Poznaj najlepsze naturalne sposoby na oparzenia słoneczne

Oparzenia słoneczne wymagają natychmiastowej uwagi, aby uniknąć poważniejszych uszkodzeń skóry. Dziś podajemy Wam 4 dobre zabiegi naturalne, które je złagodzą.
Poznaj najlepsze naturalne sposoby na oparzenia słoneczne
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Oparzenia słoneczne to zmiany, które pojawiają się, gdy promienie ultrafioletowe przechodzą przez górną warstwę skóry. Mogą powodować uszkodzenia powierzchownych tkanek, chociaż w poważniejszych przypadkach mogą wpływać na naczynia krwionośne, które odżywiają komórki. Dzisiaj opisujemy więc 4 wspaniałe naturalne środki na oparzenia słoneczne.

Naturalne środki na oparzenia słoneczne

W większości przypadków pierwsze oznaki oparzenia słonecznego to suchość i lekkie zaczerwienienie dotkniętych obszarów ciała. Jednak objawy zwykle nasilają się w miarę upływu godzin, powodując irytujące podrażnienie, swędzenie, a nawet ból.

W zależności od nasilenia mogą zniknąć w ciągu kilku dni po zastosowaniu prawidłowego odżywienia uszkodzonego obszaru.

Jednak jednym z powodów, dla których warto unikać oparzeń słonecznych, jest to, że powodowane przez nie uszkodzenia skóry mogą być trwałe i szkodliwe na dłuższą metę.

Czasami osoby, które doznały poparzenia, odczuwają silny ból w ciągu 6 do 48 godzin po ekspozycji na słońce.

Na szczęście można zastosować naturalne środki, aby przyspieszyć powrót do zdrowia i zapewnić uczucie chłodu.

Pamiętaj jednak, że te naturalne środki na oparzenia słoneczne można stosować w celu złagodzenia objawów w przypadku niewielkich oparzeń. Jeśli czujesz, że oparzenie jest silniejsze i odczuwasz silny ból, natychmiast udaj się do lekarza.

1. Mleko rozpuszczone w wodzie

Mleko rozpuszczone w wodzie może być dobrym lekarstwem na drobne oparzenia słoneczne.

Kwas mlekowy zawarty w mleku działa nawilżająco na skórę, która utraciła swoje naturalne natłuszczenie pod wpływem słońca. W rzeczywistości ten składnik jest częścią wielu środków nawilżających.

Jednym ze sposobów na wzmocnienie efektu orzeźwiającego mleka jest zmieszanie go z wodą z lodem lub wodą o temperaturze pokojowej.

Jak to zastosować?

  • Po rozcieńczeniu trzech części mleka w jednej części wody zanurz czystą ściereczkę w płynie. Następnie nałóż ją ostrożnie na dotknięte obszary.
  • Aby uzyskać dobre rezultaty, możesz powtarzać tę czynność kilka razy dziennie, każdego dnia.

2. Żel Aloe Vera

Aloe vera może zapewnić naturalną ulgę w przypadku oparzeń słonecznych.

Bezpośrednia aplikacja naturalnego żelu Aloe Vera pomaga w naprawie uszkodzonych tkanek. Ponadto działa odświeżająco, jednocześnie łagodząc ból.

Roślina ta charakteryzuje się wieloma różnorodnymi zastosowaniami w kosmetyce. To możliwe dzięki temu, że stanowi doskonałe źródło przeciwutleniaczy i innych ważnych składników odżywczych, które pomagają odbudować uszkodzone komórki.

Regularne stosowanie aloesu może zmniejszyć przebarwienia a nawet inne oznaki starzenia spowodowane słońcem i zanieczyszczeniem środowiska.

Ponadto może przyspieszyć regenerację zmian skórnych. W ten sposób pomaga przywrócić jej lepszy wygląd i uniknąć blizn.

Jak to zastosować?

  • Wytnij czysty żel z liścia aloesu, a następnie rozprowadź go delikatnym okrężnym masażem na całym obszarze dotkniętym poparzeniem.
  • Możesz nakładać go co najmniej 3 razy dziennie, tak długo, jak jest to konieczne do uzyskania zadowalającej regeneracji.

3. Jogurt

Jogurt naturalny również może być dobrym środkiem do pielęgnacji skóry po oparzeniu słonecznym. Podobnie jak w pierwszym proponowanym przez nas lekarstwie, jogurt zawiera kwas mlekowy, który może korzystnie nawilżać skórę.

Zalecamy używanie jogurtu naturalnego, ponieważ zawiera więcej kwasu mlekowego niż mleko.

Jak go użyć?

  • Najpierw przełóż jogurt do miski i zamieszaj. Następnie ostrożnie nałóż go na skórę i delikatnie wmasuj. Pozostaw na 15 minut, a następnie usuń zimną wodą.
  • Możesz nakładać go tyle razy, ile chcesz w ciągu dnia.

4. Napar z rumianku

Rumianek ma właściwości przeciwzapalne, które mogą złagodzić ból związany z poparzeniami słonecznymi.

Chociaż nie ma badań potwierdzających jego stosowanie, zgodnie z powszechnym przekonaniem rumianek może przynieść ulgę w łagodzeniu oparzeń. Wynika to z jego właściwości przeciwzapalnych i uspokajających. Dlatego uważa się, że może łagodzić podrażnienia, jednocześnie zmniejszając ból i stany zapalne.

Jak go zastosować?

  • Czystą szmatkę namoczyć w zimnym naparze z rumianku, a następnie nałożyć na oparzone miejsce.
  • Inną dobrą opcją jest przygotowanie kostek lodu z naparu z rumianku, a następnie masowanie nimi uszkodzonej skóry.
  • Aplikację można powtarzać do momentu złagodzenia dokuczliwych objawów.

Naturalne środki na oparzenia słoneczne mogą pomóc, ale równie ważne jest , aby chronić skórę przed słońcem w dniach po oparzeniu.

Kup krem z filtrem, który jest najbardziej odpowiedni dla Twojej skóry i używaj go zawsze, gdy przebywasz na słońcu. Noś też lekką odzież, która zakrywa większość twojego ciała.

Jeśli uważasz, że oparzenie jest dość poważne, udaj się na pogotowie, aby otrzymać najbardziej odpowiednie leczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.