Jak różne kolory wpływają na uczucia?

Chociaż efekty oddziaływania kolorów są wrodzone, każda osoba ma jeden lub więcej ulubionych kolorów, których nie waha się używać na co dzień, aby zapewnić sobie dobre samopoczucie.
Jak różne kolory wpływają na uczucia?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 26 grudnia, 2022

Istnieją pewne kolory, które faktycznie mogą wpływać na nasz nastrój. W rezultacie dobrze jest trochę lepiej zrozumieć, jak działa psychologia koloru. Dzięki temu będziemy mogli tworzyć miejsca do pracy i przestrzenie prywatne, w których będziemy mogli lepiej się czuć i pracować. Przyjrzyj się więc, jak różne kolory wpływają na twoje uczucia.

Każdy ma swój ulubiony kolor. Chociaż nie do końca wiemy, dlaczego, istnieją pewne odcienie i tony, które na nas wpływają, a nawet mogą nas definiować.

Przedstawimy Państwu skróconą wersję ciekawego badania przeprowadzonego przez psycholog i socjolog Evę Heller w jej książce The Psychology of Colour. Ta książka zawiera wiele doniesień z tej ważnej dziedziny, dotyczących intymnego związku między kolorami a uczuciami, które w nas wywołują.

Zapraszamy zatem do zapoznania się z poniższym tematem. Być może nawet dowiesz się więcej o swojej osobowości. Nawet jeśli nie wierzysz, że kolory mogą wpływać na twoje uczucia, czytaj dalej, a może zmienisz zdanie.

Psychologia kolorów

Wielu z nas może być trudno uwierzyć, że kolory mogą nosić cechy wzorców osobowości lub że mogą zmieniać nasze nastroje.

Z tego powodu psycholog Eva Heller z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie przeprowadziła dokładne badanie, w którym przeanalizowała reakcje i zachowania 2000 osób. W ramach badania przeanalizowała, jak różne kolory wpływają na uczucia.

Heller była w stanie wykazać, że pewne skojarzenia nie powstają przypadkowo, ale w rzeczywistości są uniwersalnymi doświadczeniami, które mają wiele wspólnego z naszymi przodkami, dzieciństwem, językiem i myślami. Dlatego kolory wpływają na uczucia, nastrój, a nawet zdolność do wykonywania określonych zadań.

Mając to na uwadze, można niemal powiedzieć, że wpływ, jaki wywierają na nas kolory, jest wrodzony. Rozważmy przykład. Nikt nie mógłby pracować ani nawet nie odpoczywać w pokoju ze ścianami pomalowanymi na czarno lub czerwono.

Z drugiej strony, gdyby ściany były zielone, białe lub niebieskie, pokój oddziaływałby na nas znacznie bardziej pozytywnie. Wyjaśnimy Ci to poniżej, gdzie znajdziesz również więcej informacji o każdym kolorze.

Żółty dom z żółtymi kwiatami pole pochmurne niebo kolory wpływają na twoje uczucia
Mówi się, że żółty to bardzo optymistyczny kolor, który zachęca do pracy, czytania, pisania i kreatywnych działań.

Sądzimy, że spodoba ci się również ten artykuł: Co mówią o tobie kolory, które nosisz

Jak różne kolory wpływają na uczucia?

Niebieski

Z badania przeprowadzonego przez dr Heller na przestrzeni kilku lat jasno wynikało, że ulubionym kolorem badanej populacji był niebieski, a następnie zielony.

Uważa się, że istnieje 111 odcieni niebieskiego. Ogólne cechy, które przekazuje ten kolor, są następujące:

  • Niebieski reprezentuje współczucie, harmonię oraz duchowe i boskie cnoty.
  • Daje poczucie dystansu, ale i fantazji.
  • Symbolizuje również inteligencję i jest równie kobiecy, co męski.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Niebieskie Piękno: o co chodzi w tym trendzie zrównoważonego piękna?

Zielony

  • Zielony to bez wątpienia jeden z najbardziej lubianych i interesujących kolorów. Odnosi się do nadziei, płodności, życia i zdrowia. Dlatego zielony jest kolorem o dużej mocy.
  • Kojarzy się również z najmłodszymi etapami życia, ponieważ ma bardzo energetyzujący odcień, który kojarzy się z wolnością i najintensywniejszą siłą.
Niebieskie fioletowo-zielone kwiaty w leśnych kolorach wpływają na twoje uczucia
Fioletowy to kolor, który reprezentuje siłę, a także solidarność i szacunek.

Czerwony

Jesteśmy pewni, że już wiesz, co ten kolor symbolizuje dla ogółu populacji. Ten kolor rzeczywiście reprezentuje pasję, ale także nienawiść.

  • Istnieje 105 odcieni czerwieni. Od czasów starożytnych kolor ten był związany z klasami wyższymi. Dlatego kojarzy się z bogactwem.
  • Czerwień to także kolor dynamiczny, który zachęca do intensywniejszej aktywności.
  • Oto ciekawy fakt dotyczący czerwonego: według badań przeprowadzonych przez dr Heller, ta barwa jest najmniej lubiana przez zwierzęta.

Żółty

Analiza prowadzona na przestrzeni kilku lat wskazuje, że żółty jest jednym z najbardziej sprzecznych kolorów.

  • Ludzie postrzegają go jako kolor zabawy, ale kojarzymy go również ze zdradą.
  • Ponadto symbolizuje dojrzałość i zmysłową miłość.
  • Mówi się również, że żółty to bardzo optymistyczny kolor, który zachęca do pracy, czytania, pisania i ogólnie do kreatywnych działań.

Fioletowy

Fiolet to bez wątpienia jeden z najciekawszych kolorów. Często ma związek z magią i feminizmem. Ponadto fioletowy to kolor, który reprezentuje siłę, a także solidarność i szacunek.

Kolory wpływają na twoje uczucia niebieski czarny motyl z pomarańczowymi i różowymi kwiatami
Pomarańczowy to idealny kolor do miejsc, które mają zachęcać do kontaktu i społecznego zrozumienia.

Pomarańczowy

Chociaż pomarańczowy jest kolorem silnie związanym z kulturą buddyjską, eksperci w dziedzinie psychologii koloru podkreślają, że jest on trochę niedoceniany.

Chodzi o to, że pomarańczowy jest idealnym kolorem do miejsc, które mają zachęcać do kontaktu i zrozumienia społecznego. Ponadto przyciąga światło, jest wesoły, przyjemny i energetyczny.

Różowy

Możemy sobie mniej więcej wyobrazić, z czym ten kolor zwykle się kojarzy: z rzeczami delikatnymi, powabnymi, z uprzejmością i erotyczną czułością.

Jednak musimy również wziąć pod uwagę, że różowy jest bardzo dobrym kolorem do umieszczenia w naszych domach, gdyż jest relaksujący i promuje nadzieję i kreatywność. Połączenie różu z innymi kolorami niewątpliwie zapewnia nam dużą oryginalność.

Biały

To kolor dobrych intencji, czystego ducha, nowych początków, czystości i niewinności.

Czarny

  • Projektanci mody uwielbiają ten kolor. Dlatego ubieramy się na czarno, aby nadać naszym strojom odrobinę elegancji.
  • Pomimo tego, że dzisiaj wciąż mamy wątpliwości, czy powinniśmy uważać czerń za kolor (ponieważ brakuje jej światła, które mają wszystkie inne barwy), nasz instynkt nadal postrzega ją z silnym elementem negatywnym.
  • Poza modą czerń jest związana z końcem, śmiercią i brutalnością.

Jak widzisz sposób, w jaki kolory wpływają na uczucia, jest niewątpliwie interesujący.

To prawda, że wszyscy mamy „ulubiony kolor”. W rzeczywistości zwykle mamy w tej dziedzinie od dwóch do trzech faworytów. Nie wahaj się używać ich w domu i noś je, jeśli sprawiają, że czujesz się dobrze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Psicología del Color.   eartvic.net/~mbaurierc/materials/20%20Selectivitat/Psicologia%20del%20color.pdf
  • Heller, E., & Chamorro, J. (2000). Psicología del color, Barcelona. Editorial Gustavo Gili.
  • Arnheim, R.. Arte y Percepción Visual. MADRID: Alianza. (2008)
  • Sanz, J.C. . El libro del Color. MADRID: Alianza. (2003)

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.