Metalowe słomki: alternatywa pozwalająca zredukować zużycie plastiku

Metalowe słomki stały się w ostatnich latach niezwykle interesującą opcją pozwalającą rozkoszować się napojami bez powodowania dodatkowego zanieczyszczenia środowiska. Dlaczego warto ich używać? W naszym dzisiejszym artykule opowiemy Ci, dlaczego!
Metalowe słomki: alternatywa pozwalająca zredukować zużycie plastiku

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Słomki to akcesoria, których ludzie często używają do picia płynów ze szklanek. Niestety obecnie stanowią one ponad 0,02% z dziewięciu milionów ton plastiku, które co roku trafiają do oceanów. Ale czy wiesz, że są także metalowe słomki?

Większość słomek używanych na całym świecie jest wykonana z tworzywa sztucznego lub polietylenu. Jednak ze względu na szkody dla środowiska, które powodują, ludzie coraz częściej próbują wytwarzać je z materiałów biodegradowalnych lub wielokrotnego użytku. Jedną z popularnych opcji są właśnie metalowe słomki

W naszym dzisiejszym artykule zdecydowaliśmy się skupić na metalowych słomkach, ponieważ cieszą się one coraz większą popularnością wśród osób poszukujących ekologicznych alternatyw dla codziennych zastosowań

Jakie zalety mają metalowe słomki? Jak możesz je poprawnie wyczyścić? Odpowiemy Ci dziś na te pytania już za chwilę !

Metalowe słomki i ich najważniejsze zalety

Metalowe słomki stały się w ostatnich latach niezwykle interesującą opcją pozwalającą rozkoszować się napojami bez powodowania dodatkowego zanieczyszczenia środowiska. Dlaczego warto ich używać? W naszym dzisiejszym artykule opowiemy Ci, dlaczego!

Głównym celem słomek jest możliwość picia płynów ze szklanek bez bezpośredniego kontaktu ust z ich brzegiem.

Napoje ze słomką

Stosowanie słomek wykracza poza wygodniejsze spożywanie napojów. Jednak w wielu przypadkach są one po prostu niepotrzebne. Początkowo były produkowane jako alternatywa dla zmniejszenia ryzyka zachorowań poprzez kontakt ze źle umytymi pojemnikami, takimi jak butelki, szklanki czy kubki.

Ich podstawową wadą jest to, że zaczęto je wykonywać z tworzywa sztucznego, ponieważ jest to łatwy w użyciu i niedrogi materiał. Co więcej, odkąd zostały po raz pierwszy wyprodukowane na masową skalę, stały się popularne na całym świecie.

Słomki a środowisko naturalne

Oczywiście konsekwencje ich stosowania zaczęły być zauważalne po latach, po tym, jak eksperci odkryli, że przyczyniają się one również w istotnym stopniu do zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

Na szczęście dzięki kampaniom mającym na celu ograniczenie ich wykorzystania, wiele osób przestało ich używać, chyba że są one całkowicie konieczne. Ponadto, zgodnie z oczekiwaniami, ludzie zaczęli szukać innych możliwości zastąpienia tworzyw plastikowych innymi materiałami odpowiednimi do ich produkcji.

W sieciach społecznościowych, zwłaszcza na Instagramie, używanie metalowych słomek stało się ogólnoświatowym trendem podczas picia koktajli, shake’ów i innych napojów. Powód? W 100% nadają się do ponownego użytku i przyczyniają się do ochrony środowiska.

Plastikowe słomki

W rzeczywistości mają też kilka innych ważnych zalet, takich jak:

  • Są mocniejsze i trwalsze.
  • Ponieważ są wykonane ze stali nierdzewnej, nadają się do wielokrotnego użytku i są łatwe do codziennego mycia.
  • Metalowe słomki są wykonane z metalu, dlatego są trwalsze i bardziej odporne niż słomki plastikowe. W rzeczywistości materiał ten pozostaje zawsze w optymalnym stanie, niezależnie od temperatury i gęstości lub struktury napoju.
  • Są wielokrotnego użytku.
  • W przeciwieństwie do tych wykonanych z plastiku i innych rodzajów materiałów, metalowe słomki są w stu procentach wielokrotnego użytku i mogą służyć przez wiele lat, jeśli o nie choć trochę zadbasz.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Jak dbać o środowisko w swoim domu: 10 praktycznych porad

Co to znaczy w praktyce?

Cóż, zmniejszysz ilość zużywanego przez siebie plastiku, a co za tym idzie, zaoszczędzisz swoje pieniądze.

Metalowe słomki możesz ze sobą zabrać dosłownie wszędzie

Jeśli chcesz coś zmienić we wszystkich odwiedzanych miejscach, możesz zabrać ze sobą te drobne akcesoria. Na szczęście bez problemu można go przewieźć w dowolnej torbie czy plecaku, gdyż nie zajmują dużo miejsca i nie ma ryzyka, że ​​się zepsują wskutek nieuwagi.

Pełno słomek

Plastikowe słomki są zwykle miękkie i bardzo łatwo pękają. Jednak te wykonane ze stali nierdzewnej są wysokiej jakości i nie mają tego typu wad. Zachowują swój pierwotny kształt, co oznacza, że ​​są zawsze gotowe do użycia.

Pomagają chronić środowisko

Plastikowe słomki są odpowiedzialne za niektóre zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi w morzach i oceanach. Plastik to jeden z elementów, który najbardziej szkodzi środowisku naturalnemu.

Z tego powodu, nawet jeśli może się to wydawać drobnym i nic nieznaczącym gestem, unikanie plastikowych słomek jest bardzo korzystne w ochronie środowiska. Dlatego masz wiele powodów, aby przerzucić się na metalowe słomki!

Jak myć metalowe słomki?

Z oczywistych powodów, aby bezpiecznie używać metalowych słomek, ważne jest, aby wiedzieć, jak je dezynfekować. Nie możesz zignorować faktu, że pozostałości po napojach gromadzą się wewnątrz nich, co może stworzyć idealne środowisko dla rozwoju bakterii.

Pamiętaj więc, aby użyć jednej z następujących metod w celu ich skutecznego wyczyszczenia:

  • Umyj je mydłem antybakteryjnym i wodą, używając szczotki przeznaczonej specjalnie do tego celu.
  • Wysterylizuj je we wrzącej wodzie.
  • Umyj je białym octem, wodą i sodą oczyszczoną. Oczywiście szczoteczką usuń wszelkie pozostałości, które mogą pozostać w środku.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Ocet biały do czyszczenia domu – jak go używać?

Gdzie można dostać metalowe słomki?

Ze względu na ich popularność w ciągu ostatniego roku metalowe słomki są dostępne w wielu sklepach ze sprzętem kuchennym. Można je jednak również kupić online wraz z odpowiednimi narzędziami do czyszczenia. Co więcej, można je także znaleźć w różnych kolorach i wzorach.

Zatem na co jeszcze czekasz? Zacznij działać na rzecz ochrony środowiska już dziś!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.