Olej rybny – poznaj jego 5 wspaniałych właściwości

Olej rybny bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, może zdziałać cuda dla zdrowia Twojego układu krążenia. Ponadto zawiera wiele witamin i doskonale zwalcza stany zapalne.
Olej rybny – poznaj jego 5 wspaniałych właściwości
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Olej rybny jest bardzo popularny na całym świecie, a zwłaszcza w rejonach nadmorskich. Jednak jeśli nie przepadasz za rybami lub nie chcesz ich zbyt często spożywać, nie musisz rezygnować z prozdrowotnych właściwości tego suplementu.

Wiele osób przyjmuje go w postaci kapsułek, które są dostępne w każdej aptece. Cenny olej rybny jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3- na pewno zauważysz poprawę funkcjonowania wielu procesów, zachodzących w Twoim organizmie.

Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jakie korzyści odniesiesz z jego stosowania.

Olej rybny – główne składniki

Kwasy omega 3 są w zasadzie synonimami witalności i dobrego zdrowia. Olej ten stał się popularny ze względu na mnogość korzyści, jakie może zaoferować całemu ciału; wiele prozdrowotnych składników.

Olej rybny- zalety i właściwości

Wśród najbardziej znanych składników odżywczych, w oleju rybnym znajdziesz między innymi witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E.

Aby uzyskać te witaminy w jak najczystszej postaci, warto jeść regularnie ryby! Według Ministerstwa Zdrowia, powinniśmy jeść minimum 2 porcje ryb w tygodniu!

Wśród ryb najbardziej bogatych w Omega 3 znajdziemy:

 • Konserwowe sardynki
 • Tuńczyk (świeży lub z puszki)
 • Śledź (świeży lub z zalewy)
 • Makrela (wędzona lub świeża)
 • Łosoś (najlepiej dziki)
 • Pstrąg

Jeśli bardzo zależy Ci na codziennym dostarczeniu kwasów omega- 3 możesz zakupić specjalne suplementy diety. Pomogą uzupełnić niedobory tych cennych substancji.

Ciekawostka! Kwasy omega- 3 są obecne także w produktach roślinnych. Niektóre z tych produktów to: nasiona lnu, nasiona chia i orzechy ziemne i włoskie.

Kwasy tłuszczowe omega- 3

Kwasy omega- 3 są uważane za jeden z najbardziej odżywczych składników wśród produktów spożywczych. Jeśli chodzi o olej z ryb, to są one prawdziwą gwiazdą jego składu.

Niektóre z najważniejszych funkcji i zalet kwasów omega- 3 to:

 • Optymalizacja rozwoju i prawidłowego funkcjonowania mózgu.
 • Pomoc w leczeniu stanów zapalnych organizmu.
 • Niedobór tego składnika może prowadzić do różnych chorób wieńcowych, raka i chorób psychicznych.
 • Omega 3 zapewnia poprawa gospodarce cholesterolu

Jakie jeszcze korzyści niesie olej rybny?

W oparciu o wcześniej wspomniane informacje, rozwińmy niektóre z najbardziej uznanych korzyści tego cennego oleju.

1. Jest świetnym promotorem rozwoju u dzieci

Dzieciństwo jest jednym z najważniejszych etapów życia. W końcu to wtedy rośnie ciało i mózg rozwija się jak szalony. Jednak w tym okresie, powszechne bywają również choroby i zaburzenia rozwoju.

Właśnie wtedy, olej z ryb może być naprawdę pomocnym suplementem, promującym pełne rozwijanie funkcji poznawczych i koncentracji uwagi.

Zdrowe dziecko

Spożywanie oleju z ryb pomoże również wzmocnić centralny układ nerwowy dzieci i wspierać kształtowanie się zdrowego mózgu i serca.

2. Chroni twój mózg i ciało przed cholesterolem

Wspomniane już wcześniej korzyści, nie dotyczą tylko dzieci – dorośli również mogą czerpać z jego właściwości. Każdy, niezależnie od wieku, powinien spożywać go regularnie.

Konsumpcja tego oleju chroni mózg, zapobiegając krwotokom i zatykaniu tętnic. Pomaga również w walce z wysokim poziomem cholesterolu i cukrzycą.

3. Jest to cudowny suplement dla zachowania młodości Twojej skóry

Uwzględnienie oleju rybnego w diecie wspomaga zdrowie i elastyczność skóry, szczególnie jeśli masz skłonność do przesuszania się cery. Ten naturalny olej może dać ci wiele korzyści. Udowodniono, że jest pomocny w leczeniu problemów, takich jak swędzenie skóry, łuszczyca i trądzik.

Zdrowa skóra

Można go również z dużym powodzeniem stosować miejscowo. Po prostu wmasuj kilka kropli oleju, wykonując delikatne koliste ruchy, aby zmniejszyć stan zapalny na skórze.

4. Jest doskonały do leczenia zapalenia stawów

Jedną z głównych zalet oleju z ryb, jest możliwość łagodzenia objawów reumatoidalnego zapalenia stawów. Dzieje się tak dlatego, że zawiera on w sobie cenne kwasy omega 3.

Regularne spożywanie tego suplementu promuje zmniejszenie istniejących stanów zapalnych. Dzięki temu działa on jak naturalny lek przeciwzapalny. Pomaga również w złagodzeniu objawów sztywności stawów,występujących  szczególnie w godzinach porannych.

Pamiętaj jednak, że olej z ryb nie działa od razu. Proces leczenia i łagodzenia dolegliwości stawów jest stopniowy. Musisz cierpliwie poczekać, aby zauważyć oznaki regeneracji.

5. Olej rybny wspiera twój układ sercowo- naczyniowy

Zdrowe serce

Olej z ryb jest wyjątkowo pomocny, jeśli chodzi o poprawę zdrowia układu sercowo- naczyniowego. Jedną z jego  największych zalet jest to, że regularnie przyjmowany promuje obniżanie ciśnienia tętniczego krwi i poziomu trójglicerydów.

Ponadto pomaga oczyścić tętnice ze złogów cholesterolu i sprzyja pozbywaniu się płytki miażdżycowej i nagromadzonego tłuszczu. Te istotne problemy mogą powodować zawał serca i inne schorzenia układu krwionośnego.Olej z ryb może być bardzo przydatny w zapobieganiu takich sytuacji.

A czy Ty wprowadzasz do swojej diety olej rybny? W komentarzach poniżej możesz podzielić się z nami Twoimi ulubionymi sposobami na podanie ryb. Na pewno skorzystamy!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Roman GC., Jackson RE., Gadhia R., Román AN., et al., Mediterranean diet: the role of long chain w-3 fatty acids in fish; polyphenols in fruits, vegetables, cereals, coffee, tea, cacao and wine; probiotics and vitamins in prevention of stroke, age-related cognitive decline, and alzheimer disease. Rev Neurol, 2019. 175 (10): 724-741.
 • Huang TH., Wang PW., Yang SC., Chou WL., et al., Cosmetic and therapeutic applications of fish oil’s fatty acids on the skin. Mar Drugs, 2018.
 • Petersson S., Philippou E., Rodomar C., Nikiphorou E., The mediterranean diet, fish oil supplements and rheumatoid arthritis outcomes: evidence from clinical trials. Autoimmun Rev, 2018. 17 (11): 1105-1114.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.