Niesamowite właściwości zdrowotne jabłek

Jeśli to możliwe, kupuj zielone jabłka i pamiętaj, aby jeść również skórki. To pozwoli ci uzyskać więcej błonnika i poprawić trawienie, jednocześnie walcząc z zatrzymywaniem płynów.
Niesamowite właściwości zdrowotne jabłek
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 19 stycznia, 2023

Jabłka to owoce, którymi można się delektować niemal o każdej porze roku. Oprócz tego, że są tak pyszne i wszechstronne w kuchni, jabłka są bogate w składniki odżywcze. W rzeczywistości, właściwości zdrowotne jabłek mogą zapewnić niesamowite korzyści dla organizmu i ogólnego stanu zdrowia. 

Główne korzyści wynikają z bardzo wysokiej zawartości związków przeciwutleniających i pektyn. Pomagają one zwalczać szkodliwe działanie wolnych rodników, jednocześnie stymulując naturalny detoks organizmu.

Oprócz tego jabłka zapewniają uczucie sytości, gdy je spożywasz. Dlatego są wysoce zalecane dla osób, które chcą schudnąć, ale mają problemy z kontrolowaniem apetytu na jedzenie.

Istnieje wiele innych powodów, dla których to najlepsze owoce, które możesz włączyć do swojej codziennej diety. W dzisiejszym artykule omówimy najważniejsze właściwości zdrowotne jabłek.

Najważniejsze właściwości zdrowotne jabłek

1. Jabłka są dobre dla twojego serca

Apple obok stetoskopu
fitochemikaliów

Związki te neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników, które uszkadzają zdrowe komórki i zwiększają ryzyko rozwoju chorób serca i raka.

Ponadto rozpuszczalny błonnik w skórce zmniejsza wchłanianie cholesterolu i ogólnie pomaga regulować trawienie.

2. Pomagają zwalczać zatrzymywanie płynów

Dzięki wysokiej zawartości potasu jabłka są naturalnym środkiem moczopędnym, który zwalcza zatrzymywanie płynów i wiele problemów z tym związanych.

Osoby cierpiące na choroby zapalne lub wysokie ciśnienie krwi również mogą odnieść korzyści z jedzenia jednego jabłka dziennie.

Jednak ci, którzy cierpią na problemy z nerkami, powinni porozmawiać z lekarzem zanim zdecydują się na spożywanie dużej ilości jabłek.

3. Właściwości zdrowotne jabłek mogą zwalczać zaparcia i biegunki

właściwości zdrowotne jabłek

Wysoka zawartość błonnika nierozpuszczalnego w skórce jabłkawspomaga regularne wypróżnienia i zapobiega zaparciom.

Tymczasem miąższ jabłka zawiera rodzaj błonnika zwanego pektyną. Substancja ta sprzyja dobremu pasażowi jelitowemu i ogranicza ilość wody traconej w wyniku problemów, takich jak biegunka.

Jabłka zawierają również substancję fitochemiczną znaną jako garbnik, która zwalcza stany zapalne i jest naturalnym antybiotykiem.

4. Właściwości zdrowotne jabłek a zdrowie zębów

Kiedy jesz jabłko, stymuluje ono produkcję śliny. Pomaga to zmniejszyć obecność bakterii powodujących próchnicę zębów i inne problemy z higieną jamy ustnej.

Zjedzenie jabłka nie zastąpi użycia zwykłej szczoteczki do zębów i pasty do zębów. Jednak może być bardzo przydatne w rzadkich przypadkach, gdy znajdziesz się bez tych przedmiotów.

5. Mogą zapobiegać chorobie Alzheimera

Komórki mózgowe tworzące połączenia

Dzięki zawartości przeciwutleniaczy w jabłkach, picie soku z tych owoców może być potencjalnie skutecznym sposobem na zmniejszenie ryzyka rozwoju choroby Alzheimera i przedwczesnego starzenia się mózgu.

6. Właściwości zdrowotne jabłek mogą chronić przed chorobą Parkinsona

Kiedy jesz pokarmy bogate w błonnik, takie jak jabłka, może to odgrywać ważną rolę w zapobieganiu chorobie Parkinsona. Ta patologia zwyrodnieniowa charakteryzuje się pogorszeniem stanu komórek nerwowych w mózgu, które wytwarzają dopaminę.

Naukowcy uważają, że obecność wolnych rodników również może wpływać na rozwój tej wyniszczającej choroby, więc spożywanie pokarmów bogatych w przeciwutleniacze, takich jak jabłka, może być czynnikiem zapobiegającym.

7. Zmniejszają ryzyko cukrzycy

Insulina wstrzyknięta obok ulotki o cukrzycy

Rozpuszczalny błonnik w jabłkach pomaga obniżyć poziom cukru we krwi u pacjentów z wysokim ryzykiem cukrzycy typu 2. Jedzenie jednego jabłka dziennie może zmniejszyć ryzyko nawet o 20%.

8. Zapobiegają powstawaniu kamieni żółciowych

Kamienie żółciowe tworzą się, gdy masz zbyt dużo cholesterolu we krwi, co uniemożliwia żółci normalne trawienie tłuszczów.

Niewykorzystana żółć zastyga tworząc kamienie żółciowe, które mogą powodować różne dokuczliwe objawy i znacznie pogarszać ogólny stan zdrowia.

Dieta bogata w błonnik zapobiega gromadzeniu się cholesterolu i znacznie zmniejsza ryzyko otyłości.

9. Odtruwają wątrobę

Nagromadzenie toksyn w wątrobie

Kiedy jesz zbyt dużo niezdrowej, wysokokalorycznej żywności, zwiększasz ryzyko rozwoju całego zestawu zaburzeń związanych z wątrobą.

Tak, twoje ciało ma zdolność samooczyszczania się, ale jeśli przeciążasz jego naturalny system detoksykacji, proces ten staje się prawie niemożliwy.

Na szczęście jedząc jabłka lub pijąc codziennie sok jabłkowy możesz wspomóc naturalny detoks i utrzymać prawidłową pracę tego narządu.

Czy zdawałeś sobie sprawę, jak niesamowite są właściwości zdrowotne jabłek? Mamy nadzieję, że od teraz już zawsze będziesz dbał o ich obecność w codziennej diecie.

To może Cię zainteresować ...
Dieta zielonego jabłka – dobry sposób na detoksykację
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Dieta zielonego jabłka – dobry sposób na detoksykację

Dieta zielonego jabłka to jeden z wielu sposobów na poddanie organizmu detoksykacji. Dzięki niej znóœ poczujesz się lekko!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.