Poznaj naturalne remedia na kamienie żółciowe

Poznaj naturalne remedia na kamienie żółciowe

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kamienie żółciowe to twarde złogi, które tworzą się w pęcherzyku żółciowym z powodu odkładania się cholesterolu lub nadmiaru bilirubiny. Przeczytaj ten artykuł, aby poznać naturalne remedia na kamienie żółciowe!

Kamienie żółciowe to twarde złogi, które formują się w pęcherzyku żółciowym. Pęcherzyk żółciowy to mały organ, który znajduje się pod wątrobą, w górnej części brzucha po prawej stronie. Dzisiaj pragniemy zastanowić się nad tym czy istnieją naturalne remedia na kamienie żółciowe.

Leczenie tego schorzenia różni się w zależności od jego przyczyn i stopnia natężenia. Dlatego też zanim będziesz starała się zapanować nad nim stosując naturalne remedia, musisz skonsultować się ze swoim lekarzem, aby uzyskać właściwą diagnozę.

Jeśli Twój przypadek jest łagodny, naturalne remedia mogą zadziałać. Czytaj dalej, aby poznać kilka naturalnych opcji terapeutycznych.

Naturalne remedia na kamienie żółciowe: 5 alternatywnych terapii

Naturalne remedia na kamienie żółciowe mają kilka zalet. Po pierwsze, pomagają zmniejszyć ból, mdłości i inne objawy związane z tym schorzeniem. Pomagają również rozpuszczać kamienie, wspierając ich usuwanie.

Pamiętaj, że kamienie żółciowe powstają zazwyczaj z powodu nadmiernego gromadzenia się cholesterolu lub bilirubiny. W obu przypadkach tworzą twarde złogi, które mogą zatykać drogi żółciowe, uniemożliwiając właściwy przepływ żółci.

Chociaż terapie bazują zazwyczaj na przyjmowaniu leków i zmianie diety, możesz również potrzebować operacji. Poza tym do zwalczania kamieni żółciowych tradycyjnie używa się naturalnych produktów. Poznaj najważniejsze z nich!

1. Ostropest plamisty

Ostropest plamisty - naturalne remedia na kamienie żółciowe
Aby wspierać leczenie kamieni żółciowych możesz wykorzystać właściwości ostropestu plamistego. Jednak zanim zaczniesz go spożywać, powinnaś zasięgnąć porady lekarskiej.

Ostropest plamisty (Silybum marianum) może pomóc zwalczać kamienie żółciowe i inne schorzenia wątroby. Przypisuje się to jego zawartości flawonoliganów, znanych lepiej jako silymarin, którego działanie stanowiło przedmiot kilku badań pod kątem jego zastosowania farmakologicznego.

Sposób użycia:

  • Możesz używać ekstraktu z tej rośliny, pić wykonany z niej napar lub przyjmować suplementy. W pierwszym przypadku możesz pić do 2 szklanek dziennie. Jeśli chodzi o tabletki, powinnaś przestrzegać dawek sugerowanych na etykiecie wybranego produktu.

Uwaga: To remedium nie jest zalecane dla osób cierpiących na wysokie ciśnienie tętnicze, cukrzycę, kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią. Poza tym powinnaś unikać przyjmowania go w zbyt dużych ilościach, ponieważ może mieć działanie przeczyszczające.

W każdym przypadku powinnaś skonsultować się ze swoim lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji, zwłaszcza jeśli używasz ostropestu do leczenia schorzeń wątroby.

2. Sok jabłkowy

Do dnia dzisiejszego nie ma rozstrzygających badań naukowych, które potwierdzałyby skuteczność soku jabłkowego w leczeniu kamieni żółciowych. Mimo tego różne dane sugerują, że może pomagać w walce z tym schorzeniem.

Sposób użycia:

  • Aby zwalczyć kamienie żółciowe zalecamy przyjmować jeden litr soku jabłkowego dziennie przez tydzień.

3. Kurkuma

Kurkuma
Spożywanie kurkumy pomaga utrzymać właściwy przepływ żółci. Dlatego też stanowi dobry dodatek do zapobiegania leczenia kamieni żółciowych.

Ludzie używali kurkumy od setek lat w roli remedium do zwalczania kamieni żółciowych. Ze względu na swoje właściwości choleretyczne i żółciopędne, pomaga stymulować działanie pęcherzyka żółciowego, wspomagając jego opróżnianie. Poza tym pozwala utrzymać dobry przepływ żółci, nie pozwalając jej gromadzić się w drogach żółciowych.

Sposób użycia:

  • Dzięki temu, że ta przyprawa jest niezwykle uniwersalna, możesz dodawać ją do koktajli, soków lub zup. Możesz również wykonać z niej herbatę lub napar (i pić go dwa razy dziennie). No i oczywiście możesz kupować suplementy z kurkumy.

4. Sok gruszkowy

Znacząca zawartość pektyny, rodzaju błonnika rozpuszczalnego w wodzie, sok gruszkowy może chronić przed tworzeniem się kamieni żółciowych. Poza tym pomaga zmniejszyć poziom cholesterolu, co pomaga rozpuszczać kamienie żółciowe.

Sposób użycia:

  • Na początku nalej pół szklanki naturalnego soku gruszkowego. Następnie wymieszaj go z taką samą ilością wody. Najlepiej byłoby, gdybyś piła 2 do 3 szklanek takiego napoju dzienne, przynajmniej przez dwa miesiące.

5. Mięta na zwalczanie kamieni żółciowych

Mięta - naturalne remedia na kamienie żółciowe
Mięta zawiera składniki bioaktywne, które wspierają pracę pęcherzyka żółciowego. Poza tym poprawia przepływ żółci, aby uchronić przed formowaniem się kamieni.

Składniki bioaktywne zawarte w liściach mięty, takie jak terpen, mogą wspomóc organizm w walce z kamieniami żółciowymi. Naturalne olejki, które znajdują się w liściach rośliny, pomagają stymulować przepływ soków żółciowych, nie dopuszczając do ich retencji.

Sposób użycia:

  • Możesz przyrządzić herbatę lub napar z mięty i pić go 2 lub 3 razy dziennie. W tym przypadku najlepiej byłoby pić takie remedium każdego dnia przez 2 do 3 miesięcy.

Czy masz objawy kamieni żółciowych? Koniecznie zasięgnij opinii swojego lekarza. Chociaż początkowo może Ci się wydawać, że nie jest to nic poważnego, należy jak najszybciej otrzymać właściwą diagnozę i leczenie, aby uniknąć innych komplikacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.