Czas degradacji najczęściej wyrzucanych przedmiotów

Czy wiesz, że szklany słoik może ulegać degradacji nawet 4000 lat? W tym artykule porozmawiamy o czasach rozkładu przedmiotów, których używamy na co dzień.
Czas degradacji najczęściej wyrzucanych przedmiotów

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Dopiero gdy wiemy, jak długo rozkładają się w naturze nasze najpowszechniejsze przedmioty, możemy być świadomi szkód, jakie wyrządzają generowane przez nas śmieci. Gdybyśmy znali czas degradacji niektórych produktów, być może unikalibyśmy ich kupowania lub przynajmniej ograniczyli ich zużycie.

Znaczenie recyklingu wykracza poza ponowne wykorzystanie obiektów w inny sposób po zastosowaniu do nich pewnych procesów. Chodzi o przyczynianie się do zdrowia planety i uwolnienie lasów, dżungli, plaż i sawann od szkodliwego wpływu, jaki mają trafiające tam odpady.

Czas degradacji wielu odpadków często wielokrotnie przekracza czas ich używania.

Czas degradacji papieru i tektury

Papier jest wykonany z celulozy, polimeru zbudowanego z tysięcy cząsteczek glukozy, którą zalicza się do węglowodanów. Stanowi jeden z głównych składników rośliny i w zależności od różnych procesów, przez które przechodzi podczas produkcji, nadaje jej ostateczny wygląd.

Papier nie tylko posiada długą historię, ale jest obecny wszędzie: w domu, pracy, szkole, biurze. Podczas wypełniania formularza, kupowania książki lub ręcznego pisania notatki papier wydaje się być niezbędny.

Za każdym razem, gdy wyrzucamy kartkę papieru, zajmie od 5 do 12 miesięcy, zanim rozpadnie się ona w środowisku. Nie wydaje się to dużo, ale musi znajdować się w warunkach niezbędnych do jej prawidłowej biodegradacji. Innymi słowy, musi otrzymać światło, wodę i tlen, aby ten proces przebiegał naturalnie.

Czas degradacji aluminium
Aluminium to materiał obecny w życiu codziennym, zarówno w budownictwie, jak i małych przedmiotach.

Możesz być zainteresowany również tym tematem: Meble z recyklingu – 8 pomysłów, które możesz zrobić w domu

Przedmioty aluminiowe

Aluminium należy do grupy metali lekkich i jest szeroko stosowane w celu zastąpienia stali w niektórych konstrukcjach, które wymagają mniejszego obciążenia. Znajduje również zastosowanie w budownictwie, przemyśle samochodowym i lotniczym oraz w produkcji opakowań.

W związku z tym puszki aluminiowe można poddać recyklingowi z bardzo wysokim współczynnikiem odzysku, który może sięgać nawet 95%. Prawie całe opakowanie jest więc odzyskiwane w recyklingu i przeznaczane do ponownego użycia.

Jeśli jednak puszka trafi do kosza i nie zostanie poddana recyklingowi, jej naturalna degradacja zajmie około 10 lat.

Jednak bardzo powszechnym rodzajem pojemnika, z którego z pewnością korzysta wielu z nas, jest tetra pak, który jest wykonany z celulozy, polietylenu i aluminium. W takim przypadku czas degradacji wynosi 30 lat, zanim całkowicie się rozpadnie.

Plastikowe przedmioty mają rekordowy czas degradacji

Plastik to materiał syntetyczny wykonany z pochodnych ropy naftowej. Zalety stosowania go przy produkcji wszelkiego rodzaju przedmiotów są tak liczne, że jego użycie stało się nadmierne i stanowi zagrożenie dla wszystkich ekosystemów.

Przedmioty plastikowe należą do grupy najdłużej rozkładających się przedmiotów. Mówimy tu o stuleciach. Ich czas degradacji może trwać nawet 500 lat. Jednak nie rozpadają się całkowicie, ale przekształcają się w mikrodrobiny plastiku, które pozostają w morzu, na plażach i w glebach na całym świecie.

80% zanieczyszczeń mórz i oceanów pochodzi z lądu.

Przeczytaj również ten ciekawy materiał: 5 wspaniałych pomysłów na piękne meble z recyklingu

Baterie

Baterie składają się z różnych substancji, wśród których można wymienić bardzo szkodliwe dla zdrowia i środowiska: dwutlenek magnezu, rtęć, nikiel i kadm. W małych ilościach mogą nie powodować szkód, ale jeśli mówimy o tysiącach ton, obraz radykalnie się zmienia.

Istnieją różne rodzaje baterii: węglowo-cynkowe, alkaliczne, litowe. Chociaż każdy z nich ma inne zastosowanie, wszystkie w większym lub mniejszym stopniu zanieczyszczają glebę i wodę.

Kiedy rozpoczyna się proces dezintegracji, kolejne warstwy baterii uwalniają metale, takie jak rtęć, która ma niepokojącą siłę zanieczyszczania środowiska. Tylko jeden akumulator zanieczyszcza 3000 litrów wody, a akumulator rtęciowy 600 000 litrów.

Szkło

Szkło to amorficzny materiał ceramiczny, który jest wykonany z piasku kwarcowego i suchych tlenków metali. Składniki te najpierw się proszkuje a następnie wprowadza do reaktora, który może osiągnąć temperaturę powyżej 1000 º C.

Powstaje ciecz o gęstej konsystencji, która umożliwia nadawanie jej kształtu, w miarę jak osiąga stałą konsystencję.

Butelki, słoiki, okna, szyby, lampy… wszystkie te szklane elementy stanowią część naszego życia, a często nawet ich nie zauważamy. Zwróćmy jednak uwagę na dwie liczby związane ze szklanymi przedmiotami, które oprócz tego, że są tępe, są szokujące. Ich czas degradacji wynosi 4000 lat, natomiast w 100% nadają się do recyklingu.

Oznacza to, że robiąc niewiele, na przykład dbając o recykling opakowań szklanych, możemy zapewnić naszej planecie tysiące lat zdrowia.

Czas degradacji innych przedmiotów

Czas degradacji plastiku jest bardzo długi
Mikroplastiki to narastający problem, który gromadzi się w środowisku i jest coraz częściej obecny w wielu miejscach.

Aby dowiedzieć się, jak długo rozkładają się najczęściej spotykane przedmioty, naukowcy wykorzystują różne próby. W takich przypadkach mierzą tempo produkcji dwutlenku węgla lub zużycie tlenu przez organizmy.

Na przykład umieszczają w pojemniku z glebą i mikroorganizmami odpady organiczne, takie jak skórka jabłka i plastikowa torba, i doprowadzają do cyrkulacji powietrza. W ciągu kolejnych dni te mikroorganizmy trawią materiały i wytwarzają dwutlenek węgla, którego ilość służy jako wskaźnik degradacji.

W przypadku torby foliowej organizmy nie zużywają dwutlenku węgla, ponieważ nie postrzegają go jako pożywienia. Oznacza to, że materiał ten nie ulega biodegradacji, ale ulega fotodegradacji i reaguje na promieniowanie ultrafioletowe słońca.

Na podstawie tego typu rozpadu naukowcy szacują, że mogą minąć wieki, zanim plastikowa torebka zmieni się w mikroskopijne cząsteczki. Oprócz przedmiotów, o których już wspomnieliśmy, chcemy przedstawić Wam czas degradacji innych elementów, których używamy na co dzień.

Warzywa   5 dni – 1 miesiąc
Odzież bawełniana    2 – 5 miesięcy
Odzież wełniana    1 – 5 lat
Skórzane buty 25-40 lat
Tkaniny nylonowe 30 – 40 lat
Niedopałki od 1 do 12 lat
Pieluchy 500 – 800 lat
Zapalniczki lub zapalniczki Ponad 100 lat
Baterie komórkowe 450 – 1000 lat
Karty kredytowe 1000 lat

Czas rozkładu większości typowych przedmiotów powinien wzbudzić alarm

Degradacja środowiska zaczyna się w momencie, gdy zakopuje się odpady. Pamiętaj, że wszystko, co wyrzucimy, rozpocznie swój proces rozkładu i uwolni toksyny, które są szkodliwe dla środowiska i dla nas.

Niezależnie od lat, stuleci i tysiącleci, jakie mogą upłynąć, zanim materiały się rozpadną, ważne jest, abyśmy zdali sobie sprawę, że zdrowie ziemi jest w naszych rękach. Zachęcamy więc do wprowadzenia w życie koncepcji trzech zasad: redukcja, ponowne użycie i recykling.

Niewielkim wysiłkiem możemy więc pomóc chronić planetę. Skoro wiemy już, ile wynosi czas degradacji w przyrodzie najpowszechniejszej używanych przedmiotów, zacznijmy działać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bernache, G. (2006). Cuando la basura nos alcance: el impacto de la degradación ambiental. Ciesas.
  • Copedé, M. (2016). Restauración del papel: Prevención, conservación, reintegración(Vol. 16). Editorial Nerea.
  • Delgado, F. M., García, D. P. S., & Flórez, J. J. O. (2015). Reciclaje de aluminio: oportunidades de desarrollo en Bogotá (Colombia). Gestión y Ambiente18(2), 135-152.
  • Segura, D., Noguez, R., & Espín, G. (2007). Contaminación ambiental y bacterias productoras de plásticos biodegradables. Biotecnología14(C23), 361-371.
  • Elías, R. (2015). Mar del plástico: una revisión del plástico en el mar. Marine and Fishery Sciences (MAFIS)27, 83-105.
  • Díaz, J. C., & Arias, M. L. D. (2004). La contaminación por pilas y baterías en México. Gaceta Ecológica, (72), 53-74.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.