestrzeni. Porządek w pokoju ma pozytywny wpływ na nastrój, o czym świadczy praca Marie Kondo.

Jeśli masz wyłącznie odpowiednie i niezbędne przedmioty, łatwiej jest rozmieścić przestrzeń i odpowiednio ją dostosować. Według badań ludzie przekazują informacje o własnej tożsamości za pośrednictwem przedmiotów znajdujących się w domu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.