Zwierzęta odwiedzają pacjentów w tym szpitalu

Zwierzęta odwiedzające pacjentów przebywających w szpitalu, zamiast stanowić zagrożenie dla zdrowia ich właścicieli, dają im tak potrzebny zastrzyk energii i optymizmu.
Zwierzęta odwiedzają pacjentów w tym szpitalu

Ostatnia aktualizacja: 04 kwietnia, 2022

Zwierzęta domowe zajmują istotną część w naszym życiu i w naszych sercach. Z tego powodu w Juravinski Hospital w Ontario w Kanadzie nie tylko przyjaciele i rodzina, ale także zwierzęta domowe odwiedzają pacjentów.

Odwiedzające zwierzęta nie tylko nie rozprzestrzeniają bakterii ani nie zagrażają zdrowiu pacjenta, ale wręcz podnoszą na duchu swoich właścicieli. Wizyty czworonogów pomagają bowiem wzmocnić układ odpornościowy chorych.

Wszystkie zwierzęta przed przyjazdem do szpitala w celu odwiedzenia pacjentów muszą zostać wykąpane. Poza tym muszą przejść proces dezynfekcji. Istnieją również formalne wytyczne, jak kontrolować wizyty zwierząt domowych.

Dzięki tym i innym powiązanym wysiłkom, wielu hospitalizowanych pacjentów ma możliwość przeżywania radości na widok swoich kotów lub psów.

Dziś chcemy porozmawiać z Wami więcej o tej ciekawej inicjatywie.

W Juravinski Hospital zwierzęta odwiedzają pacjentów

Program odwiedzin zwierzaków powstał nie tak dawno temu. Ma swoje korzenie w smutnej, ale wzruszającej historii.

Donna Jenkins musiała stawić czoła przedwczesnej śmierci z powodu chłoniaka swojego 25-letniego siostrzeńca. Przed śmiercią młodzieniec zapytał, czy mógłby zobaczyć swojego psa. Sprawił, że ciotka obiecała, że zrobi wszystko, co w jej mocy, żeby również reszta pacjentów mogła zobaczyć swoje zwierzęta podczas pobytu w szpitalu.

Powiedział, że niewiele rzeczy może przynieść tyle szczęścia, co możliwość objęcia bliskich kudłatych przyjaciół.

W ten sposób powstał ośrodek, który stworzył usługę wspierającą pacjentów i członków rodziny pragnących umówić się na wizytę zwierzaka.

W niektórych szpitalach zwierzęta odwiedzają pacjentów.

Cuda spowodowane tą inicjatywą

Projekt finansuje organizacja charytatywna Zachary’s Paws for Healing. Ta fundacja nosi imię siostrzeńca reżysera, który zmarł na raka. W siedzibie organizacji członkowie rodziny mogą uzyskać wszystkie informacje i pomoc, których potrzebują, aby umówić się na wizytę.

Czasami pacjenci wymagają hospitalizacji przez wiele dni. W tym przypadku depresja znacząco opóźnia ich powrót do zdrowia.

Coś tak prostego jak zobaczenie swojego psa lub kota ma na pacjentów natychmiastowy korzystny wpływ. Wizyta zwierząt domowych wzmacnia ich endorfiny i reguluje oddychanie. Równie ważne jest to, że przyspiesza to ich powrót do zdrowia.

Inny sposób, w jaki terapia zwierzęca pomaga pacjentom, ma miejsce w obszarze onkologii. Jak wszyscy wiemy, chorzy na raka poddawani są chemioterapii. Co się dzieje jednak, gdy zwierzaki leżące u ich stóp lub na kolanach dodają im otuchy? Otóż pacjenci przechodzą przez trudne zabiegi z większym spokojem i siłą niż w innym przypadku.

Przygotowanie zwierzaka do wizyty

członkowie rodziny odwiedzający pacjenta

Większość szpitali nie akceptuje wizyt zwierząt. Jednym z powodów tej reguły jest to, że mogą potencjalnie przenosić bakterie lub inne choroby.

Kierownicy Juravinski Hospital doszli jednak do następujących wniosków:

  • Zwierzęta domowe stwarzają takie same zagrożenia, gdy odwiedzają pacjentów, jak odwiedzający ich członkowie rodziny.
  • Aby w wystarczającym stopniu kontrolować bakterie, sierść zwierzęcia musi zostać umyta i odpowiednio zdezynfekowana przed wpuszczeniem do szpitala.
  • Zwierzęta muszą być na smyczy, aby ich ruchy były pod kontrolą.
  • Zwierzęta mogą odwiedzać tylko swoich właścicieli. W związku z tym nie może być kontaktu fizycznego między psami lub kotami a pacjentami innymi niż ich właściciele.
  • Zarówno członek rodziny pacjenta, jak i pracownik socjalny muszą towarzyszyć każdemu zwierzęciu wchodzącemu do szpitala, aby kontrolować sytuację i ruch zwierzęcia. Ponieważ wokół łóżka pacjenta często znajdują się maszyny, kroplówki, wentylatory itp., stwarzają one zagrożenia, które należy kontrolować.
pies i jego właściciel

Terapeutyczny efekt, jaki przynoszą odwiedziny zwierząt

Zwierzęta domowe zapewniają nam wsparcie emocjonalne. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy przechodzimy przez bardzo trudne momenty.

Poza tym, jak zauważono, ich wsparcie wykracza nawet poza granice psychologiczne. Poprzez odwiedziny w szpitalach  nasze pupile oferują nam zarówno pomoc psychologiczną, jak i fizyczną.

Większość zwierząt domowych służy nam do towarzystwa. Wiele domowych kotów ma zabawny i ciekawski charakter, a ich właściciele bardzo je za to cenią. Wiele psów domowych to istoty przyjazne i lojalne, co czyni je najlepszymi przyjaciółmi ludzi. Ale wszystkie zwierzęta, które odwiedzają pacjentów, są wspaniałym przykładem szlachetności i miłości, udowadniając nam, jak cenny stanowią dar.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Graf, S. (1999). [The elderly and their pets. Supportive and problematic aspects and implications for care. A descriptive study]. Betagte Menschen Und Ihre Haustiere. Forderliche Und Problematische Aspekte Der Haustierhaltung Und Implikationen Fur Die (Kranken-)Pflege: Eine Beschreibende Untersuchung. https://doi.org/10.1024/1012-5302.12.2.101
  • Sobo, E. J., Eng, B., & Kassity-Krich, N. (2006). Canine Visitation (Pet) Therapy: Pilot Data on Decreases in Child Pain Perception. Journal of Holistic Nursing. https://doi.org/10.1177/0898010105280112

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.