Trzy pomysły na dekorowanie sufitów w Twoim domu

Remontujesz mieszkanie i zastanawiasz się, czy uwzględnić w budżecie górną część pomieszczeń. W tym wpisie wyjaśniamy, dlaczego w dekoracji sufitów warto kierować się pomysłowością i innowacyjnością.
Trzy pomysły na dekorowanie sufitów w Twoim domu

Ostatnia aktualizacja: 10 lutego, 2023

Od pewnego czasu sufity, które kiedyś były pustymi i zapomnianymi przestrzeniami w domu, stały się ważnym elementem sztuki dekoratorskiej. Te powierzchnie które dominują nad wnętrzem, zasługują na swój własny urok. I to nie tylko ze względów estetycznych, ale także dla naszego zdrowia psychicznego. Dziś powiemy Ci więc, jak ważne jest dekorowanie sufitów w Twoim domu, i przedstawimy Ci najlepsze pomysły.

Przestrzenie, które zamieszkujemy i często odwiedzamy, mają bezpośredni wpływ na nasze nastroje. Oczywiście w ramach tych przestrzeni na uwagę zasługują sufity.

Na przykład niskie sufity sprzyjają wykonywaniu rutynowych zadań i stymulują koncentrację. I odwrotnie, wysokie sufity motywują do kreatywności.

Jakie znaczenie ma dekorowanie sufitów w wystroju domu

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wygląd sufitów ma ogromny wpływ na nastrój. Na przykład sufit pomalowany na ciemniejsze odcienie niż podłogi w pokoju może wywoływać przytłaczające wrażenie.

Na poziomie estetycznym, stosując odpowiednie techniki, sufity mogą stać się głównymi elementami wystroju naszych domów. Trzeba o tym pomyśleć już na etapie projektowania. Inną interesującą opcją jest jednak zintegrowanie sufitów z dekoracją domu, dążąc do uzyskania harmonijnego efektu ze ścianami i meblami.

Pomysły na dekorowanie sufitów w Twoim domu

Pomalowanie sufitów na biało lub na określony kolor to zawsze dobra opcja dekoracyjna. Jednak najbardziej awangardowe i śmiałe trendy w świecie designu zaskakują nas swoją oryginalnością.

pomysły dekorowanie sufitów
Wysokie sufity kojarzą się z kreatywnością. Zgodnie z psychologią przestrzeni pobudzają nowe idee.

1. Sufity rzeźbiarskie

Odwołując się do solidności i elastyczności laminowanej płyty gipsowo-kartonowej, możesz bawić się kształtami i wypukłościami, aby obalić pogląd, że sufit zawsze musi być płaską powierzchnią.

Ponadto do tego typu sufitów można dodać tablice świetlne i podświetlenie, generując wizualny efekt większej głębi otoczenia.

2. Belki imitujące drewno

Zastosowanie kasetonów z belkami imitującymi drewno do dekoracji sufitów może stworzyć bardziej przytulne środowisko. Tak udekorowany sufit, nie tylko dzieli wnętrze w atrakcyjny sposób, ale generuje optyczny efekt przytulności sprawiając wrażenie niższego niż jest w rzeczywistości.

3. Udekoruj swoje sufity tak, jakby były podłogami… i odwrotnie

Być może jednym z najbardziej przełomowych i awangardowych pomysłów, jeśli chodzi o dekorowanie sufitów, jest trend polegający na dekorowaniu podłóg jako sufitów i sufitów jako podłóg.

Podążając za tym trendem, być może inspirowanym fragmentami „Alicji w Krainie Czarów”, można np. ozdobić sufit płytkami ceramicznymi czy parkietem. Stworzy to o wiele bardziej oryginalne i atrakcyjne wnętrze.

pomysły dekorowanie sufitów
Oprawy oświetleniowe również stanowią część dekoracji. Wybór odpowiednich świateł podkreśli zamontowane listwy i wykończenia.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Chińskie drzewo pomarańczowe lub kumkwat: idealne drzewo do dekoracji domu

Dekorowanie sufitów w sposób przyjazny dla środowiska

Być może najbardziej innowacyjnym – a także ekologicznym – pomysłem na dekorowanie sufitów w domu budowa zielonych dachów. Metoda ta implikuje takie korzyści jak lepsza estetyka, zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza oraz optymalizacja jakości życia jego mieszkańców. Podkreśla to argentyńska dziennikarka María Laura Perez Casar w swoim artykule dla magazynu Investigaciones Agropecuarias.

Idąc tym samym tokiem myślenia, autorzy artykułu opublikowanego w czasopiśmie Tecnología y Ciencias del Agua zapewniają, że zastosowanie zielonych dachów do dekoracji domów, oprócz wspomnianych już zalet, może być rozwiązaniem problemów powodziowych w ich kraju.

Jak widać, kwestia wykracza poza estetykę. Możemy mieć piękne sufity a zarazem funkcjonalne i przyjazne dla środowiska dachy.

To może Cię zainteresować ...
Proste pomysły na tanią dekorację do kuchni
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Proste pomysły na tanią dekorację do kuchni

Chcesz wyremontować serce domu, ale nie masz dużo pieniędzy? Oto proste pomysły na tanią dekorację do kuchni.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Revista de Investigaciones Agropecuarias. Perez Casar, Laura. Techos verdes, una estrategia frente al cambio climático. Argentina 2017.
  • Tecnología y ciencias del agua, Vol. 10, Núm. 5.  Techos verdes para la gestión integral del agua: caso de estudio Chapinero, Colombia. Colombia 2019-2020.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.