Czym jest moda cyrkularna i dlaczego jest trendem?

Czy jesteś jedną z tych osób, które kupują ubrania co sezon? Opowiemy Ci, jakie są konsekwencje uczestnictwa w tym torze szybkiej mody i jak możesz przejść do mody cyrkularnej, zrównoważonej i przyjaznej dla środowiska.
Czym jest moda cyrkularna i dlaczego jest trendem?

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Aby dowiedzieć się, czym jest moda cyrkularna, najpierw przyjrzymy się, jak od zawsze działał przemysł modowy.

Produkcja większości ubrań, które trzymamy w naszych szafach, nie jest przyjazna środowisku. Ich produkcja obejmuje wydobywanie i wrzucanie nieodnawialnych zasobów do obwodów produkcyjnych, co spowoduje, że odzież przetrwa jeden sezon, a następnie zostanie wyrzucona.

Nazywamy to fast fashion, modelem nadmiernego gromadzenia odzieży, która nie zawsze jest nam niezbędna. Są to ubrania, które są ważne tylko na wybiegach, przez krótki czas i które wyjdą z użycia na długo przed końcem ich okresu użytkowania.

Według niektórych badań, w samej Hiszpanii co roku sprzedaje się 80 milionów ubrań, podczas gdy jeden Hiszpan wyrzuca w tym samym czasie ponad 7 kilogramów ubrań. Biorąc pod uwagę te liczby – które są jeszcze bardziej niepokojące, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie kraje na świecie – pojawiła się tak zwana moda cyrkularna.

Jest to zrównoważona propozycja, która ma na celu przemyślenie teraźniejszości i przyszłości mody oraz całego przemysłu tekstylnego. Z czego to się składa? Jakie są tego zalety?

W poniższym artykule powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć.

Czym jest moda cyrkularna i czym się charakteryzuje?

Moda cyrkularna jest częścią znacznie bardziej ambitnego i dalekosiężnego projektu, który znamy jako „gospodarkę o obiegu zamkniętym”. Fundacja Ellen Macarthur to fundacja wspierająca ten alternatywny, zrównoważony model gospodarczy, który zyskuje coraz więcej zwolenników.

Opiera się na równości społecznej, eliminacji odpadów i zanieczyszczeń, zrównoważonym korzystaniu z produktów, tak, by ich nie wyrzucać, oraz „regeneracji systemów naturalnych”, jak wyjaśnia ich strona internetowa.

Założeniem jest utrzymanie produktów w obiegu tak długo, jak to możliwe, poprzez wdrożenie koncepcji 3R – „redukuj, ponownie wykorzystuj, poddaj recyklingowi” (z angielskiego: reduce, reuse, recycle).

W przypadku mody cyrkularnej mówimy o utrzymywaniu przydatności odzieży przez cały okres jej użytkowania. W ten sposób, gdy nie możemy ich już używać, możemy zwrócić je do środowiska bez zanieczyszczania go.

Jednocześnie promuje wykorzystanie zrównoważonych materiałów bez powodowania szkód w różnych ekosystemach.

Aby to zrobić, istnieje pięć kluczowych czynników:

  • Materiały nadające się do wielokrotnego użytku.
  • Energia odnawialna.
  • Zarządzanie węglem.
  • Zarządzanie zasobami wodnymi.
  • Sprawiedliwość społeczna.

I na koniec, fundacja zachęca do recyklingu i pozyskiwania surowców z odzieży, której nie możemy już używać. Dzięki temu osiągamy produkcję innych produktów. Wtedy odpady, które pozyskujemy, nie powodują szkód w środowisku.

Moda cyrkularna

Przemysł tekstylny jest jednym z najbardziej zanieczyszczających przemysłów na świecie. Moda cyrkularna ma na celu zmniejszenie tego negatywnego wpływu poprzez praktyki recyklingu i ponownego użycia.

Możesz być zainteresowany: Nienoszone ubrania – 4 pomysły, jak poprawić ich wygląd

Jakie są korzyści płynące z mody cyrkularnej?

Chcemy podkreślić niektóre z korzyści płynących z wejścia w świat mody cyrkularnej. Niezależnie od tego, czy są one ekonomiczne, społeczne czy osobiste, wszystkie mają pozytywny wpływ na zdrowie ekosystemów.

Pozyskujemy odzież lepszej jakości

Aby ubrania były częścią mody cyrkularnej, muszą być zaprojektowane i wyprodukowane tak, aby przetrwały znacznie dłużej niż odzież konwencjonalna. W tym celu musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim surowce i cykle produkcyjne. Innymi słowy, są to ubrania o wyjątkowej jakości.

Przyczyniamy się do zrównoważonej produkcji

Nawet jeśli użyte materiały są naturalne, ich przetwarzanie nie może powodować zanieczyszczeń. Ponadto muszą zostać zwrócone i poddane recyklingowi bez szkody dla środowiska. Przykładami tych procesów i materiałów są bawełna organiczna, energia odnawialna i tym podobne. Kupując odzież o tych cechach, inwestujemy w przyszłość środowiska.

Wszyscy możemy być częścią mody cyrkularnej i wnieść swój wkład w zrównoważoną produkcję.

Zmniejszamy poziom zanieczyszczeń

Nie tylko dlatego, że nie wyrzucamy ubrań, których już nie nosimy, ale także dlatego, że te ubrania są wykonane zgodnie z praktykami przyjaznymi dla środowiska, o czym już wspomnieliśmy.

Jak mogę wnieść swój wkład?

Każdy może w mniejszym lub większym stopniu przyczynić się do tej sprawy. Chociaż prawdą jest, że wielu osób nie byłoby stać na koszty zakupu odzieży wykonanej zgodnie z parametrami mody cyrkularnej, istnieją inne sposoby współpracy.

Spójrz na poniższe sugestie.

Upcykling lub kreatywny recykling

To propozycja, w której poddajemy ubrania recyklingowi dodając im dodatkową wartość. Na przykład użycie haftu, aplikacji, nadruku lub koronki, które całkowicie zmieniają wygląd ubrań.

W tym punkcie uwzględniamy również akt modyfikacji stroju. Na przykład zmieniając sukienkę w dwuczęściowy komplet lub parę jeansów w spódnicę. Wyobraźnia i kreatywność są w tym przypadku nieograniczonoe!

Możesz być zainteresowany: Jak usunąć plamy z oleju z ubrań

Kupowanie jako inwestycja, a nie dla trendów

Jeśli mamy możliwość zakupu jednej z tych części garderoby, musimy ją traktować jako długoterminową inwestycję, a nie jednorazowy zakup, który później wyrzucimy.

Przekaż ubrania, których już nie nosisz

Wraz ze zmianą pory roku możesz zebrać wszystkie nieużywane ubrania i przekazać je na cele charytatywne. Oczywiście muszą być w dobrym stanie, aby inne osoby mogły je nosić jeszcze przez chwilę. Wiele osób ucieszy się z otrzymania odzieży używanej.

Odzież używana

Dopóki ubrania są w dobrym stanie, może je podarować potrzebującym.

Sprzedawaj

Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów uczestniczenia w obiegu mody cyrkularnej. Wystarczy odwiedzić targi odzieży używanej i zabrać na nie swoje ubrania, aby je odsprzedać lub wymienić na inne o tych samych cechach.

Możesz także sprzedawać je online na platformach takich jak Vinted. To zabawny, łatwy i świetny sposób, aby nadać ubraniom nowe życie! Takie kupowanie i odsprzedawanie może być również bardzo opłacalne.

Moda cyrkularna: styl życia

W 2014 roku koncepcja ta wyszła spod ręki Anny Brismar, konsultantki firmy Green Strategy przy organizacji wydarzenia poświęconego zrównoważonej modzie. Od tego czasu przedsiębiorcy, a także producenci i konsumenci zostali wezwani do udziału w świecie mody z bardziej życzliwym podejściem do matki ziemi.

Moda cyrkularna powinna być nie tylko trendem, ale wyzwaniem i filozofią życia. Jeśli wszyscy będziemy to praktykować, pomożemy planecie.

Wchodzisz w to?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chae, Y., & Hinestroza, J. (2020). Building Circular Economy for Smart Textiles, Smart Clothing, and Future Wearables. Materials Circular Economy2(1), 1-4.
  • Cattermole, A. (2018). How the circular economy is changing fashion. AATCC Review18(2), 37-42.
  • Haverhals, L. M. (2021). Natural Recycled Super–Fibers: An Overview of a New Innovation to Recycle Cotton. Sustainable Textile and Fashion Value Chains, 23-34.
  • Gómez Fernández, R. (2019). Waste en moda: comprometidos con el medio ambiente.
  • Beltrán, B. (2019). Economía Circular, ¿ una nueva moda, o una necesidad?. Calidad: Revista mensual de la Asociación Española para la Calidad, (1), 1.
  • Pastor Inchauspe, I. (2018). La sostenibilidad de la cadena de suministro de la industria textil. Hacia una teoría de aproximación a la economía circular en el sector de la moda.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.