Domowe sposoby na naturalne rozjaśnienie poparzonej słońcem skóry

Według dermatologów, zamiast skupiać się na rozjaśnianiu poparzonej słońcem skóry, zaleca się nawilżenie jej i odpowiednią pielęgnację. Dowiedz się więcej w tym artykule.
Domowe sposoby na naturalne rozjaśnienie poparzonej słońcem skóry

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kiedy nie zwracamy uwagi przebywając na słońcu, może się to skończyć nierówną opalenizną i “wzorkami” po ubraniu. Nie czujemy się z tym zbyt komfortowo, ani nie wygląda to pięknie. Wtedy możemy pomyśleć, że rozwiązaniem byłoby rozjaśnienie poparzonej słońcem skóry.

Jednak nawet jeśli konsekwencje ekspozycji nie są estetyczne, najważniejsze jest, aby nie rozjaśniać poparzonej słońcem skóry. Najważniejsze będzie natomiast, aby starannie ją nawilżyć i jak najlepiej pielęgnować.

Tylko w ten sposób uda się złagodzić zaczerwienienia i wyrównać koloryt. Jeśli masz wątpliwości, jak dbać o skórę w takich lub innych podobnych okolicznościach, zawsze możesz skonsultować się z dermatologiem, jak powiedziała dr Rocío Gil Redondo.

Przyjrzyjmy się bliżej niektórym zaleceniom.

Domowe sposoby na rozjaśnienie poparzonej skóry

Istnieje kilka domowych środków, które są zalecane, aby rozjaśnić poparzoną słońcem skórę, a nawet złagodzić związane z tym objawy (takie jak pieczenie i suchość).

Uważamy, że możesz również przeczytać ten artykuł: Odkryj niesamowite korzyści dla skóry ze stosowania marchwi

Aloes

Aloe vera to roślina szeroko stosowana do pielęgnacji skóry zarówno w estetycznych jak i zdrowotnych celach. Może również łagodzić oparzenia słoneczne, pomagając jednocześnie w dobrym nawilżeniu.

W tym celu należy przeciąć jeden z liści aloesu, otworzyć go na pół, wydobyć miazgę, oczyścić dużą ilością wody, a następnie nałożyć w postaci żelu na dotknięty obszar.

Jednak aby aloes dawał dobre efekty, musimy być konsekwentni w jego stosowaniu. I choć są tacy, którzy generalnie akceptują jego stosowanie w przypadku oparzeń termicznych stopnia 1 i 2, to inni zalecają jego unikanie.

W rzeczywistości niektóre osoby są uczulone na aloes. Ważne jest więc, aby poznać swój typ skóry zanim skorzystamy z tego lub jakiegokolwiek innego naturalnego składnika w celu złagodzenia dyskomfortu lub oparzenia.

Sok cytrynowy

Jest to niezwykle prosty do zrobienia w domu środek zaradczy. Wystarczy wycisnąć cytrynę i rozcieńczyć w szklance (250 cc) z wodą. Następnie nałóż sok z cytryny za pomocą wacika, delikatnie przecierając nim dotknięty obszar.

Możesz również użyć zamiast tego skórki z cytryny, umieszczając ją jako okład. Jednak podczas stosowania tego środka należy unikać ekspozycji na słońce, ponieważ może to mieć odwrotny skutek, plamiąc skórę.

Jogurt i mleko

Oprócz tego, że są doskonałymi prebiotykami, zarówno jogurt, jak i mleko mogą pomóc zmniejszyć swędzenie i stan zapalny skóry. W przypadku mleka może być stosowane w zimnych okładach. Należy jednak podjąć podobne środki ostrożności, jak w przypadku poprzedniej metody, ponieważ może powodować podrażnienie.

Owsianka

miska płatków owsianych z ziarnami
Płatki owsiane to pokarm, który przyczynia się do dobrego trawienia. Pomagają również utrzymać uczucie sytości.

Skuteczność płatków owsianych w leczeniu zapalenia skóry została naukowo udowodniona. Dlatego ten środek uważany jest za skuteczny sposób na łagodzenie i rozjaśnienie poparzonej słońcem skóry. Jest także przeciwutleniaczem i środkiem przeciwzapalnym.

Aby go nałożyć, przygotuj pastę, rozcieńczając płatki owsiane w zimnej wodzie. Może je zastosować w postaci maski na dotknięty obszar skóry. Najlepiej zostaw na 20 minut, a następnie zmyj.

Rumianek

Uważa się, że rumianek ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne, więc może pomóc w leczeniu poparzonej skóry. Aby z niego skorzystać, możesz po prostu zrobić napar z rumianku, tak do wypicia. Jednak w tym przypadku należy go ostudzić a potem delikatnie nałożyć wacikiem na wrażliwe miejsca.

Papaja jako egzotyczny sposób na rozjaśnienie poparzonej słońcem skóry

Papaina, naturalny związek papai, ma ogromne zalety, jeśli chodzi o regenerację skóry, nawet w przypadku oparzeń, co zostało odnotowane w różnych badaniach.

Aby rozjaśnić poparzoną słońcem skórę, po prostu rozgnieć dojrzałą papaję i nałóż ją na dotknięty obszar, pozostawiając na 10 minut. Następnie zmyj wodą.

Białka jaj

Białka jaj mają wysoką zawartość białka, dzięki czemu pomagają odżywić skórę. Przygotowanie i nałożenie białek jest również bardzo proste: wystarczy ubić dwa lub trzy białka aż do uzyskania piany. Pozostaw na skórze przez 15 minut, a następnie zmyj ciepłą wodą.

Pielęgnacja i rozjaśnienie skóry poparzonej słońcem

Zadbaj nie tylko o rozjaśnienie poparzonej słońcem skóry, ale także o jej pielęgnację i nawilżanie, przyczyniając się tym samym do jej regeneracji. Można to zrobić na kilka sposobów.

Zawsze nakładaj krem przeciwsłoneczny

Codzienne nakładanie kremu przeciwsłonecznego i powtórzenie aplikacji w razie potrzeby może znacznie zapobiec oparzeniom słonecznym, a także zapobiec nierównemu kolorowi skóry. Jest to szczególnie ważne w sezonie letnim, kiedy wszyscy chcemy pochwalić się atrakcyjną opalenizną.

Nawilżaj od wewnątrz i na zewnątrz, aby poprawić wygląd skóry

Oprócz nakładania odpowiedniej ilości kremu przeciwsłonecznego musimy również dbać o dobre nawilżenie zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Oznacza to, że powinniśmy koniecznie nakładać dobry krem przeciwsłoneczny i krem nawilżający po opalaniu – nie tylko wtedy, gdy czujemy największe pieczenie, ale na co dzień.

Dodatkowo powinniśmy dbać o dobre nawodnienie wewnętrzne. Oznacza to, że musimy upewnić się, że codziennie pijemy wystarczającą ilość wody i spożywamy owoce, które pomagają nam osiągnąć ten cel. Niektóre z najpopularniejszych to arbuz i melon kantalupa, ale jest też wiele innych do wyboru.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: 10 zabiegów upiększających, które mogą zregenerować kolagen w skórze

Opalona kobieta.
Nie chodzi tylko o rozjaśnienie, ale o pielęgnację skóry zniszczonej promieniowaniem słonecznym.

Kluczem jest zapobieganie oparzeniom słonecznym

Mimo tych wszystkich rozwiązań, chcemy jeszcze raz podkreślić wagę niewystawiania się zbytnio na słońce. Czasami nie wystarczy samo nałożenie kremu z filtrem. Musimy odpowiedzieć sobie na pytania takie jak: Czy powtarzamy aplikację w ciągu dnia? Czy stosujemy odpowiedni czynnik ochronny dla naszej skóry?

Nie możemy też zapomnieć o innych elementach, które chronią nas przed słońcem. Na przykład okulary przeciwsłoneczne, czapka, fajny szal na ramiona… Krótko mówiąc, te wszystko akcesoria zapobiegną poparzeniom słonecznym.

Przesadna opalenizna nie tylko powoduje powstawanie niechcianych plam, ale także sprawia, że jesteśmy podatni na raka skóry. Dlatego tak ważna jest ochrona. Skoro mamy wokół nas tak wiele możliwości, dlaczego by z nich nie skorzystać?

Nigdy nie wychodź na zewnątrz bez kremu przeciwsłonecznego! Używaj parasola na plaży lub przy basenie i nie zapomnij o okularach przeciwsłonecznych. Najlepszym lekarstwem jest zapobieganie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Castañeda Gameros, Paola, & Eljure Téllez, Juliana. (2016). El cáncer de piel, un problema actual. Revista de la Facultad de Medicina (México)59(2), 6-14. Recuperado en 28 de junio de 2019, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0026-17422016000200006&lng=es&tlng=es.
  • Rodríguez Domínguez, Ileana, Santana Gutiérrez, Odalis, Recio López, Orlando, & Fuentes Naranjo, Marilín. (2006). Beneficios del Aloe Vera l. (sábila) en las afecciones de la piel. Revista Cubana de Enfermería22(3) Recuperado en 28 de junio de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-03192006000300004&lng=es&tlng=es.
  • Suárez, S., & Jazmín, D. (2015). Plan para elaboración y comercialización de una crema corporal aclaradora, que contenga dióxido de titanio y extracto de limón, para mujeres que presenten hiperpigmentación, en la ciudad de Guayaquil (Bachelor’s thesis, Universidad de Guayaquil. Facultad de Ciencias Químicas).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.