Sisu - niezwykła fińska strategia na trudne momenty

Podczas drugiej wojny światowej Finowie - których liczba była znacznie mniejsza niż Rosjan, i którzy znali strategię sisu - wytrzymali wojnę ze stoickim spokojem.
Sisu - niezwykła fińska strategia na trudne momenty

Ostatnia aktualizacja: 08 czerwca, 2019

Czy słyszałeś kiedyś o czymś takim jak sisu? Jeżeli nie, czas najwyższy, abyś poznał tę fińską strategię.

Życie potrafi zadawać nam ciosy na niezliczone sposoby. Robi to nieustannie, zachodząc nas z różnych stron i stosując rozmaite strategie. Nie omija przy tym nikogo. Wszystkich różni jednak sposób, w jaki podchodzimy do napotykanych trudności oraz kłód, jakie stawia się na naszej drodze.

Coś, z czego doskonale zdajemy sobie sprawę to fakt, że nikt z nas nie jest odporny na przeciwności. Większość z nas nie jest przygotowana na to, co spotka nas w życiu, okazuje się jednak, że dysponujemy odpowiednimi środkami genetycznymi i biologicznymi. Człowiek dotarł tam, gdzie znajduje się obecnie dzięki wytrwałości, rezyliencji i odwadze.

Każdy z nas musiał przejść przez wiele trudności, strat, problemów i upadków. Każdy wysiłek, aby się z nich podnieść i każdy kamień, nad którym przeszliśmy idąc dalej to wielkie osiągnięcie, z którego powinniśmy być dumni.

Na pewno na przestrzeni lat udało Ci się zdobyć doświadczenie i nabyć strategie pomocne w pokonaniu trudnych chwil. Nigdy jednak nie jest ich zbyt wiele, prawda? Warto dowiedzieć się na przykład, co robią ludzie w innych krajach i w innych kulturach.

Z tego powodu w niniejszym artykule chcielibyśmy opowiedzieć Ci o Finach i ich sposobie podchodzenia do trudnych momentów w życiu. Ten lud zamieszkujący zimne ziemie ma tak naprawdę gorące serce i silny, gotowy do walki umysł.

Cała ich chęć do walki i stawiania czoła przeciwnościom ujęta jest w jednym, niezwykłym słowie: sisu. Pozwól, że Ci go wyjaśnimy.

Sisu – odważny duch w czasach przeciwności

W dzisiejszych czasach już na samo słowo: “Finlandia” ludziom przychodzi na myśl stan idealnej równowagi, państwo o wielkiej i inspirującej polityce, którą nic nie jest wstanie wstrząsnąć, i która wykazuje bardzo niski procent skorumpowania.

Ekonomia Finlandii jest jedną z najsilniejszych na świecie. Nie da się ukryć, że równie dobrze ma się ukształtowana w państwie demokracja.

sisu - odwaga w obliczu trudności

Poza silną i odważną polityką, państwo to wyróżnia coś jeszcze. Co takiego? Wszystko zaczyna się w roku 1939, kiedy Rosja wypowiedziała Finlandii wojnę.

800 000 żołnierzy fińskich kontra 2,5 miliona żołnierzy rosyjskich

Starcie wojsk fińskich z rosyjskimi jest niewątpliwie jednym z najbardziej imponujących w historii.

Ci pierwsi dysponowali nieco ponad 800 000 żołnierzami, podczas gdy Rosjanie mieli ich ponad dwa i pół miliona. Nawet klimat Finlandii nie przerażał Rosjan, ponieważ nie odbiegał zbyt wiele od zimnych rosyjskich ziem.

Okazuje się jednak, że Finowie ze stoickim spokojem znieśli wszystko, dlatego już po roku gwałtownych starć, podpisano pokój. Efektem tego było powstanie terminu “sisu”, który na zawsze przeszedł do historii.

Sisu – potencjał, który nosisz w sobie

Sisu odnosi się do potencjału człowieka i do siły, jaką w sobie nosi. Siła ta jednakże jest zazwyczaj uśpiona.

Czasami jednak wystarczy, że pojawi się jakaś przeciwność, abyśmy zmusili tę siłę do przebudzenia. Gdy już się rozbudzi, możemy z niej skorzystać i użyć do podtrzymania wytrwałości. Pomoże nam to zwyciężyć.

Dokładnie to zrobili Finowie podczas drugiej wojny światowej.

człowiek nad morzem a teoria sisu

Do dzisiaj ta odwaga i wytrwałość są wyryte w sercach Finów, naznaczając ich osobowość oraz sposób bycia. Jest to niczym piękny tatuaż na duszy, który uczy, żeby nigdy się nie poddawać, niezależnie od tego, jakie trudności stają na drodze i jaką przeszkodę musimy pokonać.

Stawianie czoła trudnościom według Finów – pięć aspektów sisu

1. Staraj się kontrolować stres i nie pozwól, żeby zdominował Cię strach

W trudnych momentach musimy nauczyć się skutecznie radzić sobie z niepokojem i stresem.

Jeżeli negatywne emocje chcą przejąć nad nami kontrolę, nie możemy się poddać. W przeciwnym razie staniemy się sztywną gałęzią, którą wiatr może z łatwością złamać.

Musimy nauczyć się kontrolować nasze lęki i racjonalizować odczuwaną panikę, aby móc kontrolować stres i uczucie niepokoju.

liść na śniegu

2. Bądź wytrwały

Wytrwałość to obecnie bardzo rzadko spotykana zaleta, ponieważ jesteśmy istotami z natury niecierpliwymi, wszystko chcemy uzyskać już i natychmiast.

Okazuje się jednak, że osoby, które opanowały sisu są cierpliwe, godzą się z uczuciem frustracji, są kreatywne, potrafią czekać na odpowiedni moment i idą do przodu krok po kroku, a także nie poddają się i nigdy nie odpuszczają.

3. Ucz się szacunku

Dla Finów jedną z największych wartości jest szacunek do siebie oraz do innych.

Wszyscy w fińskim społeczeństwie przejmują się dobrem innych, ponieważ doskonale rozumieją, że tylko we wspólnocie są w stanie przeżyć. To właśnie szanowanie i dbanie o siebie nawzajem stanowi o jakości życia.

4. Ucz się rozwiązywać małe konflikty, a zdołasz rozwiązać również te duże

Osoby, które opanowały sztukę sisu nie uciekają od problemów, lecz stawiają im czoła, szukając rozwiązania.

Konflikty stanowią naturalną część życia. Jeżeli już od dziecka uczymy się je rozwiązywać, szukając sposobów na najmniejsze i najprostsze trudności, z czasem uda nam się pokonać również te wielkie, które nasze przeznaczenie stawia nam na drodze.

5. Bądź rezylientny dzisiaj, jutro i zawsze

Rezyliencja to odzwierciedlenie odważnej duszy i mądrości człowieka, który nauczył się stawiać czoła przeciwnościom życiowym, aby zmienić się w kogoś jeszcze silniejszego i jeszcze odważniejszego.

Sisu ma dużo wspólnego z ideą rezyliencji. Z tego powodu dla wielu ludzi terminy te są niemalże zamienne i równoznaczne. Prędzej czy później życie i tak da nam lekcję rezyliencji, więc najlepiej jak najszybciej wprowadzić ją w czyn.

Elementy stanowiące o podejściu Finów do problemów zasługują na naszą uwagę i głębsze zastanowienie. Uczmy się od nich, niech będą naszą codzienną inspiracją. Twórzmy strategie pozwalające nam przemierzyć bezpiecznie wyspy smutku i zmienić je w terytorium szczęścia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.