Jak zrobić papier z recyklingu w domu: przewodnik krok po kroku

Wytwarzanie papieru z recyklingu w domu to łatwy i przyjazny dla środowiska pomysł, aby dać drugie życie już używanym produktom. Dowiedz się, jak to zrobić w tym artykule!
Jak zrobić papier z recyklingu w domu: przewodnik krok po kroku

Ostatnia aktualizacja: 01 lutego, 2022

Recykling to nauka, którą należy wpajać wcześnie, aby dzieci poznały wiele korzyści, jakie może on przynieść planecie. W tym artykule dowiesz się, jak łatwo i prosto zrobić papier z recyklingu w domu.

Ta starożytna metoda recyklingu ma swoje początki w 1031 roku w Japonii. Jednak niektórzy twierdzą, że faktycznie narodziła się w Chinach, gdzie wynaleziono papier. Papier z recyclingu daje drugie życie temu materiałowi wykonanemu z włókna celulozowego, które pochodzi z drewna drzew.

Dlaczego recykling papieru jest ważny?

Produkcja papieru obejmuje proces przemysłowy, który uwalnia się duże ilości dwutlenku węgla (CO2). Poddając się procesowi zrównoważonego rozwoju, papier wykonany z materiału pochodzącego z recyklingu, a nie z celulozy, może obniżyć zużycie energii nawet o 60%.

Dlatego , aby chronić planetę i budować bardziej zrównoważony świat, w 2015 roku światowi przywódcy stworzyli 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju wraz z wytycznymi dotyczącymi stopniowego ulepszania ekosystemu. Według Fundacji na rzecz Ekologii i Rozwoju (KODY ) na każdą tonę zebranego i poddanego recyklingowi papieru oszczędza się:

 • Dwa metry sześcienne składowiska
 • 140 litrów oleju
 • Pięćdziesiąt tysięcy litrów wody
 • Emisja 900 kilogramów dwutlenku węgla

Czy wszystkie rodzaje papieru można poddać recyklingowi?

Chociaż łatwo jest pomyśleć, że każdy rodzaj papieru może przejść proces recyklingu, prawda jest taka, że nie wszystkie rodzaje papieru nadają się do drugiego życia. Dzieje się tak, ponieważ w rzeczywistości jest to celuloza, która jest poddawana recyklingowi. Jednak nie każdy papier składa się z celulozy.

Oto rodzaje papieru, które można regularnie poddawać recyklingowi :

 • Czasopisma i gazety
 • Czyste pudełka i kartony
 • Ulotki i broszury reklamowe
 • Kartki papieru pisanego, kserokopie i wydruki

Z drugiej strony istnieją pewne rodzaje papieru o niskiej zawartości celulozy lub mające kontakt ze środkami zanieczyszczającymi, których nie należy wprowadzać do pojemników do recyklingu. Następujące rodzaje papieru nie nadają się do recyklingu :

 • Papier toaletowy
 • Papier fotograficzny lub faksowy
 • Papiery woskowane lub naftowe
Papel higiénico.
Papier toaletowy nie podlega recyklingowi. Jednak tekturowa tuba, na której jest nawinięty, zdecydowanie jest gotowa na drugie życie!

Przewodnik po robieniu papieru z recyklingu w domu

Po zapoznaniu się z korzyściami, jakie płyną z recyklingu papieru dla ekosystemu, nadszedł czas, aby zabrać się do pracy i dowiedzieć się, jak wytwarzać papier z recyklingu w zaciszu własnego domu! Zwróć uwagę na następujące kroki. Obiecujemy, że to prostsze niż myślisz!

Materiały potrzebne, aby zrobić papier z recyklingu

 • Nożyczki do cięcia papieru na małe kawałki
 • Blender lub robot kuchenny
 • Jeden duży pojemnik lub umywalka
 • Zużyty papier, który można poddać recyklingowi
 • 1 sitko o płaskiej siatce lub durszlak
 • Jedna gąbka

Przewodnik krok po kroku dotyczący wytwarzania papieru z recyklingu

 1. Pierwszym krokiem jest zebranie jak największej ilości papieru i pocięcie go na małe kawałki, aby później łatwiej było je zmielić.
 2. Następnie, po pocięciu całego papieru, nadszedł czas, aby dodać do pojemnika dwa razy więcej gorącej wody i pozwolić, aby papier dokładnie przesiąkł. Ten krok może potrwać kilka godzin.
 3. Po odczekaniu, aż papier się rozwiąże, trzeba wszystko bardzo dobrze wymieszać i zmielić blenderem lub malakserem, aż uzyskamy jednolitą i gładką pastę. W tym momencie możesz dodać barwnik, jeśli chcesz dodać kolor do papieru.
 4. Gdy pasta papierowa jest gotowa, należy ją włożyć do durszlaka lub sitka. Następnie spłucz zimną wodą i ponownie odcedź, aby usunąć nadmiar wody.
 5. Teraz za pomocą łyżki i wałka do ciasta rozprowadź odsączoną miazgę papierową na płaskiej powierzchni siatki. Upewnij się, że nadajesz mu żądany rozmiar i grubość, aby arkusze papieru z recyklingu były idealne po wyschnięciu.
 6. Ubij papier, aby dobrze wysuszyć wodę. Unikaj wykonywania gwałtownych ruchów, aby nie zerwać delikatnego arkusza.
 7. Zrzuć nowy arkusz na cienką i wcześniej zwilżoną szmatkę i ponownie delikatnie dociśnij arkusz bez zdejmowania siatki.
 8. Po tej procedurze możesz zdjąć siatkę i przykryć arkusz innym kawałkiem materiału, aby wyschnął z obu stron. Możesz również zwiększyć obciążenie tkaniny, aby zapobiec marszczeniu się papieru podczas wysychania.
 9. Powtórz ten proces ze wszystkimi arkuszami, które chcesz zrobić, a następnie wysusz je. Papier wyschnie następnego dnia, a z uzyskanych arkuszy stworzysz spersonalizowaną notatkę, a nawet album lub ramkę do zdjęć!
Reciclaje.
Papier z recyklingu to rzecz, który możemy stworzyć, aby zmniejszyć wpływ na ekosystemy. Fajnie jest też robić to w domu!

Zrób własny papier z recyklingu w domu

Teraz już wiesz, że przygotowanie papieru z recyklingu to proste i szybkie zadanie, które możesz wykonać nawet w zaciszu własnego domu! Ponadto, wytwarzając własny papier do notatników, arkuszy lub szkicowników, pomagamy zmniejszyć nasz wpływ na zużycie energii i ślad węglowy .

Wystarczy postępować zgodnie z tym przewodnikiem krok po kroku, aby zrobić w domu swój własny papier z recyklingu i dobrze się bawić, dbając o środowisko. Pamiętaj, że możesz włączyć dzieci do tego zadania, aby nauczyć je, jak ważne jest dbanie o planetę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • México, Greenpeace. “El papel y su impacto ambiental.” (2004).
 • Rivera, Noé Aguilar. “El reciclado de papel y cartón.” (1999).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.