10 zabiegów upiększających, które mogą zregenerować kolagen w skórze

Dziś dysponujemy środkami na regenerację kolagenu skóry i osiągnięcie młodszego wyglądu. Jednak najważniejszym sposobem na przedłużenie młodości jest zdrowy tryb życia.
10 zabiegów upiększających, które mogą zregenerować kolagen w skórze

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Regeneracja kolagenu w skórze to obsesja wielu ekspertów kosmetycznych i osób, które dbają o wygląd swojej skóry. Nic dziwnego, jeśli weźmiesz pod uwagę, jak ważne jest, aby skóra była elastyczna i jędrna. Problem w tym, że organizm stopniowo przestaje wytwarzać tę substancję. Innymi słowy, jego wewnętrzna produkcja spowalnia wraz z wiekiem. Dlatego tak ważne stało się znalezienie i wdrożenie nowych strategii, aby zregenerować kolagen w skórze.

Zabiegi regenerujące kolagen w skórze

Kolagen to białko, które nadaje strukturę i siłę kościom, skórze i innym tkankom. Od 20 roku życia skóra zaczyna go tracić w tempie 1% rocznie. Rezultatem jest skóra z bardziej wyraźnymi oznakami starzenia.

Obecnie kilka znanych zabiegów może pomóc w regeneracji kolagenu w skórze. Oto najbardziej znane.

1. Terapia światłem czerwonym

Światło czerwone to rodzaj energii, którego zakres widmowy wynosi od 620 do 700 nanometrów. Uważa się, że jest przydatne w ułatwianiu gojenia tkanek, naprawie tkanek i promowaniu odmładzania skóry. Osiąga głębokość od 8 do 10 milimetrów, co pozwala na penetrację skóry właściwej.

Badanie przeprowadzone w 2013 roku wykazało, że terapia światłem czerwonym regeneruje kolagen w skórze. W szczególności odbudowuje fibroblasty, czyli komórki odpowiedzialne za produkcję tej substancji. Jest również uważany za pomocny w odwracaniu wypadania włosów. Wyważony artykuł omawiający zalety i wady tej metody można znaleźć pod tym linkiem.

2. Mikronakłuwanie

Jest to zabieg (zwany również terapią indukcyjną kolagenu), który wykonuje się aparatem wyposażonym w maleńkie igły. Porusza się po skórze i powoduje drobne nakłucia w górnej warstwie. Gdy te rany są tworzone, organizm zwiększa produkcję kolagenu w celu ich naprawy.

Badania opublikowane w Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej wykazały, że osoby, które poddały się temu leczeniu, wykazały znaczny wzrost kolagenu i elastyny po 6 miesiącach. Zmniejszeniu uległy również blizny, zmarszczki i rozstępy.

3. Chemia i peelingi laserowe

Istnieje wiele, wiele rodzajów peelingów, zarówno chemicznych, jak i laserowych. Są stosowane w leczeniu różnych problemów skórnych, zwłaszcza zmarszczek i przebarwień.

Większość z nich powoduje zaczerwienienie, suchość i podrażnienie. Podczas gdy organizm pracuje nad rozwiązywaniem tych zaburzeń, działa również na regenerację kolagenu skóry.

Kobieta poddawana zabiegowi peelingu.
Peeling naciera powierzchowną warstwę skóry, usuwając milimetrowe warstwy naskórka.

4. Mikroprądowy zabieg na twarz

Zabieg mikroprądowy to także sposób na regenerację kolagenu skóry. Jest jednak pewne zastrzeżenie.

Działa on najlepiej na skórze, która dopiero zaczyna wykazywać oznaki starzenia. Zwiększa poziom kolagenu i zwiększa elastyczność cery. Ma jednak niewielki wpływ na skórę dojrzałą. Rzuć okiem na ten artykuł, który przygląda się dowodom z naukowego punktu widzenia.

5. Zastrzyki z osocza

Zastrzyki z osocza bogatopłytkowego wspomagają wzrost i regenerację komórek. Metoda polega na umieszczeniu płytek krwi w określonych punktach, takich jak dolne powieki czy fałdy ust.

Od tego momentu płytki krwi działają na te obszary tak, jakby były ranami. W ten sposób promują ich naprawę. Jednocześnie zastrzyki te są bogate w czynniki wzrostu, które stymulują rozmnażanie fibroblastów.

6. Kremy i serum

Wiele kremów zawiera kolagen jako jeden ze składników. Serum z założenia ma zregenerować tę substancję. Czy można im zaufać? Odpowiedź brzmi tak.

Ogólnie rzecz biorąc, warto łączyć je z filtrem przeciwsłonecznym. Również z retinoidami, ponieważ eliminują kolagenazę, enzym, który niszczy kolagen.

7. Suplementy kolagenowe

Suplementy kolagenowe wykazały pewną skuteczność. Jednak nie tak bardzo, jak się często obiecuje.

Należy pamiętać o dwóch aspektach. Po pierwsze, powinnaś kupować certyfikowane, wysokiej jakości suplementy. Po drugie, nie należy oczekiwać nadzwyczajnych rezultatów.

Możesz być również zainteresowany: 7 korzyści z codziennego przyjmowania kolagenu

8. Mezoterapia twarzy

To zabieg, w którym stosuje się witaminy, kwas hialuronowy i inne substancje w celu odmłodzenia i regeneracji skóry. Aplikacja odbywa się bardzo cienką igłą, dzięki czemu nie jest bolesna. Każda sesja trwa 20 minut.

9. Aktywność fizyczna

Chociaż aktywność fizyczna nie stanowi zabiegu kosmetycznego jako takiego, to pomaga w regeneracji kolagenu w skórze. Pocenie zwiększa produkcję hormonów wzrostu. To z kolei stymuluje fibroblasty do produkcji większej ilości kolagenu.

Badanie opublikowane w PloS ONE wykazało, że trening siłowy i interwałowy wydają się być najskuteczniejsze. Uprawianie jogi również pomaga, ponieważ zmniejsza stres.

10. Nici napinające

Właściwie istnieje wiele innych metod regeneracji kolagenu w skórze. Wspomnimy jeszcze tylko o jednym, ponieważ nie możemy go pominąć w tym artykule.

Mówimy tutaj o niciach napinających. Technika polega na wszczepieniu w skórę małych nici polidioksanonu (PDO). Sprzyjają naturalnej produkcji kolagenu, jednocześnie wywołując napięcie w skórze, co sprawia wrażenie, że nie ma zmarszczek.

Techniki podnoszenia.
Nici liftingujące zakładane są techniką chirurgiczną zgodnie z naturalnymi rysami twarzy.

Kolagen w skórze i jego regeneracja

Kolagen daje początek włóknom odpornym i elastycznym, które występują w wielu obszarach ciała, w tym w skórze. Włókna te są napięte, ale, kiedy lata mijają, stają się one ze sobą powiązane i tracą elastyczność. Rezultatem są zmarszczki.

Czynnikami, które najbardziej wpływają na ten proces, są ekspozycja na słońce, zła dieta, brak nawodnienia, spożywanie tytoniu i alkoholu oraz stres. To całkiem normalne, że około 35 roku życia zaczyna być widoczny wpływ starzenia na twarzy.

Szacuje się, że do 50 roku życia kobieta straci około połowy całego kolagenu. Mężczyźni mają zwykle mniejszą stratę. Prowadzi to do zmniejszenia grubości skóry właściwej.

Zabiegi regenerujące kolagen w skórze mają różny stopień skuteczności. Można go jednak wzmocnić, gdy towarzyszy im zdrowy tryb życia.

Starzenie się, ze wszystkim, co się z nim wiąże, jest nieuniknione. Ale ten proces można nieco spowolnić, przyjmując odpowiednie nawyki życiowe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wunsch A, Matuschka K. A controlled trial to determine the efficacy of red and near-infrared light treatment in patient satisfaction, reduction of fine lines, wrinkles, skin roughness, and intradermal collagen density increase. Photomed Laser Surg. 2014 Feb;32(2):93-100. doi: 10.1089/pho.2013.3616. Epub 2013 Nov 28. PMID: 24286286; PMCID: PMC3926176.
  • Aust MC, Fernandes D, Kolokythas P, Kaplan HM, Vogt PM. Percutaneous collagen induction therapy: an alternative treatment for scars, wrinkles, and skin laxity. Plast Reconstr Surg. 2008 Apr;121(4):1421-1429. doi: 10.1097/01.prs.0000304612.72899.02. PMID: 18349665.
  • Sellami M, Dhahbi W, Hayes LD, Padulo J, Rhibi F, Djemail H, et al. (2017) Combined sprint and resistance training abrogates age differences in somatotropic hormones. PLoS ONE 12(8): e0183184. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0183184.
  • Schoenfeld, P. (2020). Colágeno: Rejuvenece tu piel, fortalece las articulaciones, y siéntete más joven gracias a la dieta que aumenta la producción y el consumo de colágeno. EDITORIAL SIRIO SA.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.