Niebieskie piękno: o co chodzi w tym ekologicznym trendzie?

Odpady z produktów kosmetycznych zanieczyszczają morze. Aby powstrzymać szkody, promuje się blue beauty - „niebieskie piękno”, zrównoważoną opcję dbania o urodę i higienę osobistą.
Niebieskie piękno: o co chodzi w tym ekologicznym trendzie?

Ostatnia aktualizacja: 16 września, 2022

Wysiłek na rzecz uratowania planety przed zanieczyszczeniem rozciąga się nawet na przemysł kosmetyczny. Organizacje ekologiczne i instytucje rządowe promują kampanie sprzyjające kulturze niezanieczyszczania. Jednym z tych ruchów jest ruch o wdzięcznej nazwie niebieskie piękno, z angielskiego blue beauty.

Trend dąży do stosowania zrównoważonych kosmetyków, które zmniejszają zagrożenia powodowane przez mikrodrobiny plastiku. W tym celu wiele firm zajmujących się produkcją artykułów higienicznych i pielęgnacyjnych pracuje nad aktualizacją swoich receptur i opakowań. Dążą do tego, aby wszystkie były przyjazne dla środowiska.

Jeśli chodzi o niebieskie piękno, ma na celu zapobieganie wpływowi odpadów na oceany i bioróżnorodność. Badania naukowe pokazują, że od 15% do 40% plastiku wyrzucanego co roku do śmieci trafia do oceanu. Dobrym pomysłem byłoby na przykład zastąpienie chusteczek do demakijażu krążkami wielokrotnego użytku.

Jaki cel ma „niebieskie piękno”?

Według raportu National Geographic liczba plastikowych pojemników kosmetycznych w USA wzrosła ponad 120 razy od 1960 roku. A prawie 70% odpadów trafia na wysypiska. Inny tekst z tego samego magazynu szacuje, że do 2025 r. łączna roczna ilość wyniesie 155 milionów ton plastiku na każdą stopę linii wybrzeża.

Celem niebieskiego piękna jest zachęcenie przemysłu kosmetycznego do ograniczenia plastiku. Wiele marek przyłącza się do ruchu i zachęca do dystrybucji kosmetyków bezpiecznych dla mórz. Minimalizując ślad węglowy, procesy produkcyjne nie szkodzą środowisku.

Proponuje się, aby opakowania były wykonywane z materiałów pochodzących z recyklingu. Butelki można ponownie napełniać tym samym produktem lub ponownie wykorzystywać do innego zadania. Klienci powinni mieć również możliwość ich zwrotu do recyklingu.

Trend ten wiąże się również z wykorzystaniem naturalnych składników, dążąc do zmniejszenia wpływu odpadów chemicznych na wodę i środowisko. Jednocześnie dąży do tego, aby same produkty były korzystne dla zdrowia.

Fundacja Aquae podkreśla, że szkody wyrządzane oceanom przez mikrogranulki kosmetyczne są nieodwracalne. Organizacjom ekologicznym Greenpeace trudno jest obliczyć, ile czasu zajmuje biodegradacja plastiku na dnie wód. Uważają jednak, że trwa to znacznie dłużej niż na lądzie, ponieważ otrzymuje mniej światła słonecznego, ma niskie temperatury i mało tlenu.

Mikroplastiki.
Mikrodrobiny plastiku to ogromny problem ekologiczny. Ich akumulacja zagraża bioróżnorodności planety.

„Niebieskie piękno” a skład produktów

Kosmetyki ruchu niebieskiego piękna nie zawierają chemikaliów, silikonów ani innych syntetycznych składników. Szkodliwość tych składników polega na tym, że brudzą wodę, gdy pozostałości spływają do kanalizacji.

Kremy przeciwsłoneczne, dezodoranty, makijaż i peelingi na bazie mikroplastików stanowią zagrożenie dla mórz i raf koralowych. Niektóre produkty nie mają filtrów rozpuszczalnych w wodzie.

Na szczęście coraz więcej marek podejmuje wyzwanie.

Zrównoważone kosmetyki odrzucają składniki, takie jak oktanian, oksybenzon, oktokrylen i syntetyczne substancje zapachowe, które są bardzo szkodliwe dla ekosystemów morskich. Największe obawy budzą parabeny, silikony, glikol propylenowy i siarczany.

Zamiast tego preferowane są źródła odnawialne i łatwo biodegradowalne. Oprócz niebieskiego trendu, celem jest stosowanie metod produkcji, które pozostawiają niewielkie ilości odpadów lub nie powodują ich wcale.

Związek między „niebieskim pięknem” a „zielonym pięknem”

Inny trend zwany zielonym pięknem ściśle wiąże się z trendem niebieskim. Różnica polega jednak na tym, że ten pierwszy stawia na ekologię, poprzez czysto naturalny skład kosmetyków.

Z kolei niebieskie piękno skupia się na plastikowych elementach i toksycznych składnikach, które trafiają do wody. Jedną z przesłanek niebieskiego ruchu jest to, że oceany oferują rozwiązania dla źródeł produkcji lądowej i dlatego konieczne jest ich odtworzenie.

Te dwa podejścia inspirują do nietoksycznego piękna, zarówno dla zdrowia ludzkiego, jak i dla planety. Dodatkowo wybór tego rodzaju produktów niesie ze sobą korzyść ekonomiczną, gdyż oznacza niższe ceny.

Niebieskie piękno i zielone piękno łączą się, promując ekologię.

Kobieta przeciw kosmetykom.
Użytkownicy również muszą wziąć w tym udział, wybierając produkty, które nie szkodzą środowisku i unikając zakupu tych, które są szkodliwe.

Dlaczego faworyzować zrównoważone, niebieskie piękno?

Kryzys środowiskowy spowodowany zmianami klimatycznymi skłania nas do zmiany nawyków związanych ze stylem życia. Poprzez odpowiedzialną konsumpcję produktów kosmetycznych aktywnie pomagasz środowisku. Warto wybierać ekologiczne opakowania i organiczne składniki.

Wiele firm promuje zrównoważone alternatywy, zastępując lub przeprojektowując opakowanie, tak aby było cieńsze i wykonane z tektury lub innych materiałów o niewielkiej zawartości plastiku.

Greenpeace zwraca również uwagę, że w niektórych krajach obowiązują już przepisy zakazujące używania elementów z tworzyw sztucznych. Inne kraje są w trakcie dostosowywania się do niebieskiego trendu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.