Biodegradowalne filtry przeciwsłoneczne: czym są i dlaczego są zalecane?

Czy wiesz, że produkty, których używasz do ochrony przed słońcem na plaży, mogą szkodzić środowisku? Czytaj dalej, a powiemy Ci jak i dlaczego.
Biodegradowalne filtry przeciwsłoneczne: czym są i dlaczego są zalecane?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 26 września, 2022

Biodegradowalne filtry przeciwsłoneczne są obecnie zalecane ze względu na ich mniejszy wpływ na środowisko, a także na skórę. Niektóre składniki tradycyjnych filtrów przeciwsłonecznych nie są bezpieczne dla flory i fauny morskiej. Z tego powodu w różnych częściach świata istnieją plaże, w których zakazano ich stosowania.

Powstaje jednak pytanie, co zawierają te biodegradowalne filtry przeciwsłoneczne. Co więcej, czy mogą spełniać swoją funkcję ochrony skóry przed skutkami promieniowania słonecznego? Na te pytania odpowiemy poniżej.

Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych

Istnieje kilka rodzajów filtrów przeciwsłonecznych, w zależności m.in. od współczynnika ochrony i typu skóry. Dodatkowo należy rozróżnić filtry fizyczne i chemiczne:

  • Filtry fizyczne (zwane również filtrami mineralnymi ) odbijają światło z powrotem, jak gdyby były lustrem. Składają się one zwykle z tlenków mineralnych, takich jak tytan i cynk.
  • Z drugiej strony filtry chemiczne lub organiczne pochłaniają światło, aby zapobiec jego wnikaniu w skórę, rozpraszając je w postaci fal ciepła. W ten sposób wykonują odwrotną pracę niż filtry mineralne, ale w tym samym celu.

Oprócz tych kryteriów można ustalić wyraźną granicę między tymi filtrami przeciwsłonecznymi, które nie wpływają na środowisko ani mu nie szkodzą, a tymi, które zawierają substancje chemiczne, które mogą być szkodliwe.

Możesz również przeczytać ten artykuł: 5 naturalnych sposobów ochrony włosów przed słońcem

Biodegradowalne filtry przeciwsłoneczne

Za biodegradowalny filtr przeciwsłoneczny uważa się każdą substancję, która może zostać rozłożona przez działanie naturalnych elementów, wracając do swojego pierwotnego stanu bez szkody dla gleby, źródeł wody, flory lub fauny.

Zgodnie z tą ideą, biodegradowalne kremy przeciwsłoneczne są używane do ochrony przed skutkami promieniowania. Wyróżniają się jednak tym, że są wykonane ze składników, które w żaden sposób nie wpływają na środowisko.

Należy zauważyć, że w tradycyjnych produktach, oprócz filtra fizycznego, resztę stanowi woda i inne składniki wypełniające. Natomiast w przypadku biodegradowalnych filtrów przeciwsłonecznych składniki te wchodzą w interakcje z roślinami lub zwierzętami morskimi, nie szkodząc im.

Biodegradowalne filtry przeciwsłoneczne
Filtry przeciwsłoneczne mają podstawową funkcję blokowania szkodliwego wpływu promieni UV na skórę.

Jak rozpoznać biodegradowalne filtry przeciwsłoneczne?

Biodegradowalne filtry przeciwsłoneczne można znaleźć w różnych postaciach, podobnie jak konwencjonalne. Jednak to, co je wyróżnia, to ich skład, obejmujący bardziej naturalne substancje.

Aby produkt mógł być uznany za przyjazny dla środowiska, musi zawierać składniki nieszkodliwe. W związku z tym jako negatywne, tj. szkodliwe związki należy wymienić:

  • Benzofenon lub oksybenzon
  • Metoksydibenzoilometan butylu
  • Butylokarbaminian
  • Heksylodekanol
  • Metyl i etyloparaben
  • Propyloparaben
  • Butyloparaben
  • Benzyloparaben
  • Apramid dimetylowy
  • Dimetikon
  • Oktynoksat
  • Oktokrylen
  • Triklosan
  • Polietylen
  • Kwas para-aminobenzoesowy
  • 4-metylobenzylidenowa kamfora

To najważniejsze składniki, które należy wziąć pod uwagę wybierając biodegradowalne filtry przeciwsłonece. Innymi słowy, należy unikać produktów zawierających te substancje. W ten sposób możesz mieć pewność, że to, co kupujesz, nie szkodzi środowisku.

Za każdym razem należy więc sprawdzić etykietę i zweryfikować formułę. To długa lista, ale nazwy tego typu chemikaliów są również dość specyficzne.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Jak leczyć opaloną twarz za pomocą naturalnych środków

Zalety biodegradowalnych filtrów przeciwsłonecznych

Z punktu widzenia korzyści dla skóry, pod względem ochrony przed promieniami słonecznymi, te biodegradowalne produkty są równie skuteczne jak konwencjonalne filtry przeciwsłoneczne.

Jednak ich największą zaletą jest to, że są przyjazne dla środowiska, ponieważ nie zawierają substancji chemicznych, które mogą wpływać na ekosystemy.

Spośród składników wymienionych wcześniej na liście najbardziej znane są parabeny. Ich obecność wykryto już w siedliskach morskich. Wśród szkodliwego wpływu, jaki mają na różne organizmy, badania wymieniają zaburzenia hormonalne, opóźniony rozwój i zaburzoną płodność. Nawet koralowce są dotknięte obecnością parabenów w środowisku.

Innym powszechnym składnikiem konwencjonalnych filtrów przeciwsłonecznych i uważanym za dość szkodliwy jest oksybenzon. Badania wskazują, że ta substancja może powodować reakcje alergiczne u ludzi.

Oksybenzon został również wykryty w wielu ekosystemach morskich i nie jest uważany za łatwy do usunięcia. Według przeglądu przeprowadzonego w 2020 roku zaobserwowano in vitro, że wywiera wpływ na koralowce, co może zmienić ich równowagę ekologiczną.

Wpływu tych filtrów na środowisko nie da się zobaczyć gołym okiem, kiedy wybieramy się na plażę, by cieszyć się morzem i słońcem. Istnieje jednak efekt kumulacyjny. Wystarczy pomyśleć o tym, że w Rio de Janeiro, na Hawajach, na Majorce, w Punta Cana czy na Riwierze Majów są plaże, które co roku odwiedzają miliony ludzi.

Mar skażony.
Zanieczyszczenie mórz i wpływ naszych produktów na ryby wymagają natychmiastowego działania.

Niektóre wady biodegradowalnego kremu przeciwsłonecznego

Biodegradowalne filtry przeciwsłoneczne mają również swoje wady. Są na przykład droższe, a z drugiej strony czas ich działania na skórę uważany jest za krótszy.

Jednak rekompensują to korzyści, jakie zapewniają dla zdrowia skóry i środowiska. Minimalizują bowiem ryzyko reakcji alergicznych, a także zmniejszają nasz ślad zanieczyszczenia na ziemi. Więc naprawdę warto w nie zainwestować.

Produkty biodegradowalne to zrównoważone plaże

Nasza planeta wystarczająco ucierpiała z powodu konsekwencji działalności człowieka. A kiedy zadajemy sobie pytanie, co możemy zrobić, aby to odwrócić, możemy dojść do wniosku, że trzeba podjąć wielkie działania. Liczą się jednak również drobne zmiany każdego z nas.

Jednym z nich może być coś bardzo prostego i coś, o czym być może nie pomyśleliśmy: stosowanie biodegradowalnych filtrów przeciwsłonecznych. Taki wybór przyczynia się do ochrony mórz i oceanów, ich ekosystemów, a także morskiej flory i fauny.

Teraz jest ten moment. Sprawdzajmy etykiety produktów i powstrzymajmy się od kupowania produktów zawierających chemikalia, które mają negatywny wpływ na środowisko. W ten sposób my i przyszłe pokolenia będziemy mogli cieszyć się czystym otoczeniem na plaży.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cuerva Fernández I. Análisis, presencia y efectos de los parabenos en organismos marinos. Las Palmas: Universidad de Gran Canaria, 2020.
  • Rius Salvador M. Evaluación del riesgo ecotoxicológico de cinco parabenos mediante batería de bioensayos. Valencia (España): Universidad Politécnica. 2020. http://hdl.handle.net/10251/149890
  • Robert L, Madridejos R, Diego L. El sol, las radiaciones y los fotoprotectores solares. BIT. 2020; 31(6): 35-41.
  • Russo J, Ipiña A, Palazzolo J, et al. Dermatitis por contacto fotoalérgica a protectores solares con oxibenzona en La Plata, Argentina. Actas Dermo-Sifiliográficas. 2018; 109(6): 521-528.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.