Szkło - Oryginalna tacka na przekąski z butelki od wina

Aby nasza tacka na przekąski uzyskała idealną formę, potrzeba będzie dużo cierpliwości. Musisz pamiętać, żeby nie otwierać piekarnika przed czasem, gdyż w przeciwnym razie zepsujesz cały proces tworzenia tacki.
Szkło - Oryginalna tacka na przekąski z butelki od wina

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Szkło to materiał niezwykle użyteczny. Używa się go do wyrobu między innymi butelek, okularów, okien i innych użytecznych w życiu codziennym przedmiotów. Używa się go od wieków i jest niezwykle praktyczne, gdyż oprócz różnorakiego zastosowania, szkło można w 100% poddać recyklingowi.

W przeciwieństwie do innych materiałów, które poddajemy recyklingowi, szkło możemy ponownie użyć w całości, gdyż proces ponownego przetwarzania nie zmienia w żaden sposób jego formy.

Oznacza to, że z każdego kilograma szkła poddanego recyklingowi, otrzymujemy dokładnie taką samą ilość materiału w doskonałej, niezmienionej jakości.

Zwłaszcza teraz, żyjąc w czasach, gdy taki nacisk kładzie się na minimalizowanie zanieczyszczenia, mile widziane są wszelkie pomysły na ponowne użytkowanie i recykling.

Dlatego też w tym artykule chcemy przedstawić Ci pomysł na to, by w Twojej kuchni pojawiła się oryginalna tacka na przekąski zrobiona z butelki od wina. Tacka ta to doskonały sposób na ponowne użycie butelek od wina, jak również na dodanie uroku i niepowtarzalności na Twoim stole.

Masz ochotę spróbować ją zrobić?

Tacka na przekąski z butelki po winie?

Ta tacka ze szkła jest bardzo prosta w wykonaniu, choć trzeba przyznać, że będzie wymagała sporo czasu i cierpliwości.

Efekt jednak jest naprawdę ciekawy i w sporej części zależy od nas samych, gdyż możemy dodać dodatkowe elementy dekoracyjne. Tacki takie świetnie służą jako podstawki na przekąski podczas spotkań towarzyskich i imprez.

Może zainteresuje Cię też artykuł: Jak utrzymać porządek w domu?

Niezbędne materiały:

  • Pusta szklana butelka
  • Mydło lub inny naturalny detergent
  • Piekarnik elektryczny
  • Metalowe naczynie
  • Drut i metalowy chwytak
  • Papier z włókna lub papier do pieczenia

Krok 1

Butelki od wina

Pierwszym krokiem, jaki musimy wykonać jest dokładne wyczyszczenie butelki od środka i od zewnątrz. Zdejmij wszystkie etykietki, żeby butelka miała jednolity kolor – chociaż niektórzy postanawiają je zachować.

Jeżeli dasz radę usunąć etykietkę ręcznie – zrób to. Prawie zawsze jednak nie jest to takie proste i na butelce pozostają przyczepione kawałki papieru i kleju. Jeżeli chcesz usunąć je kompletnie, wymocz butelkę w ciepłej wodzie z naturalnym detergentem.

Ten proces zmiękcza klej i znacznie ułatwia usunięcie pozostałości etykietki z butelki. Możesz też użyć metalowej gąbki.

Uwaga: Postaraj się nie szorować butelki metalową gąbką zbyt agresywnie, gdyż mogłabyś ją porysować, przez co tacka nie wyjdzie tak efektownie.

Krok 2

Dokładnie wypłucz butelkę od środka i od zewnątrz dużą ilością zimnej wody. Upewnij się, że wszelkie resztki wina i zawartości butelki zostały usunięte i że nie ma ona nieprzyjemnego zapachu.

Pozostaw do całkowitego wysuszenia.

Krok 3

Butelka

Na tym etapie możesz użyć metalowego chwytaka lub druta aby stworzyć zawieszkę dla przyszłej tacki. Jest to opcja dla osób, które chcą jej użyć jako dekoracji na ścianę swojej kuchni bądź jadalni.

Aby tak zrobić, stwórz haczyk lub pętelkę z druta i umieść w szyjce butelki tak, by trzymała się tam mocno i była nieruchoma.

Krok 4

Tacka z butelki po winie

Ten krok będzie wymagał od Ciebie skupienia, gdyż to właśnie teraz nadamy naszej butelce płaską formę i pożądany kształt. Połóż papier piekarski na kratce w swoim piekarniku i umieść na nim butelkę w pozycji poziomej.

Następnie nastaw piekarnik na możliwie najniższą temperaturę i ogrzewaj butelkę przez godzinę. Po tym czasie zwiększ temperaturę do połowy możliwości piekarnika i pozostaw na 20 minut.

Następnie zwiększ temperaturę piekarnika do 650-800 °C na dodatkowe pół godziny i wyłącz. Choć może nie będzie to łatwe, pamiętaj, żeby nie otwierać piekarnika, ponieważ butelka będzie musiała pozostać tam przez następne 24 godziny.

Krok 5

Po tym czasie tacka z butelki będzie już wystarczająco zimna, by wyjąć ją z piekarnika i by mogła spełniać swoją ozdobno – użytkową rolę.

Krok 6

Tacki z butelek

Na koniec jedyne, co musisz zrobić to popuścić wodze fantazji, aby niepowtarzalnie ozdobić butelkę. Możesz użyć wstążek, sznurków, farb lub czegokolwiek innego, czego chcesz, by były oryginalne i piękne.

Dobrym pomysłem jest na przykład połączenie korka i prostego, naturalnego sznurka.

W rzeczywistości, im bardziej minimalistyczny wzór zrobisz, tym bardziej elegancka będzie Twoja tacka. Być może posłuży Ci też na elegancka uroczystość, urodziny, spotkanie rodzinne, a może nawet wesele?

Brakuje jeszcze najważniejszego: przepysznych przekąsek, które położysz na tacce, żeby umilić czas sobie i swoim najbliższym. Mogą to być ciastka, krakersy, tosty, orzeszki, słodkości – dosłownie cokolwiek przyjdzie Ci na myśl.

Szkło, recykling. Spróbuj sama!

Jak zapewne już zauważyłaś, recykling szklanych butelek jest bardzo prosty do zastosowania i nieskomplikowany. Dzięki tej metodzie możemy tworzyć niezliczone formy i artykuły dla Twojego domu.

Ta tacka z butelek i inne podobne ręcznie robione artykuły to świetny sposób na czas wolny oraz na pobudzenie Twojej kreatywności i umiejętności.

Najważniejszym elementem tego jest fakt, że wykonując te tacki będziesz chronić środowisko naturalne. Choć być może wydaje się to niewiele, wspomożesz w ten sposób redukowanie negatywnych skutków złego spożytkowywania materiałów do recyklingu. Spróbuj już dziś!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.